Sprievodca bezobalovými obchodmi — Bratislava: Mydlinka

V Mydlinke, ktorá sídli vo Fresh Markete v Bratislave, si môžete do vlastnej nádoby načapovať drogériu a kúpiť prírodnú kozmetiku. Ako to v predajni vyzerá? Vezmeme vás dnu.

Rovno pri vstupe je čapovaná drogéria a v druhej časti predajne je kozmetika.
Pri mapovaní bezobalových obchodov sme už navštívili predajňu U Vážky vo Fresh Markete. A vo Fresh Markete ešte aj ostaneme; v tejto tržnici s obchodmi so zdravou výživou a čerstvými lokálnymi potravinami nájdeme aj bezobalovú drogériu Mydlinka.
Mydlinka sa nachádza na Rožňavskej 1A v mestskej časti Bratislava-Nové mesto. Ak vstúpite do Fresh Marketu hlavným vchodom, predajňu nájdete v pravej časti, v bočnej uličke, oproti kníhkupectve a obchodíku so zdravými fit potravinami. Mydlinku len tak neminiete — majú veľký vstup dnu a pozornosť pritiahnu police, ktoré hýria všetkými farbami.
Do Fresh Marketu sa bez problémom dostanete autom — pred tržnicou je veľké parkovisko; a neďaleko je aj zastávka autobusu (Klientske centrum).

Z kanistrov vám do vašej nádoby načapuje pani majiteľka.

Sortiment

Zatiaľ čo v bezobalových obchodoch je výber čapovanej drogérie alebo kozmetiky bez obalu len viac-menej doplnkovým sortimentom, v Mydlinke doslova žiari. Sú ekologickou verziou klasickej drogérie a kúpite to všetko pre čistú domácnosť i pokožku.
Drogéria
V ich sortimente nájdete široký výber produktov, ktoré sú bez obalu alebo ktoré si môžete načapovať. Čapovaná drogéria je v regáli, ktorý je prehľadne označený názvami sekcií, takže rýchlejšie nájdete to, čo hľadáte. Farebné kanistre s prostriedkami vyzerajú veľmi pekne a veselo.
Načapovať si tu môžete:

 • pracie gély na rôzne farby, vlnu, hodváb, detské a športové oblečenie a funkčný textil;
 • aviváž v dvanástich rôznych vôňach, pracia sóda;
 • gél na riad, gél, soľ a leštidlo do umývačky;
 • čistič na podlahu, nábytok, do kúpeľne, WC gél;
 • univerzálny odmasťovač, zmäkčovač vody, odstraňovač vodného kameňa;
 • ocot, sóda bikarbóna, puer.
K dispozícií majú na predaj aj fľaše a nádoby, do ktorých si môžete produkty načapovať.

Tuhé mydielka v stovke rôznych vôní.
Kozmetika
Z prírodnej kozmetiky si môžete vybrať zo širokého výberu produktov od lokálnych, teda slovenských a českých výrobcov, ale majú aj niekoľko zaujímavých značiek zo zahraničia.
Kúpite tu:

 • tuhé mydlá od značiek Saipo, Gaia Balsamica, Mydielkáreň, Ponio;
 • tuhé šampóny a kondicionéry od Ponio, Kvitok, two cosmetics, a ďalšie;
 • čapované šampóny pre rôzne typy vlasov;
 • čapovaný sprchový gél a penu do kúpeľa;
 • tuhé dezodoranty, zubnú pastu a prášok;
 • šumivky do kúpeľa, pleťové krémy, pleťové oleje.
Čo sa tuhých mydiel týka, tak majú skutočne obrovský výber. Mnohé značky sme i my videli po prvýkrát, obzvlášť tie zahraničné. Či už hľadáte mydielko ako darček, trápi vás nejaký zdravotný problém alebo len chcete vyskúšať niečo nové, tak tu takmer určite nájdete to pravé.

Všetko, čo potrebujete pre udržateľnú kuchyňu, kúpeľňu i celú domácnosť.
Ekologické výrobky do domácnosti
K eko drogérii a eko domácnosti patria aj ekologické výrobky. K jednorazovým a plastovým produktom tu nájdete desiatky alternatív, ktoré sú vyrobené z udržateľnejších materiálov a vytvárajú menšiu záťaž na životné prostredie. Ale majú tu aj produkty, ktoré nie sú úplne zero waste, ale sú len ekologickejšou alternatívou — ako napríklad jednorazové odličovacie tampóniky z BIO bavlny alebo vegánske dezodoranty, ktoré sú bez hliníku, ale sú zabalené v plaste.
Ak vymenujeme len zero waste alternatívy, tak tu majú:

 • sieťové a látkové vrecká na nákupy, voskové obaly,
 • zubné kefky, medzizubné kefky a dentálnu niť;
 • drevené kefy a hrebene;
 • kovové slamky, nerezové žiletky;
 • vatové tyčinky, látkové tampóniky, mydelničky, konjac hubky;
 • kefy na riad, na umývanie fliaš, WC kefa, kefka na ruky;
 • kuchynské utierky, medenú drôtenku, lufu.
Za spomenutie ale stojí aj to, že majú ekologické papierové utierky, vložky z bio bavlny, farby na vlasy v rôznych odtieňoch, esenciálne oleje alebo kompostovateľné vrecia na odpad.

Ďalšia drogéria je vo veľkých nádobách priamo pri vstupe do predajne.

Čapovanie do vlastnej nádoby znižuje množstvo vyprodukovaného odpadu.
Ak do Mydlinky vojdete prvýkrát, tak bude pôsobiť trošku chaoticky. Každá polica a každý regál sú plné desiatkami produktov od rôznych značiek, a nebudete vedieť, kam sa skôr pozrieť. No pani majiteľka má všetko usporiadané veľmi prehľadne a logicky — takže nech už hľadáte čokoľvek, nakoniec to pomerne rýchlo nájdete. A nemusíte sa báť poprosiť o pomoc. Majiteľka sa s vami veľmi rada dá do reči, poradí a naviguje, a je plná zaujímavých príbehov i úvah.
V drogérii Mydlinka nájdete úplne všetko, čo potrebujete pre ekologickú domácnosť, ktorá nebude vytvárať zbytočnú záťaž na životné prostredie. Nájdete tu desiatky produktov, ktoré vám pomôžu znížiť produkciu odpadu a spotrebu plastov, a znížia vašu uhlíkovú stopu. Malý krok, veľká zmena.

Adresa: Rožňavská 1A, Bratislava-Nové Mesto

Kontakt: mydlinkaekodrogeria@gmail.com

Web: mydlinkaekodrogeria.sk

Otváracia doba: Po-Pia: 09.00–18.30, So: 8.00-15.30

Sociálne siete: Facebook & Instagram