Tak trochu jiná zoo — KOVOZOO

Ve Starém Městě najdete jedinečnou kovovou ZOO, kde návštěvníci mohou vidět, že i z nepotřebného odpadu mohou vznikat zajímavé věci. A je tam toho k vidění mnohem více než jen kovová zvířata.
text: PAVEL — fotografie: SIMPLYBERENICA
Články o zajímavých místech a o tom, co tam najdete, nejsou naší parketou. Tentokrát vám však přiblížím zajímavé místo, kde se z odpadu stávají atrakce. Kovozoo ve Starém Městě takovým místem je. Setkává se tam zábava, poučné prvky a k tomu všemu je využito spousta nepotřebného odpadu.
Výlet do Kovozoo je, dá se říct, půldenní záležitost. Na své si přijdou jak děti, tak i dospělí. Pokud bydlíte poblíž, tak vám bude stačit jeden den. Jestli přijedete z dálky, tak se vyplatí zůstat, přespat a užít si i další možnosti a aktivity, které se zde nabízejí. O těch se zmíním úplně na konci článku. Nejdřív však představím samotnou Kovozoo.

Kovozvířata

Kovozoo obývají zvířata vyrobená z kovového šrotu. Všechna jsou v životní velikosti a můžete tak vidět pětimetrovou žirafu s mládětem, nechybí ani lví výběh či stádo slonů. Krokodýli, medvěd, plejtvák obrovský, velbloudi, opice, zvířata domácí i exotická. Celkem je jich v této době kolem 300. Každé zvíře je originální, má u sebe tradiční popisek s tím, o jaké se jedná a i se jménem autora. Cílem Kovozoo je dosáhnout počtu 456 kusů, což je počet živých zvířat v nejmenší ZOO v ČR.
Zvířecí exponáty vytváří místní zaměstnanci, různí domácí kutilové, kováři a dokonce i ředitelé jednotlivých firem holdingu REC Group. Uvnitř areálu se nachází takzvaná porodnice, kde se tyto exponáty “rodí”. Zde se setkávají tvůrci kovových zvířat a společnými silami tvoří a vytvářejí nové přírůstky do Kovozoo.
Areál, ve kterém se Kovozoo nachází, původně sloužil ke zcela jinému účelu. Od roku 1867 zde byl cukrovar, který fungoval celých 130 let. V roce 1998 zde vznikl první provoz společnosti KOVOSTEEL Recycling, s.r.o., která se tehdy zabývala sběrem, výkupem a zpracováním železného šrotu. Firma se postupně rozvíjela a spolu s ní i areál, který byl původně v havarijním stavu. Vzniklo Recyklační Ekologické Centrum (odtud REC Group) — místo, kde můžou lidé odevzdat veškerý nepotřebný odpad a zároveň, kde se můžou zastavit, možná i zamyslet a něco nového se přiučit.
číst dále: Ako správne recyklovať

Co dalšího zde je?

I mne samotného při návštěvě překvapilo, že zde nejsou jen kovová zvířata, ale že v přijatelně velkém areálu je i spousta dalších věcí. Osobně se mi nejvíc líbilo celkové edukační pojetí areálu, kdy se člověk dozví spoustu skvělých informací a zajímavostí o recyklování, zpracování odpadu a jeho využitelnosti. Vystaveno je zde spousta vysloužilých aut, několik autobusů nebo třeba kombajn. Auta tu nejsou vystavena jenom nepojízdná, ale v jedné z budov se nachází muzeum veteránů. Ty jsou pravidelně obměňovány a nachází se jich zde kolem šedesáti.
Jednou z nepřehlédnutelných dominant je dopravní letoun L-610, který byl na objednávku Sovětského svazu vyvinut v závodech LET Kunovice. Jedná se o největší dopravní letoun, který byl v ČSR zkonstruovaný. Skvělé je, že je možné se podívat i dovnitř. Děti se mohou zabavit v bludišti, které je tvořeno z téměř dvou tisíc pneumatik, nebo třeba na pyramidách vytvořených z toho samého. Pro odvážné jsou tady i lávky, ze kterých se můžete na celý areál podívat tak říkajíc z nadhledu.
Už před vstupem do areálu můžete zdolat téměř 100 schodů na vyhlídku majáku, kterému se říká Šrotík a ze kterého uvidíte krásy blízkého i dalekého okolí. Místní zoovláček vás kromě okružní jízdy po zoo zaveze i do reálného provozu společnosti. Tam můžete vidět, jak recyklace odpadů probíhá. V areálu se v průběhu roku konají různé akce, jako například sraz veteránů nebo halloweenská strašidelná zahrada. Samozřejmostí je restaurace, občerstvení nebo obchůdek se suvenýry.

Něco málo o okolí

Staré Město je město ve Zlínském kraji. Spolu s Uherským Hradištěm a Kunovicemi tvoří městskou aglomeraci, ve které žije skoro 40 tisíc obyvatel. Kromě Kovozoo naleznete v těchto městech a jejich okolí další zajímavá místa. Milovníky dob minulých potěší skanzen Rochus a archeoskanzen Modrá. V Modré naleznete kromě skanzenu i velmi zajímavé terárium nebo sladkovodní expozici. V blízkosti se nachází i hrad Buchlov, který ční nad okolím.
Přímo ve Starém Městě se nachází památník Velké Moravy. Aktivní výletníci určitě mohou navštívit Aquapark v Uherském Hradišti. V jeho blízkosti se nachází i spousta dalšího sportovního vyžití a také centrum pro děti Smajlíkov. Výbornou zábavu si i dospělí mohou užít v Trampolínovém centru, cyklisté zase ocení kilometry a kilometry cyklostezek, které vedou do všech možných směrů. Třeba kolem Baťova kanálu, kde se můžete svézt i na lodi.
Další informace naleznete na: kovozoo.cz
Zahrnete do svých letních plánů návštěvu Kovozoo?