Minimalizmus v kuchyni — tipy na skladovanie a organizáciu

V mnohých domácnostiach sa kuchyňa stáva miestom, kde sa hromadí veľa zbytočností. V článku sa s vami podelíme o tipy, ako tomu predísť a lepšie organizovať.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Mix rôznych tanierov a misiek, desiatky hrnčekov, z ktorých väčšina nemá využitie, pretože dookola používame ten istý — náš obľúbený, zásuvky plné varešiek, obracačiek a ďalšieho rôznorodého náčinia, spotrebiče, na ktoré si ani nespomenieme a zabudnuté jedlo po dátume spotreby v dverách chladničky alebo úplne vzadu v skrinkách. Poznávate v tom vlastnú kuchyňu? Tak dnešný článok je práve pre vás.
V mnohých domácnostiach sa kuchyňa stáva miestom, kde sa hromadí priveľa zbytočností. Ťažko v nich niečo nájsť, je to jeden veľký chaos, no ani sa nám nechce to nejako triediť, lebo je toho toľko, že nevieme, kde vôbec začať. Práve v kuchyni sa bojíme niečoho zbaviť, lebo “čo ak to potom budem potrebovať?”; a táto otázka nás veľmi brzdí. Avšak s pár jednoduchými tipmi dostanete aj do vašej kuchyne opäť poriadok.

Preč s duplikátmi

Toto je hlavný problém vo väčšine domácností. Príliš veľa rovnakých vecí. Príliš veľa tanierov, veľa nožov, veľa hrncov, veľa dóz, veľa všetkého. Prvý problém vzniká v zlej, respektíve často až žiadnej organizácii, pretože pri nahromadených veciach sa rýchlo preplnia skrinky a zásuvky, nedajú sa potom dobre zavrieť alebo otvoriť a ťažko sa dostať k veci, ktorú práve potrebujete. A malý neporiadok často vytvára veľký neporiadok — pri varení použijete hrniec, ktorý potom necháte v dreze, lebo viete, že ho nemusíte hneď umývať, pretože ak neskôr budete potrebovať opäť hrniec, v skrinke máte ďalších päť, ktoré môžete použiť. A tak sa kuchyňa rýchlo premení na jeden obrovský chaos.
Riešenie? Nebojte sa zbaviť vecí, ktoré máte doma dvakrát. Lebo verte mi, naozaj nepotrebujete dve obracačky alebo štyri panvice. A ak teraz otvoríte niektorú zo skriniek vo vašej kuchyni, hneď budete vedieť, po ktorých veciach siahnete ako prvých a ktoré ostávajú sedieť na poličke, pretože ich vôbec nevyužívate. To isté platí aj z jedlom — ak máte doma otvorených niekoľko druhov cestovín, omáčok a podobne, snažte sa spotrebovať najprv jedno a až tak kupujte ďalšie.
čítať ďalej: Ako na minimalizmus — 1. krok: triedenie & upratovanie

Všetko musí mať svoje miesto

Jeden z kľúčových bodov minimalizmu spočíva v tom, že každá vec musí mať svoje miesto, nič nie je “len tak”. Správna organizácia je cesta k úspechu dosiahnutia kuchyne, v ktorej sa vám bude nielen dobre variť, ale aj upratovať — pretože vec budete môcť rovno odložiť tam, kam patrí bez toho, aby ste ju len tak niekam pohodili.
Dôležitosť tohto bodu spočíva aj v tom, že vizuálny neporiadok je “horší” ako to, že vlastníte veľa zbytočností. Keď má všetko vlastné miesto a aj sa naučíte veci odkladať tam, kam patria hneď po použití, kuchyňa bude vždy vyzerať čisto a upratane.

Zbytočné spotrebiče?

Dnes už kúpite spotrebič alebo kuchynskú pomôcku na úplne čokoľvek. Naparovač na špargľu, držiak na taco alebo krájač na banán znejú úplne absurdne, ale doma sa nám povaľujú rovnako zbytoční “pomocníci”. Kedy naposledy ste použili sendvičovač alebo domácu pekáreň? Alebo otočný nôž na pizzu a krájač na vajíčka? Pokiaľ tieto veci nepoužívate každý týždeň alebo minimálne raz mesačne, určite sa zaobídete bez nich. Koniec-koncov všetko to sú len “vychytávky”, ktorých zmyslom je uľahčiť prácu, ktorú bez problémov vykoná iný výrobok, ktorý máme doma (pizzu vám pokrája aj obyčajný nôž a zapečený sendvič si spravíte aj bez sendvičovača); a ostávajú nevyužité a zaberajú miesto.

Pár tipov na záver

Aby to neostalo všetko len v rovine “toto vyhoď, tamtoho sa zbav”, podelíme sa s vami o pár užitočných tipov, ktoré vám pomôžu zorganizovať kuchyňu:
  1. Kúpte si koreničky. Nie sú tak drahé, pomôžu vám mať v koreninách prehľad a oveľa jednoduchšie sa vám bude variť i dopĺňať zásobu.
  2. Nedojedené jedlo dávajte na hornú poličku chladničky. Misky so zvyškami alebo potraviny s končiacim dátumom spotreby dávajte na jedno miesto a predídete tak plnej chladničke, z ktorej nemôžete nič uvariť. A tiež nebudete plytvať jedlom.
  3. Investujte do dobrých nožov. Žiadne lacné a s plastovou rúčkou. Kúpte si sadu kvalitných nožov (podľa veľkosti domácnosti — jednému postačia dva nože, ale rodina ich bude potrebovať štyri až päť) a dobrú brúsku.
  4. Majte sadu rovnakých dóz na jedlo. Keď si kúpite niekoľko rovnakých dóz, nikdy sa vám nestane, že nebudete môcť nájsť správne viečko. A vrelo odporúčame sklenené misky, ktoré sú nezávadné, ľahko sa umývajú a nikdy sa nezafarbia jedlom.
  5. Len toľko tanierov/pohárov/príboru, koľko potrebujete. Ak má vaša domácnosť štyroch členov a zvyknete mať najviac dvoch hostí, tak vám úplne stačí šesť kusov z každého. Výhody? Poriadok v skrinkách, poriadok v kuchyni a žiaden preplnený drez, lebo vás to prinúti po sebe rovno upratať. A ak sa náhodou stane, že budete mať zrazu veľkú oslavu, tak poprosíte niekoho z rodiny, aby priniesol aj svoj príbor a taniere.
  6. Nekupujte nič na “špeciálne príležitosti”. Ešte generácia našich rodičov mala vo zvyku mať doma stolovací riad, ktorý mal byť určený na výnimočné príležitosti, ale nikdy sa nepoužíva. A veríme, že našimi rodičmi táto tradícia skončí, lebo sú to len vyhodené peniaze za niečo, čo nemá žiadne využitie.
A čo vy a minimalizmus v kuchyni?