Je minimalistický domov prázdny, chladný a smutný?

O minimalizme koluje predsudok, že je nudný a chladný, bez dekorácií a osobných vecí. No je to naozaj pravda a minimalistický domov vyzerá smutne?

Živé alebo sušené kvetiny či rastlinky dodajú akémukoľvek priestoru nádych života.
Keď sa povie minimalistický životný štýl, mnoho ľudí si predstaví extrémny minimalizmus. Človeka, ktorý dokáže zbaliť všetky svoje veci do jedného batoha. Domov, v ktorom prevláda len biela a šedá, miestnosti sú prázdne a ani to nevyzerá tak, že by tam niekto býval.
O minimalizme koluje predsudok, že je nudný. Chladný a smutný. Len obmedzuje, nedovoľuje človeku prejaviť svoju osobnosť a ukázať, čo sa mu páči a čo má rád. Pretože môže vlastniť len čo najmenší počet vecí, ktoré nevyhnutne potrebuje k vykonávaniu základných aktivít, a všetko ostatné by bolo zbytočné.
Ale to ani zďaleka nie je pravda. Minimalizmus je o niečom úplne inom.

Aj sviečky môžu byť v minimalistickom domove. Táto je zo sójového vosku a má jemnú vôňu.

Čo je to vôbec minimalizmus?

Podstatou minimalizmu nie je obmedzovanie. Jeho cieľom je odstránenie zbytočností, ktoré iba zaberajú miesto a rozptyľujú. Tým sa dostane viac priestoru veciam, ktoré pre nás vykonávajú úžitok, máme ich radi alebo nám prinášajú šťastie. Skúste si predstaviť skriňu plnú vecí, oblečenia, ktoré ste nemali na sebe už roky, lebo je zničené, vyprané, poškodené a už ste z neho vyrástli. Keď otvoríte dvere takéhoto šatníka, cez to množstvo vecí, ktoré nenosíte, ani nevidíte na tie kúsky, ktoré máte radi, ktoré vám dobre sedia a cítite sa v nich sebavedomo a pohodlne. Ak by ste mali v skrini len takéto veci, potom by bolo ranné obliekanie oveľa jednoduchšie, však?
A o tom presne je minimalizmus. Veci, ktoré nepotrebujete a nevyužívate, nemajú u vás doma čo robiť. Len chytajú prach, rozptyľujú a vytvárajú vizuálny neporiadok.

Výber doplnkov do minimalistického domova by sa mal niesť v duchu jednoduchosti.

Čo si domov vôbec nesieme?

Ak niečo nemá svoj úžitok, tak to nepatrí do minimalistického domova. To si myslí mnoho ľudí; a to ich od minimalizmu aj odrádza. Majú predstavu o tom, že ak sa dajú na cestu týmto životným štýlom, tak ich domov stratí charakter, stratí pocit útulnosti a to, čo ho robí domovom.
Dôležité je ale dôkladne vyberať, čo si domov donesieme a čo sa rozhodneme si nechať. Občas je ľahké nechať sa zlákať pekným obalom, farbou, vôňou, vzhľadom či dokonca cenou; a kúpime si aj to, čo sme nechceli. A obzvlášť tí, ktorí nakupovanie milujú a vyžívajú sa v tom, majú doma množstvo zbytočností. Domov vyzerá chaoticky a neorganizovane, ťažko sa v ňom upratuje a ešte ťažšie niečo hľadá. Ale ak sa začnete viac sústrediť na to, čo si domov nosíte a pred kúpou sa spýtate samých seba potrebujem to?, tak máte možnosť regulovať počet vecí, ktoré budete mať.

Ak hľadáte jednoduchú rastlinku, ktorej sa bude dariť v akýchkoľvek podmienkach, vyskúšajte ibištek čínsky.

Aj minimalistický domov má dekorácie

To, že niečo slúži len ako dekorácia neznamená, že to nemá čo robiť v minimalistickom domove. Lebo áno, aj byt či dom, ktorý sa nesie v takomto duchu, môže stále obsahovať knihy, fotografie, sviečky, kvetiny a ďalšie veci, ktoré slúžia ako dekorácia.
Všetko je to len o regulovaní. Ak chcete mať doma kolekciu svojich obľúbených kníh, tak ju doma môžete mať a stále môžete byť minimalistom. Ak máte radi sviečky a neviete si predstaviť večer bez vône vanilky a lesného ovocia, tak sa nemusíte obmedzovať. No je rozdiel medzi desiatimi obľúbenými dielami a stovkami kníh, medzi ktorými už ani neviete, kde ktorá je; a medzi dvoma-troma kvalitnými sviečkami a celou skrinkou takých, ktoré ste nezapálili už roky.

Biele obliečky pôsobia veľmi čisto a harmonicky. Len si treba dávať pozor, ak radi raňajkujete v posteli.
Minimalistický domov nemá byť chladný a smutný. Má pôsobiť harmonicky a vyvážene, má to byť pokojné miesto, ktoré budete milovať, cítiť sa v ňom dobre a budete sa doň radi vracať. A je už na vás, či to dosiahnete tým, že si necháte doma len dvadsať absolútnych nevyhnutností alebo budete mať drobnosti, ktoré vás robia šťastnými.
A aby ste mali bližšiu predstavu, aj takto môže vyzerať minimalistický domov. Každý vec má svoje miesto, vizuálny neporiadok je obmedzený na minimum a každá zásuvka je pekne zorganizovaná. A predsa je to domov, v ktorom nájdete moje obľúbené knihy, ku ktorým sa s láskou vraciam, fotografie mojich najbližších, rastlinky, ktoré ľúbim a robia môj byt veselším, či zopár sójových sviečok, ktoré ho robia útulným.

Rámček s fotkami, sviečka a rozprašovač s pomarančovou vôňou, lampička a knižka. Všetko, čo treba na nočnom stolčeku.

Výber kníh. Dan Brown alebo Christie sú moji obľúbení autori, Dekameron mi prirástol k srdcu a do Pravidiel občas nahliadnem.

Sklo je skvelým materiálom — vďaka svojej priehľadnosť “nezaťažuje” priestor a vytvára peknú hru so svetlom.
Ako vyzerá minimalistický domov podľa vás?