Sprievodca bezobalovými obchodmi — Košice: Košická špajza

Druhý bezobalový obchod v Košiciach nesie názov Košická špajza a nájdete ho blízko Mestského parku. Do vlastných obalov tu môžete nakúpiť zo širokého výberu potravín.

Počas teplejších mesiacov, kedy vonku krásne svieti slniečko, sú kvetináče plné kvetov.

Košice — Košická špajza

Motto Košickej špajze je Robí šťastným teba i svet. V tomto bezobalovom obchodíku veria, že kupovaním potravín do vlastných obalov minimalizujete produkciu zbytočného odpadu — a tým je naša príroda šťastnejšia. Zároveň budete šťastnejší i vy, pretože ich potraviny sú kvalitné, zdravé, poctivé a lokálne, čerstvé a bez chemických aditív, a od spoľahlivých dodávateľov.
Košická špajza je druhým bezobalovým obchodom v Košiciach. Nachádza sa neďaleko historického centra (asi pätnásť minút chôdze), asi tristo metrov odtiaľto je aj Mestský park a hlavná železničná a autobusová stanica. Sídli na Masarykovej ulici 6, pri kruhovom objazde. Na jeho druhej strane je zastávka autobusu (Železničná nemocnica) a ak by ste chceli prísť električkou, vystúpiť môžete na Nám. Maratónu mieru. Je to necelých 500 metrov chôdze. No a ak máte auto, tam to nie je také úplne jednoduché. Ale môžete ho nechať v niektorej z bočných uličiek.

Predajňa je veľká “tak akurát”. Nie je ani príliš veľká, ale ani príliš malá. Súčasne môže nakupovať aj viac zákazníkov.

Výber slaných i sladkých maškŕt, korenín či kaše. Na stane môžete vidieť zoznam múk, ktoré majú v ponuke.

Sortiment

Predajňu by sme označili ako stredne veľkú. Priestory sú veľmi pekné, vďaka veľkému výkladu presvetlené, takže ak vonku svieti slniečko, jeho lúče sa pekne odrážajú od sklenených dózičiek. Regály s potravinami sú po stranách; a nemôžeme nespomenúť systém uskladnenia dóz, ktorý majú po celej pravej strane — je to veľmi originálny stojan a vyzerá úžasne! Uprostred predajne je veľký stôl, na ktorom nájdete papierové vrecká na nákupy a ďalšie zaujímavé potraviny. V čase našej návštevy tu mali darčekové balenia čokolády, cukríkov, sušeného ovocia a orieškov.
Sortiment majú logicky zorganizovaný a pri hľadaní potravín vám pomôžu aj veľké tabule s označením sekcie. Tiež fungujú aj ako eshop, takže ak ste v časovej tiesni alebo radšej nakupujete z pohodlia domova, sami si naklikáte, koľko z ktorej potraviny chcete a nabalené vrecká vám pošlú až domov.

Umiestnenie dóz je originálne a netradičné. Regál vďaka tomu vyzerá veľmi zorganizovane a úhľadne.

Každá dóza má svoj popisok s veľkým názvom, dátumom spotreby a cenou.
V bezobalovej predajni Košická špajza kúpite napríklad:

  • cestoviny — aj napríklad hlivové mušličky, tekvicové penne alebo hrachové vrtuľky;
  • ryžu, obilniny a strukoviny;
  • múky pšeničné, ale aj cícerovú, kokosovú, lieskovoorieškovú, pohánkovú, hrachov alebo tapiokovú;
  • sušené ovocie a zeleninu, orechy, semienka;
  • ovsené i obilninové vločky, müsli, kaše, granola;
  • lízanky, lentilky, marshmallow, želé cukríky, sušienky, čokoládu;
  • proteínové a raw tyčinky, kokosové kocky, ovocie oriešky v čokoláde v rôznych príchutiach;
  • pražená kukurica, popcorn, krekry;
  • koreniny a sušené bylinky, lahôdkové droždie;
  • kakao, čaje, cukor, soľ, prísady na pečenie.
Čo sa drogérie týka, Košická špajza je presne taká, ako názov hovorí — je to ako vaša špajza doma. Preto tu čerstvé pečivo, ovocie a zeleninu, živočíšne alebo vegánske produkty nekúpite. Nemajú ani kozmetiku a z drogérie tu kúpite len pár produktov od značky BIOPURO, čo sú čistiace prostriedky s organickým zložením, v bioobaloch z cukrovej trstiny.

V ponuke majú aj povzbudzujúce čaje vo viacerých rôznych príchutiach.

Sladkosti, ktoré vyzerajú tak lákavo, že im ťažko povedať nie.

V Košickej špajzke majú výber drogérie obmedzený len na pár produktov od značky BIOPURO.
Košická špajza je miesto, kde sa budete chcieť nechať inšpirovať. Všetky potraviny majú krásne vystavené a už po príchode dnu nebudete vedieť, na čo skôr pozerať. Sú teda naozaj ako vašou veľkou špajzou, kde môžete zájsť, ak chcete vyskúšať niečo nové alebo neviete, čo zaujímavé uvariť na obed alebo večeru. Majú široký výber potravín; i také ktoré ste určite ešte nikdy nemali. A tak neodídete naprázdno.

Adresa: Masarykova 6, Košice

Kontakt: kosickaspajza@gmail.com

Web: kosickaspajza.sk

Otváracia doba: Po-Pia: 09.00-18.00, So: 09.00-12.00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Košičania — boli ste už v Košickej špajze?