Sprievodca bezobalovými obchodmi — Prešov: Odvážene

Prešovský bezobalový obchodík Odvážene v sebe spája pekné priestory, milú obsluhu, kvalitné potraviny, čapovanú drogériu a nadšenie pre zmenu sveta k lepšiemu.

Vstup do predajne je na druhom poschodí. Síce nemajú výklad, ale skrášlili si aspoň dvere a okno.

Prešov — Odvážene

Jeden bezobalový obchod z Prešova sme vám už ukázali pred pár mesiacmi — a to Alchemilku. Bol to jeden z prvých bezobalov, ktoré sme navštívili pri spustení projektu SPRIEVODCA BEZOBALOVÝMI OBCHODMI. Do tretieho najväčšieho mesta na Slovensku sa ale vrátime; a spoločne navštívime Odvážene. Tento bezobalový obchod funguje od augusta 2018 a už štvrtým rokom pomáha Prešovčanom žiť udržateľnejšie.
Odváž(e)ne už v názve vystihuje podstatu — ako žiť odvážnejšie a nebáť sa nakupovať inak, ale i to, že sú potravy na váhu, teda odvážené. Tento obchodík sídli na Floriánovej ulici 6. Vstup nájdete v bráničke, za ktorou sa skrývajú schody; a tie vás dovedú až k dverám. Ale nestratíte sa — nad bráničkou je tabuľa s logom, ktorá vám napovie, či ste správne. Ak sa do obchodíku vyberiete hromadnou dopravou, vystúpiť môžete na zastávke Okružná, ktorá je len pár metrov odtiaľto, ale neďaleko je aj zastávka Na Hlavnej alebo Trojica. S parkovaním to nie je najideálnejšie, ale pri troške šťastia sa vám podarí nechať auto na platenom parkovisku na Baštovej ulici.

Rovnaké sklenené dózy s čiernymi popismi vyzerajú veľmi organizovane.

Na nákupy “odvážnych” zákazníkov majú pripravené naberačky, lieviky i kliešte.

Sortiment

Na Odvážene je výnimočné rozvrhnutie ich priestorov. Obchodík má totiž dve poschodia — na dolnom nakúpite potraviny a na hornom majú drogériu, kozmetiku a ekologické potreby do domácnosti.
Ak by sme mali opísať predajňu jedným slovom, tak nejde vysloviť iné ako krásna. Rovnaké sklenené dózy s názvami na čiernom papieri vyzerajú minimalisticky a lahodia oku, a vyzerajú tak veľmi zorganizovane. Chýbajú označenia sekcií, ktoré by pomáhali navigovať pri hľadaní potravín, ale obsluha je veľmi ochotná vám pri nakupovaní asistovať a s radosťou vám sami nasypú presne to a také množstvo, aké chcete; takže koniec-koncov vy sami konkrétnu dózu s potravinou ani hľadať nemusíte.
Len čo sa bližšie pozrieme na sortiment a to, čo sa v sklenených dózach (a nielen v nich) skrýva, zistíme, že tu môžete kúpiť:

 • strukoviny, ryžu, obilniny a múky;
 • cestoviny v rôznych tvaroch a príchutiach aj ako šošovicové, paradajkové, špenátové alebo cviklové;
 • vločky (aj bezlepkové), instantné kaše, cereálie;
 • sušené ovocie, orechy, semienka;
 • ovocné kože, puding v prášku, lentilky, gumové cukríky;
 • kukuričné chrumky a zeleninové chipsy;
 • čaje, kávu a čakankovú kávu, kakao, cukor, soľ;
 • koreniny, olej, ocot a lahôdkové droždie.

Ukážka ponuky cestovín. Je naozaj z čoho vyberať.

Sušené ovocie a semienka.

Do vlastnej nádoby si môžete načapovať napríklad aj olej.
Presunieme sa do druhého poschodia predajne, ktoré je venované drogérii a kozmetike. Rovnako široký výber produktov majú i tu; a kúpiť tu môžete:

 • gél i prášok na pranie, aviváž;
 • gél na umývanie riadu a gél do umývačky;
 • univerzálny čistič, dezinfekčný čistič a čistič na WC;
 • kyselinu citrónovú, puer, taed, sódu bikarbónu, biely a marocký íl.
Prírodnú kozmetiku berú od značiek ako je Mydlové teplice, MusK, Mylo, VOONO, Caltha, Ťuli Ťuli a Híling zdravá krása. V ponuke teda majú tuhé mydlá, šampóny, kondicionéry, masky na vlasy, krémy, dezodoranty, balzamy na pery a dokonca aj mydlo pre zvieratká, prírodnú riasenku a repelent.

Čistiace a pracie prostriedky sú od značky Sonett.
Ani v rôznych ekologických pomôckach do domácnosti nie sú pozadu — predávajú odličovacie tampóniky, papierové tyčinky do uší, zubné tablety, plátené tašky, voskové obrúsky, menštruačné kalíšky a látkové vložky, chrómové strojčeky na holenie, kefy na umývanie riadu, čistenie a na WC, prenosky a mydelničky, slamky, lufu, nerezové dózy na obedy, fľaše, termosky a mnoho mnoho ďalšieho.
V sortimente ale nemajú čerstvé pečivo, ovocie a zeleninu, vajíčka či mliečne, mäsové alebo vegánske produkty.

Úplne bez obalu si môžete kúpiť aj tuhé šampóny či kondicionéry.

Používanie látkových tampónikov je jednoduchý spôsob, ako znížiť produkciu odpadu v kúpeľni.

Sklenené fľaše od RETAP, kovové a sklenené slamky i lyžičko-vidlička.

Odvážene je viac než len predajňa

Možno ste si už podľa fotiek všimli, že na hornom poschodí sa nachádza veľký stôl; a nie je to len tak. Tento priestor slúži aj ako komunitné miesto, kde sa konajú rôzne akcie a workshopy — v minulosti usporiadali workshop na výrobu prírodnej kozmetiky, o vermikompostovaní alebo workshopy s kvetinárkou. Vytvára tak miesto, kde sa môžete naučiť niečo nové, zistiť užitočné tipy a inšpirovať sa od ľudí, ktorým na prírode taktiež záleží.

Za dobrovoľný poplatok si v predajni môžete aj vypožičať knihu s tematikou o zero waste.
Možno vás prekvapí to, že majiteľky Mišku a Lauru na predajni len tak nezastihnete. Ale nie preto, že by im na chode bezobalu nezáležalo — práve naopak! Svoje vedomosti z oblasti udržateľného životného štýlu s láskou posúvajú ďalej vo forme prednášok na školách, škôlkach či vo firmách. Učia, ako správne triediť odpad, minimalizovať jeho množstvo, ako kompostovať. Spoločne tak motivujú k výraznej zmene k lepšiemu.

Adresa: Floriánova 6, Prešov

Kontakt: info@odvazenepresov.sk

Web: odvazenepresov.sk

Otváracia doba: Po-Pia: 09.30–13.00 & 13.30–17.30

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Nakupovali ste už niekedy v Odvážene?