Minimalistický šatník — prečo mu dať šancu?

Minimalistický šatník mnohí vnímajú obmedzujúco a majú z neho obavy. Avšak po jeho zavedení pociťujú úľavu. Prečo mu teda dať šancu? Aké má výhody?
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Až drvivá väčšina ľudí vlastní príliš veľa oblečenia. Dôvod je jednoduchý — oblečenie kupované v reťazcoch s rýchlou módou je až príliš lacné na to, aby sme ho kupovali s rozumom a dlhším uvážením, či ho vôbec potrebujeme. A tak nám doma končia kúsky, ktoré sme kúpili vo výpredaji, no nemajú u nás žiadne využitie. A ak si aj poviete, že predsa to žiadnu škodu nerobí, veď oblečenie je v skrini a nevytvára žiaden odpad, nie je to úplne tak — na jeho produkciu boli potrebné stovky litrov vody, pri pestovaní látok dochádza k znečisťovaniu prírody a vykorisťovaniu ľudí v rozvojových štátoch, a podporujete tak druhý najšpinavší priemysel na svete.
S pomalou módou úzko súvisí aj minimalizmus. Pomalá móda je založená na nesledovaní trendov, kupovanie kvalitných kúskov a podporu menších výrobcov, ktorí zohľadňujú ekologickú i etickú stránku. Na blogu sme už niekoľkokrát písali o tom, ako si dôkladne vytriediť skriňu a venovali sme sa aj téme kapsulového šatníka, ktorý pozostáva z ucelenej kolekcie kúskov, ktoré človek nosí celú jednu sezónu. Dnes sa ale budeme sústrediť na to, ako aplikovať minimalizmus aj do oblečenia a módy.

Majte v skrini len to, čo naozaj potrebujete

Nemá zmysel mať doma päť šiat na formálne príležitosti, ak na svadbu, oslavu alebo do divadla idete nie viac ako trikrát do roka. A rovnako nemá zmysel, ak máte niekoľko druhov oblečenia na turistiku, keď sa do prírody dostanete raz v lete. A nie, viacero šiat alebo trekových nohavíc vás neprinúti k tomu, aby ste ich využívali.

Ľuďom je jedno, že nosíte to isté dookola

A ak im to jedno nie je, tak to môže byť jedno vám. Neviažte sa na myšlienku toho, že ostatní vás budú súdiť, lebo ste si na promócie obliekli rovnaké šaty ako na oslavu narodenín tri roky dozadu. Noste oblečenie, ktoré sa páči vám a v ktorom sa cítite pohodlne a sebavedomo. A nemajte strach a obavy z toho, že vám v šatníku ostane päť tričiek. Menej oblečenia znamená menej potrebného priestoru, a najmä menej utratených peňazí, ktoré vám ostanú na dôležitejšie veci a činnosti.
čítaj ďalej: Ako na minimalizmus — 1. krok: triedenie & upratovanie

Oblečenie nemá city

Nie, tie nohavice naozaj nebudú smútiť, ak ich vyradíte zo šatníka. Nezabúdajte, že je to len neživý kúsok látky, ktorý nemá žiadne cítenie. Nenechávajte si doma oblečenie len preto, že “ste ho dostatočne nevynosili a bude sa cítiť zle”, i keď viete, že si ho už nikdy neoblečiete.
A rovnako dôležité je nevkladať do oblečenia spomienky. Úžasnú dovolenku v Grécku s rodičmi, najlepšie leto s kamošmi alebo prvé rande si viete pripomenúť aj bez uchovávania oblečenia, ktoré ste vtedy mali na sebe.

Nenakupujte, ak nepotrebujete

Chodenie do obchodov sa pre mnohých stalo bežnou súčasťou trávenia voľného času. Či už je vonku príliš horúco a útočisko hľadáme v klimatizovanom obchodnom centre, zúri dážď alebo búrka, alebo sneží a je zima a von sa nedá byť — medzi regálmi sa prechádzame často “len tak”. A potom je jednoduché nechať sa zlákať výhodnými cenami, zľavami a akciami, a kúpiť si oblečenie, ktoré nám absolútne netreba. No namiesto premýšľania o tom, koľko ušetríte a ako skvelo v tom vyzeráte, zamyslite sa nad tým, či to vôbec potrebujete. Alebo ešte lepšie — nájdite si iné využitie voľna ako nakupovanie.
Pri zavedení minimalizmu v obliekaní pociťujú mnohí úľavu. Aj keď sa môže zdať, že šatník pozostávajúci z pár kúskov je obmedzujúci, opak je pravdou. Nielenže ušetríte, a budete si tak môcť dovoliť kvalitnejšie oblečenie, ktoré vám vydrží roky, ale budete mať v skrini len to, čo milujete a radi nosíte.
Ako vnímate minimalistický šatník vy?