Ako na EKO dovolenku? Naše zero waste tipy na cestovanie

Počas cestovania vytvárame viac odpadu, než sme zvyknutí a než je nutné. Ale aj letná dovolenka môže byť ekologická a niesť sa v duchu zero waste.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Školský rok je už takmer na konci, mnohí vysokoškoláci si už niekoľko dní užívajú zaslúžené voľno, a aj počasie vonku jasne naznačuje, že leto je už v plnom prúde. Prichádza čas letných dovoleniek — zaslúženej odmeny po mesiacoch učenia a práce. Nevieme sa dočkať, kedy každodenný stereotyp vymeníme za oddych na pláži, výletmi po horách alebo spoznávanie nových miest.
Mnohé letné dovolenky ale nie sú veľmi ekologické; respektíve — je sa v čom zlepšovať. Počas cestovania vytvárame viac odpadu, než sme zvyknutí a než je nutné. Preto sme pre vás pripravili článok s tipmi, ako spraviť aj vašu dovolenku viac udržateľnou a ekologickou, ako vytvoriť menšiu záťaž na životné prostredie a ako sa baliť minimalisticky.

Kam ísť na dovolenku?

Asi nikto nevyberá destináciu dovolenky podľa toho, ako veľmi je dané miesto ekologické. Avšak platí, že lokálna dovolenka je pre životné prostredie lepšia ako ak by ste šli niekde na opačný koniec planéty. Preprava bude nielen kratšia a lacnejšia, ale bude mať aj menšiu uhlíkovú stopu. Výhodou je aj to, že viete bez obáv využiť napríklad hromadnú dopravu alebo triediť odpad (keďže v rámci krajiny funguje MHD a systém recyklovania viac-menej rovnako).
Čo sa prepravy týka, vlak je najekologickejšou voľbou. Mnohí z neho majú síce obavy, ale nie je dôvod mať strach — dnes sú vlaky pohodlné a spoľahlivé (oplatí sa priplatiť si trošku viac a ísť vlakom IC). Vybrať sa môžete aj autobusom, kde je výhoda, že sa dostanete aj na miesta, kde nejde železnica, a ak sa zúčastníte nejakého zájazdu, autobus vás dovezie priamo na miesto. Podľa veľkosti uhlíkovej stopy je doprava autom na treťom mieste. Najmenej ekologický je let lietadlom, pri ktorom sa na vzdialenosť 1000 km vyprodukuje až 448 kilogramov CO2. Pre porovnanie, pri rovnakej ceste vlakom je to len okolo 25 kilogramov CO2.
čítať ďalej: Kapsulový šatník na letnú dovolenku

Čo si so sebou vziať?

Platí pravidlo, že “čím menej, tým lepšie”. Minimalistické balenie na dovolenku má viacero výhod — budete mať ľahší kufor, ktorý sa jednoduchšie prenáša a neplatíte príplatky za nadrozmernú batožinu. Skvelou voľbou je vytvorenie kapsulového šatníka — o tom si viac prečítate v článku Kapsulový šatník na letnú dovolenku. A keď sa dobalíte, otvorte ešte kufor a vyberte z neho pár vecí; ako tretiu knihu, extra plavky alebo tričko, ktoré ste si zabalili “keby náhodou”. Ostane vám miesto, ak budete kupovať suveníry (odporúčame kúpiť jedlo, hlavne lokálne dobroty a špeciality — tie môže obdarovaný zjesť, poteší sa, že ste si naňho spomenuli, ale neostanú žiadne zbytočnosti, ktoré budú zapadať prachom).
Ako teda vybrať, čo so sebou skutočne potrebujete a čo nie? Snažte sa byť realistický. Skutočne potrebujete plavky na každý deň alebo si vystačíte s dvomi? Aj keď hlási, že sa počasie zhorší, určite si vystačíte len s jednou mikinou. A realisticky baľte aj knihy alebo kozmetiku. Tie vedia zabrať veľa miesta, no často ostanú úplne nevyužité.

Pár užitočných tipov

Občas stačí aj málo k tomu, aby mali vaše kroky veľký vplyv. Zero waste životný štýl nie je o tom byť vo všetkom dokonalý a nevytvárať žiaden odpad. Ak počas svojej letnej dovolenky budete myslieť na pár nižšie spomenutých krokov, už aj to bude mať veľký pozitívny dopad oproti tomu, ak by ste nespravili vôbec nič.
  1. Doneste si vlastnú fľašu s vodou. Síce sme tento tip spomínali už asi stokrát, ale musíme ho zahrnúť aj do tohto článku. Počas leta je pravidelný príjem tekutín dôležitý a vďaka vlastnej fľaši, ktorú budete mať stále pri sebe, nebudete musieť kupovať plastové. Tip: ak sa bojíte piť vodu z kohútika, prevarte ju a spravte si čaj — ten je chutný aj studený, aj teplý.
  2. Netlačte dokumenty, ktoré nepotrebujete. Mnohí ľudí má stále zvyk tlačiť si adresu a polohu svojho hotela, lístky na vlak alebo rôzne vstupenky. Tie už ale dávne nepotrebujete v papierovej forme; a keď ich budete mať iba v mobile, ušetríte tým zbytočnú spotrebu papiera.
  3. Prineste si vlastnú slamku a príbor. S letom sa spájajú aj rôzne nápoje a osviežujúce drinky — a ak si vopred pribalíte kovovú alebo bambusovú slamku, predídete tomu, aby skočili v oceáne.
  4. Zabaľte si tuhú kozmetiku a drogériu. Prvá výhoda je tá, že tuhý šampón, mydlo alebo zubná pasta v tabletách zaberajú oveľa menej miesta. Takéto produkty sú často balené v papieri, skle alebo sú predávané úplne bez obalu. A, samozrejme, nemusíte sa potom báť nehody, kedy sa vám po celom obsahu tašky rozleje šampón.
  5. Premyslite si, čo chcete robiť. Vopred si naštudujte, čo sa dá navštíviť v okolí vašej destinácie a podľa toho si zbaľte veci. Aj pri dovolenke v horách môže byť v blízkosti akvapark, ktorý budete chcieť navštíviť, a naopak — pri mori môže byť zaujímavá jaskyňa. A na tie budete potrebovať oblečenie.
Máte ďalšie tipy, ako byť na dovolenke viac udržateľní a nevytvárať zbytočný odpad? Podeľte sa s nimi v komentároch!