Zubný prášok Žiarivý úsmev od Kvitok

During my journey of zero waste and looking for alternatives to conventional products and cosmetics, I began to look for a substitute for common toothpaste. I wanted to find something that was vegan, only from natural ingredients and packed in reusable or recycled packaging, or completely unpackaged.
At first, I made my toothpaste at home myself — by combining baking soda, coconut oil and peppermint oil, but I personally don’t recommend this toothpaste because it didn’t work very well. I also tested various dental tablets with which I was very satisfied; but I also found some tooth powders — and I told myself I should gve them a chance. My attention caught this tooth powder Žiarivý úsmev (Radiant smile) with activated charcoal and turmeric from a brand Kvitok.

About the brand

Kvitok is a Slovak brand of natural cosmetics that was previously called Navia. Their aim is to produce products from the best quality substances. Their offer includes shampoos, deodorants, skin serums, creams, massage oils, masks and much more; while most products contain only natural ingredients, making them suitable for vegans, some products also include honey or goat’s milk, but they meet the highest standards.
On the blog you may have seen a review of their solid shampoo Tea Tree, designed for oily hair.

Žiarivý úsmev

So far, Kvitok offers two types of tooth powders — herbal and Žiarivý úsmev powder, which is a new addition and immediately caught my eye. The paper box hides a small jar from dark glass. A big plus is the solid lid that seals tightly (because no one wants powder all over the bathroom or cosmetic bag); and after opening we find a plastic cover — this is to maintain the quality of the product during transport or storage.
The powder has a light gray colour and a pleasant fresh minty aroma. Of course, it’s a powder, so you have to be careful with it, because it can take very little and it’ll be everywehere; but just be careful — and I personally have no problems with it.
read next: 4 reasons to switch to natural beauty
Žiarivý úsmev has two main components — activated charcoal and turmeric. Activated charcoal is known for its detoxifying effects, thanks to which it thoroughly removes dirt and dental plaque, and helps to achieve a radiant and clean teeth. Turmeric has antibacterial and anti-inflammatory properties and supports teeth whitening, making it a perfect complement to charcoal and creating an ideal pair.
In addition, it helps neutralize pH in your oral cavity and reduces the incidence of inflammation and tooth decay.

Ingredients

As is the case with products made from natural ingredients, even in the Žiarivý úsmev tooth powder we find only a few quality ingredients, each fulfilling its role. There are no parabens, silicones, preservatives and synthetic perfumes. The powder contains:
  • calcium powder — has abrasive properties, removes dirt and sediments from teeth,
  • bentonite clay — detoxifies, removes stains and has a preventive effect on tartar formation,
  • activated charcoal — removes dirt and dental plaque, acts as a detoxifier,
  • turmeric — prevents inflammation, is antibacterial and supports teeth whitening,
  • coconut oil surfactant — a fine lather, helps to remove impurities but does not dry,
  • Sage essential oil — heals inflammations while helping to prevent them,
  • Mint essential oil — adds a fresh scent and has an antibacterial effect,
  • Cinnamon essential oil — fights bad breath and is anti-inflammatory,
  • and substances naturally present in essential oils such as Limonene, Geraniol, Linalool and Eugenol.

Usage, availability and my rating

If you are used to using toothpaste and are afraid that you will not be able to work with tooth powder, I will quickly tell you — there’s not much difference between them. Once the powder is mixed with water, it has a consistency very similar to paste.
As for use, you will find information on Kvitok.sk and on the product packaging that with a spoon, for example, you should put a small amount of powder on a wet toothbrush; but I personally prefer the option of dipping the wet bristles into the powder — and pick up the product this way. That’s how I like it and I have absolutely no problems with it. At first I wasn’t a big fan of the flavor, because since the main ingredient is bentonite clay, the powder tastes exactly as you imagine it now, but I got used to it very quickly and I don’t mind it at all. Personally, I would have liked it to have a more pronounced taste of mint — but otherwise I don’t consider it as a minus.
If you’re still wondering if I see any visible differences after a month of using it and if the powder justified its name “Radiant Smile,” I can say yes. Of course, there’s not a crazy change, after all, we cannot expect that natural substances will be as effective in whitening teeth as chemical; but there is definitely an improvement. If you would be interested, I’ll gladly give you an update after a few months, if the difference is more visible.
I bought my tooth powder in a zero waste store in my hometown called Alchemilka, but you can buy it on their eshop kvitok.sk.

advantages glass packaging, nice scent, cleans deeply

disadvantages the mint taste could be more pronounced

price online — 6.90 € / 25 g packaging

rating 9/10

Počas mojej cesty zero waste a hľadania alternatív na bežné produkty a kozmetiku som sa začala obzerať aj po náhrade klasickej zubnej pasty. Chcela som nájsť niečo, čo by bolo vegánske, iba z prírodných surovín a zabalené v znovupoužiteľných alebo recyklovaných obaloch, prípadne úplne bez obalu.
Zo začiatku som si zubnú pastu robila doma sama — zmiešaním sódy bikarbóny, kokosového oleja a pepermintového oleja, ale osobne túto pastu veľmi neodporúčam, pretože veľmi nefungovala. Testovala som aj rôzne zubné tablety, s ktorými som bola veľmi spokojná; no narazila som aj na zubný prášok — a povedala si, že mu dám šancu. Do oka mi padol tento zubný prášok Žiarivý úsmev s aktívnym uhlím a kurkumou od značky Kvitok.

O značke

Ak vám značka Kvitok nič nehovorí, je to pravdepodobne preto, lebo doteraz na trhu vystupovala pod názvom Navia. Kvitok je slovenská značka prírodnej kozmetiky, ktorej cieľom je vyrábať produkty z látok najlepšej kvality. Ich ponuka zahŕňa šampóny, dezodoranty, pleťové séra, krémy, masážne oleje, masky a mnoho ďalšieho; pričom väčšina produktov obsahuje iba prírodné suroviny, vďaka čomu sú vhodné pre vegánov, niektoré výrobky v sebe majú aj včelí med alebo kozie mlieko, no tie spĺňajú najvyššie štandardy.
Na blogu ste sa mohli stretnúť už s recenziou na ich tuhý šampón Čajovník, ktorý je určený na mastné vlasy.

Žiarivý úsmev

Kvitok má v ponuke zatiaľ dva druhý zubného prášku — a to bylinkový a prášok Žiarivý úsmev, ktorý je novinkou a hneď ma zaujal. V papierovej škatuľke sa skrýva malá dóza z tmavého skla. Veľkým plusom je pevné viečko, ktoré dobre tesní (pretože určite nikto nechce prášok po celej kúpeľni alebo kozmetickej taštičke); a po otvorení nájdeme ešte krycie viečko z plastu — to má za úlohu zachovať kvalitu produktu pri preprave alebo uskladnení.
Prášok má svetlosivú farbu a príjemnú sviežu mätovú vôňu. Samozrejme, je to prášok, takže pri ňom musíte byť opatrní, pretože stačí veľmi málo a bude všade okolo; ale stačí si dávať pozor — a ja osobne nemám žiadne problémy.
čítaj ďalej: 4 dôvody prečo prejsť na prírodnú kozmetiku
Žiarivý úsmev má dve hlavné zložky — aktívne uhlie a kurkumu. Aktívne čierne uhlie je známe pre svoje detoxikačné účinky, vďaka ktorým dôkladne odstraňuje nečistoty a zubný povlak, a pomáha k dosiahnutiu žiarivého a čistého chrupu. Kurkuma má antibakteriálne a protizápalové schopnosti a podporuje bielenie zubov, vďaka čomu sa s uhlím skvelo dopĺňajú a tvoria ideálnu dvojicu.
Okrem toho pomáha neutralizovať pH v ústnej dutine a znižuje výskyt zápalov a tvorby zubného kazu.

Zloženie

Ako to už pri produktoch z prírodných zložiek býva, aj v zubnom prášku Žiarivý úsmev nájdeme iba pár kvalitných surovín, kde každá spĺňa svoju úlohu. Nie sú v ňom žiadne parabény, silikóny, konzervanty a syntetické parfumy. Prášok obsahuje:

Použitie, dostupnosť a moje hodnotenie

Ak ste zvyknutí na používanie zubnej pasty a obávate sa, že so zubným práškom nebudete vedieť pracovať, tak vás rýchlo vyvediem z omylu — vôbec to nie je veľký rozdiel. Len čo sa prášok zmieša s vodou, získa konzistenciu veľmi podobnú paste.
Čo sa používania týka, na stránke Kvitok.sk i na obale produktu nájdete informáciu, že napríklad lyžičkou nanesiete malé množstvo prášku na navlhčenú zubnú kefku; no ja osobne preferujem možnosť, pri ktorej navlhčené štetinky kefky ponorím do prášku — a tak produkt naberiem. Takto mi to vyhovuje a nemám s tým absolútne žiadne problémy. Spočiatku som nebola veľkým fanúšikom príchute, pretože tým, že je hlavnou zložkou bentonit íl, tak prášok chutí presne tak, ako si to asi teraz predstavujete, ale aj na to som si veľmi rýchlo zvykla a už mi to vôbec neprekáža. Osobne by som privítala, keby bola výraznejšia chuť mäty — ale inak to nepovažujem ako mínus.
Ak vás ešte zaujíma, či po mesiaci používania vidím nejaké viditeľné rozdiely a prášok obhájil svoj názov “Žiarivý úsmev”, tak môžem povedať, že áno. Samozrejme, nie je to nejaká závratná zmena, koniec-koncov nemôžeme čakať, že prírodné látky budú rovnako efektívne pri bielení zubov ako chemické; ale zlepšenie tam určite je. Ak by bol záujem, určite vás rada po pár mesiacoch update-ujem, či je rozdiel viac viditeľný.
Ja som svoj zubný prášok kúpila v Alchemilke v Prešove, ale zoženiete ho v mnohých obchodoch po celom Slovensku, ktoré sa sústredia na predaj bezobalových potravín, ekologickej drogérie a prírodnej kozmetiky. Okrem toho ho je aj na eshope kvitok.sk.

plusy sklenené balenie, príjemná vôňa, dôkladne čistí

mínusy mätová príchuť by mohla byť výraznejšia

cena online — 6.90 € / 25 g balenie

hodnotenie 9/10