Veganský burger s domácími hranolkami

Na něco podobné burgeru si můžete zajít do fast food restaurace. Nebo zkusit skvělý recept níže a z pár ingrediencí vykouzlit perfektní jídlo.
text: PAVEL — fotografie: SIMPLYBERENICA
Velmi rychlých a chutných receptů na výborný oběd jsme vám ukázali už několik. Dnes přichází na řadu jeden, který zabere možná o trochu více času, ale výsledek je skvělý. Domácí veganský burger a k tomu domácí hranolky. Není potřeba vynalézat kolo, ale pouze se nést na vlně jednoduchosti a užit si chutě základních ingrediencí.
Pro potřeby tohoto receptu jsem využil veganské “mleté maso” od značky Take it veggie ze sortimentu řetězce Kaufland. Lze však využít kterékoliv jiné. Abych přiznal barvu hned na začátku. Byl jsem trochu skeptický. Kolem tohoto “mletého masa” jsem chodil už delší dobu a nikdy jsem se neodvážil. No jak sami zjistíte, když zkusíte tento burger, není se čeho bát a určitě budete stejně jako já velmi mile překvapeni.
Na dochucení burgeru jsem zvolil pouze sůl a pepř. Na hranolky tentokrát směs koření tuším od Vitany, ale zde je to čistě na vás. Já sám, když dělám domácí hranolky, tak to střídám. Někdy jen sůl a kmín, jindy nějakou tu směs a nebo k nim přihodím česnek na plátky. Co se týká omáčky, tak jsem smíchal trojkombinaci kečup-sojanéza-hořčice. Složitá příprava omáčky by čas na přípravu protáhla a já chtěl mít burger nachystaný za dobu, kdy se mi upečou hranolky. Kreativitě se však meze nekladou, takže opět, nechejte se vést svými chutěmi a připravte si omáčku, jaká nejlépe v daný okamžik potěší vás.

Veganský burger s domácími hranolkami

příprava 40 minut náročnost 2/5

Jednoduše a rychle, to se dá říct o tomto burgeru. Připravíte si hranolky a než se upečou, tak máte hotový skvělý oběd. Čerstvá zelenina, chutné veganské maso a omáčka, která všechny chutě úžasně spojí. Za sebe bych dodal jediný detail, a to ať vytvarujete dostatečně velký bochánek, aby se pod houskou moc neztratil.

Ingredience

Hranolky

 • 3 velké brambory
 • oblíbené koření dle chuti

Burger

 • hamburgerové housky
 • 400g veganské “mleté maso”
 • salát
 • 2 rajčata
 • 1 okurka
 • omáčka
 • sůl, pepř
 • rostlinný olej
Postup
 1. Rozehřejte troubu na 200°C a vložte do ní i plech.
 2. Brambory nakrájejte na hranolky, propláchněte vodou, sceďte a osušte. Poté ve velké míse polejte trochou oleje a přisypejte koření. Promíchejte a vyklopte na plech.
 3. Pečte do křupava. Po 20 min pečení zvyšte teplotu na 220°C a pečte dalších cca 15 minut.
 4. “Mleté maso” vyklopte do mísy, osolte a opepřete. Přidejte trochu oleje a důkladně promíchejte.
 5. Dejte si rozpálit pánev a mezi tím si vytvarujte bochánky. Přibližně 2 cm vysoké a o něco větší než je průměr housky.
 6. Jakmile je pánev horká, vložte na ni bochánky a opékejte přibližně 5-7 minut z každé strany. Mezitím si připravte omáčku.
 7. Smíchejte kečup, sojanézu a hořčici v poměru dle vaší preference a dejte bokem.
 8. Rajčata a okurek nakrájejte na tenké plátky, udělejte si i pár půlek. Housky rozkrojte napůl.
 9. Potřete horní polovinu housky omáčkou. Na dolní pokládejte postupně salát, “maso”, rajčata, okurku a nakonec přiklopte.
 10. Šoupněte na talíř, přihodtě právě dodělané domácí hranolky a dobrou chuť.
Vyzkoušíte tuto jednoduchou klasiku?
Zdieľaj článok