Poznáte PUER? Na čo sa tento “zázrak” používa?

Puer, teda perkarbonát sodný, je obľúbeným pomocníkom v domácnosti vďaka širokému využitiu, ekologickosti a tým, že vytvára menšiu záťaž na životné prostredie.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Počuli ste už o prášku Puer? Tento názov môžete počuť v téme o ekologickom upratovaní a čistení. Na trhu je už roky, no do povedomia sa dostáva len v posledných rokoch, kedy sa čoraz viac ľudí začína vracať k praniu, ktoré je viac udržateľné a šetrné voči životnému prostrediu.

Čo je puer a na čo sa používa?

Puer, teda pekarbonát sodný, je pracia sóda, ktorá je obohatená kyslíkom. Predáva sa vo forme malých bielych guličiek. Pri aktivácii teplou vodou sa z nich začne uvoľňovať kyslík a vytvára sa peroxid vodíka — ten má dezinfekčné a bieliace účinky, preto má široké využitie v domácnosti.
Jeho výhodou je aj to, že je plne biologicky odbúrateľný — po aktivácii s vodou sa za šumenia a penenia rozkladá na sódu, vodu a kyslík, čím nevytvára záťaž pre životné prostredie.

Použitie

Perkarbonát sodný sa najčastejšie používa pri praní a čistení. Vytvorený peroxid vodíka šetrne, ale účinne rozjasňuje biele oblečenie, čím predlžuje jeho krásu i životnosť. Zároveň slúži ako prevencia voči šednutiu. Okrem toho zbavuje oblečenie organických škvŕn od jedla, hliny či trávy.
Pri praní bieleho alebo svetlého oblečenia pridajte jednu až dve lyžice prášku do zásobníka spolu s pracím prostriedkom. Bielizeň perte na minimálne 40 °C, najlepšie na 60 °C, keďže vtedy prášok funguje najlepšie a len pri vyššej teplote sa môže aktivovať. Použiť ho môžete aj ako odstraňovač nečistôt pri namáčaní bielizne — v takom prípade rozpustite dve lyžice prášku v približne 10 litroch teplej vody, a oblečenie nechajte namočené cez noc.
Použiť ho môžete aj ako ekologickejšiu variantu bežných čistiacich prostriedkov v domácnosti. Pomôže vám pri:

  • čistení odtokov — dve lyžice prášku vsypte do odtoku a zalejte teplým octom, nechajte pôsobiť a prepláchnite teplou vodou;
  • čistení WC — do misy nalejte horúcu vodu a vsypte 1-2 lyžice prášku, počkajte 10 minút, misu vyčistite WC štetkou a opláchnite;
  • čistení práčky a umývačky — nasypte do zásobníka a nechajte prejsť na krátky cyklus prázdnu práčku/umývačku;
  • likvidácia plesne — nasypte prášok na pleseň a pridajte trošku teplej vody, aby ste vytvorili pastu, nechajte pôsobiť 15 minút a vydrhnite.
Puer od Tierra Verde kúpite na ich eshope alebo v kamenných predajniach DM, a tiež ho nájdete vo väčšine bezobalových predajní po celom Slovensku i Českej republike, kde si ho môžete navážiť do vlastného obalu.
Používate PUER? Aké sú vaše skúsenosti?