Sprievodca bezobalovými obchodmi — Verlen & BezObal Duha

Pri mapovaní bezobalových obchodov na Morave sa presunieme do dvoch menších miest. Spoločne navštívime BezObal Duha, ktorý sídli v Hranicích na Moravě, a potom sa presunieme do predajne Verlen v krásnom Kroměříži. Čo majú tieto predajne spoločné a v čom sa naopak líšia?

Žiarivo modrú budovu nemožno minúť; a zaujme aj vyobrazenie dúhy nad vstupom do predajne.

BezObal Duha — Hranice na Moravě

Keďže Hranice na Moravě nemáme veľmi ďaleko a navštívili sme ich už niekoľkokrát, ešte v októbri/říjnu sme zavítali aj do bezobalového obchodíku, ktorý v tomto peknom mestečku sídli. BezObal Duha nájdete na ulici Tř. 1. máje 1908 — priamo na hlavnej ulici v Hranicích, vedľa supermarketu Albert. Táto poloha je maximálne výhodná a prináša dva veľké benefity: napravo od predajne je veľké parkovisko, takže ak prídete autom, nie je najmenší problém, kde ho zaparkovať, obchodík priláka tých, ktorí idú na nákup do Albertu a môže ich inšpirovať k bezobalovému životu.
Hranice sú pomerne malé mesto — takže väčšina obyvateľov nemá BezObal Duha príliš ďaleko. Po oboch stranách hlavnej ulice sú domy i bytovky, a je jednoduché sem skočiť pri ceste domov zo školy či práce. Priestory pôsobia veľmi útulne.

Plné regály pôsobia lákavo a značia široký výber, no môžu mierne sťažiť nakupovanie, ak je na predajni viac ľudí naraz.

Sortiment

V predajni nájdete všetko, čo potrebujete do bežnej domácnosti. Okrem suchých trvanlivých potravín majú aj sladké i slané maškrty, kozmetiku, eko výrobky do domácnosti, a v chladničke nájdete mliečne výrobky, limonády a kúpite tu aj čerstvé ovocie a zeleninu.
Ich celý sortiment nájdete aj na ich webovej stránke; no v skratke u nich kúpite:

 • strukoviny, obilniny, cestoviny;
 • múku — pšeničnú, ale aj ryžovú, mandľovú, kokosovú alebo pohánkovú bez lepku;
 • orechy a sušené ovocie, semienka;
 • kávu a čaje, čokoládu, cukor, kakao, ocot;
 • sušené korenie a bylinky;
 • maškrty — piškóty, trubičky, sušienky, cukríky, raw tyčinky.

Z drogérie majú:

 • prací gél, prací prášok na bielu bielizeň, pracia sóda a aviváž;
 • gél to umývačky a gél na riad;
 • univerzálny čistič, WC čistič;
 • puer, taed, sóda bikarbóna.
Predávajú aj mliečne výrobky z Farmy Kozí Hrádek, od ktorej u nich kúpite kravské jogurty (biele i ochutené), mliečny nápoj, kozie jogurty i nápoje, čerstvé mlieko, smotanu, syr i korbáčiky. A predávajú aj čerstvé pečivo, respektíve chlieb z pekárne Zdravé pečivo. Majú aj tuhé mydlá a eko výrobky do domácnosti ako je lufa, tyčinky do uší či kovové slamky, odličovacie tampóniky, látkové vrecúška a podobne.
Výber cestovín, ryže a obilnín. Zaujmú farebné fusilli alebo aj písmenkové cestoviny. Sklenené dózy sú prehľadné a rýchlo nájdete to, čo sa vám doma minulo. Alebo zbadáte novinku, ktorú chcete skúsiť.
Ovocie sušené mrazom sa nazýva aj lyofilizované. Je zbavené vody, no zachováva si svoje výživové látky a chuť je ešte intenzívnejšia. V predajni si môžete vybrať zo širokého výberu.
Vďaka jednoduchým kohútikom si odlejete presne toľko produktu, koľko potrebujete. Na predaj majú všetky základné pracie i čistiace prostriedky, ktoré využívame v bežnej domácnosti. Opakovaným používaním vlastných nádob nevytvárate zbytočný odpad.
Predajňa je zároveň aj maličkou kaviarničkou. Môžete tu stráviť pár minút ráno pri teplej káve a čerstvom pečive, alebo si vychutnať pár minút pri poobednom slnku, osviežujúcom čaji a sladkej maškrte.
Hoci regály môžu na prvý pohľad vyzerať preplnene, rýchlo zistíte, že v tom majú pekný a prehľadný systém — priehľadné sklenené nádoby lákajú svojim obsahom a ručne písané štítky pôsobia domácky. Ak by sme mali opísať predajňu BezObal Duha jedným slovom, tak by to bolo útulnosť. Obchodík je pomerne malý, jeden z najmenších, aké sme doposiaľ navštívili. No celkovo pôsobí veľmi útulne a príjemne, akoby ste prišli nakupovať na známe miesto, ktoré vás inšpiruje novými surovinami.

Adresa: Tř. 1.máje 1908, Hranice

Kontakt: +420 773 180 773; bezobalduha@gmail.com

Web: www.bezobalduha.cz

Otváracia doba: Po, St & Pia: 08.00-12.30 & 13.30-17.00, Ut & Št: 09.00-12.30 & 13.30-17.00

Sociálne siete: Facebook & InstagramVýklad predajne i samotný vstup lákajú už z diaľky. Názov Verlen zdobia pekné zelené lístky a popis “raw food” značí, aký typ dobrôt tu kúpite.

Verlen — Kroměříž

Aj bezobalová predajňa Verlen v Kroměříži sa nachádza takmer v strede mesta. No jej poloha nie je už až tak výhodná ako pri predajni v Hranicích. Síce je približne kilometer od zámku a Květné zahrady, tak je už na okraji historického centra a dostupnosť nie je tak skvelá. Ulica Tovačovského 3164 je pomerne rušná a s parkovaním to nie je bohvieaká sláva. Platené parkovisko, ktoré je neďaleko, je maličké a počas pracovného dňa je pomerne plné.
Zvonku vyzerá predajňa veľmi pekne. Veľký presklený výklad zdobia kresby kvetov, ktoré vidieť už z diaľky, no pôsobia jemne a nebránia púšťaniu dnu teplého slnečného slnka. Tak sa poďme spoločne pozrieť dnu!

Sekcia predajne je pomerne malá, no veľmi pekne zorganizovaná. Ale ak náhodou nebudete vedieť rýchlo násť to, čo hľadáte, pomôže vám obsluha.

Sortiment

Verlen je nielen bezobalová predajňa, ale aj kaviareň. Priestor je rozdelený do dvoch častí v tvare písmena “L” — a v jednej sekcii si môžete nakúpiť zo širokého výberu trvanlivých potravín, čapovanej drogérie i čerstvého ovocia a pečiva, a v druhej si návštevu spríjemníte posedením pri káve a pochutnaním na koláčiku.
Priestory pre bezobalové nádoby sa možno zdajú byť pomerne malé, no police skrývajú skutočne veľmi široký výber. Vďaka čiernym tabuľkám s nápismi sekcií sa ľahko zorientujete a rýchlo nájdete presne tú potravinu, ktorú hľadáte. Ich sortiment sa veľmi nelíši od základu, ktorý pokrýva väčšina bezobalových obchodov; a u nich kúpite:

 • múku, cestoviny (aj nudle, ktoré sme takto videli prvýkrát), ryžu a obilniny;
 • strukoviny — ako aj beluga šošovicu, žltý hrach, čiernu fazuľu, mungo alebo fazuľu adzuki;
 • sušené ovocie i zeleninu (sušené paradajky), orechy a semienka;
 • raňajkové kaše, puding v prášku;
 • kakao, kakaové maslo, čokoláda, cukor (aj kokosový);
 • sladkosti — sušienky, kokosky a cukríky, krekry a kukuricu na popcorn;
 • korenie a sušené bylinky, soľ.

Nezaostávajú ani v čapovanej a eko drogérii a majú:

 • univerzálny čistič, WC čistič, leštidlo.
 • tekuté mydlo, sprchový gél;
 • aviváž, pracie gély a gél na riad.
V rámci kozmetiky tu nájdete tuhé mydlo, tuhé šampóny, čapovaný kondicionér, šumivky do kúpeľa či zubnú pastu. Okrem toho majú aj zubné kefky, lufu, látkové vložky, menštruačný kalíšok alebo dokonca aj bambusový príbor a hrnček z kávovej sedliny.
V ich chladničke sa skrývajú čerstvé mliečne výrobky ako je maslo, čerstvý syr, ochutené jogurty z kravského mlieka v skle, acidofilné mlieko či zákys, a majú aj čerstvé vajíčka. Aj výber pečiva vyzerá veľmi lákavo — a siahnuť môžete po chlebíku, vianočke, koláčikoch či slaných tyčinkách.
Puding bol obľúbenou maškrtou v detstve a jedávali sme ho ako odmenu. Môžete si pripomenúť detské časy a do vlastnej dózičky odsypať trošku čokoládového alebo vanilkového pudingu v prášku.
Ovocie a zeleninu dovážajú z Kréty. Na tomto ostrove sú ideálne podmienky na pestovanie — dostatok slnka i vlhkosti. Ovocie je sladké a šťavnaté a zelenina svieža.
Široký výber drogérie a kozmetiky — od tuhých mydielok cez šumivky do kúpeľa až po rôzne ekologické pomôcky do domácnosti, ktoré sú z udržateľných materiálov a priblížia vás k bezodpadovému životu.
Ach, no nevyzerá lákavo? Ponuka pečiva zahŕňa chlebík, koláče i slané dobroty; a jeho nádhernú vôňu budete cítuť už po vstupe. Ale odporúčame k nim zavítať už ráno, lebo zásoby sa rýchlo míňajú.
V zime sa môžete prísť zahriať chutným čajom alebo kávou, v lete zase osviežiť pri domácej limonáde a smoothie. A vo výklade sa skrývajú raw tortičky — každý deň iná, no vždy chutná a lákavá.
Verlen je miesto, kde budete radi tráviť čas. Nie je to len miesto, kde si prídete rýchlo nakúpiť. Ale pri dopĺňaní zásob sa necháte inšpirovať novými potravinami, posedíte si na dobrej domácej limonáde, ochutnáte ich domáce raw tortičky a počas dňa príjemne spomalíte.

Adresa: Tovačovského 3164, Kroměříž

Kontakt: +420 737 333 511; radovana.h@email.cz

Web:

Otváracia doba: Po-Pia: 09:00-17:00, So: 09:00-11:30

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Uhádnete, ktorú predajňu navštívime najbližšie?