Čo jem cez deň / časť 02

Honestly, I didn’t expect the post What I Eat In A Day to be so sucessful. But I’m even more pleased that you liked it and were interested in a second part. Therefore, I will not keep you waiting any longer with a super long intro – let’s get into it!

Cocoa yoghurt with fruit and granola

prep time 10 minutes for 1 person difficulty 2/5

ingredients soy yogurt, oats, peanut butter, coconut oil, maple syrup, fruit

During the winter I love having a hot oatmeal that warms me up, but I want something cold in the summer heats that can be felt even in the morning. And a yogurt with fruit not only cools, but is also light and for the holidays absolutelly perfect. And the homemade granola will give it a crunch!

Let’s start with the granola – and I’ll show you the basic one. Pour four tablespoons of oats into a bowl and add a tablespoon of peanut butter, a teaspoon of coconut oil and maple syrup to taste. You can add any nuts, seeds or dried fruit. In a hot pan, fry the granola until crunchy (but be careful to stir it regularly to avoid burning it). In the meantime, prepare the yoghurt in a bowl – I add some cocoa powder and maple syrup to it; and cut the fruit you want. Once the granola is ready, sprinkle the yogurt with it and garnish with fruit.

Pasta with hummus, vegetables and tofu

prep time 15 minutes for 1 person difficulty 2/5

ingredients pasta, hummus, tofu, spices, vegetables

This pasta is my savior when I don’t have much time to prepare food and want something to fill me up, but I won’t feel too heavy after it. This recipe is very simple and quick, it takes approximately as much time as pasta to cook; and the advantage is that it’s very easy to customize according to what you have at home.

Cook the pasta first. In between, prepare tofu – cut about a third of the block into smaller cubes, pour a little oil in the bowl and add spice of your choice (we use the spice mixture for grilling or for stews) – and mix well until all the cubes are coated in the spice. Put the oil on the hot pan and fry the cubes until crunchy. While tofu is roasting, you can prepare vegetables – I usually go for spring onions, corn and black olives.
When the pasta is ready, drain it and put it back in the pot – and add one tablespoon of hummus and prepared vegetables (I add nutritional yeast, too, but you can skip it) and mix everything well. Top with the roasted tofu and you can eat!

Summer salad

prep time 10 min for 1 person difficulty 1/5

ingredients arugula, avocado, a peach, blueberries, red onion, nuts, olive oil, maple syrup, lemon juice

The dinner is also in the same light, summery and refreshing style  – a vegetable-fruit salad. It’s salads that most people associate with veganism; and have the idea that a plant-based diet consists of only such meals. However, as you can see from the picture, something ordinary and simple as a salad can be tasty for the stomach and eyes.

The process is very simple – just wash all fruits and vegetables (a handful of arugula, half of an avocado, a peach, a handful of blueberries and about a quarter of a red onion) properly and cut them according to your preference. I also prepare something light and simple as a dressing – mix a tablespoon of oil, a tablespoon of maple syrup and a lemon juice to taste in a small bowl (I add more because I like when the dressing is more sour). Pour over the salad, sprinkle with salt and mix well. Sprinkle the top with nuts – I chose pecans, but you can choose any you want.
What are your favourite summer recipes?
Úprimne, nečakala som, že príspevok What I Eat In A Day zoženie taký úspech. Ale o to viac ma teší, že sa vám páčil a prejavili ste záujem o jeho pokračovanie. Nebudem vás preto dlho naťahovať nezmyselne dlhým úvodom – poďme rovno na to!

Kakaový jogurt s ovocím a granolou

príprava 10 minút pre 1 osobu náročnosť 2/5

ingrediencie sójový jogurt, ovsené vločky, arašidové maslo, kokosový olej, javorový sirup, ovocie

Počas zimy zbožňujem teplé ovsené kaše, ktoré ma zahrejú, ale v letných horúčavách, ktoré je pocítiť už aj v ranných hodinách, chcem niečo studené. A práve jogurt s ovocím nielen schladí, ale je aj ľahký a na prázdniny ako stvorený. A domáca granola mu dodá chrumkavosť!

Začneme granolou – a ukážem vám tú základnú. Do misky nasypte štyri polievkové lyžice ovsených vločiek a pridajte polievkovú lyžicu arašidového masla, čajovú lyžičku kokosového oleja a javorový sirup podľa chuti. Dodať môžete akékoľvek orechy, semienka alebo sušené ovocie. Na rozohriatej panvici opražte granolu do chrumkava (ale dávajte na ňu pozor a pravidelne ju miešajte, aby sa nespálila). Medzitým si v miske pripravte jogurt – ja doň pridávam trochu kakaa a javorového sirupu; a nakrájajte ovocie podľa chuti. Len čo je granola hotová, posypte ňou jogurt a ozdobte ovocím.

Cestoviny s hummusom, zeleninou a tofu

príprava 15 minút pre 1 osobu náročnosť 2/5

ingrediencie cestoviny, hummus, tofu, korenie, zelenina

Tieto cestoviny sú mojou záchranou, keď na prípravu jedla nemám veľmi veľa času a chcem niečo, čo ma zasýti, ale nebude mi po tom príliš ťažko. Recept je veľmi jednoduchý a rýchly, príprava trvá približne toľko, koľko času potrebujú cestoviny na uvarenie; a výhodou je to, že je veľmi ľahko prispôsobiteľný podľa toho, čo máte doma.

Ako prvé dajte variť cestoviny. Medzi tým, ako sa robia, pripravte tofu – približne tretinu bloku nakrájajte na menšie kocky, v miske ich polejte troškou oleja a korením podľa vlastného výberu (my používame koreniacu zmes na grilovanie alebo na guláš) – a dobre premiešajte, pokiaľ nie sú všetky kocky obalené v korení. Na rozohriatu panvicu dajte olej a opražte kocky do chrumkava. Zatiaľ čo sa tofu praží si môžete pripraviť zeleninu – ja najčastejšie siahnem po jarnej cibuľke, kukurici a čiernych olivách.
Keď sú cestoviny hotové, zlejte ich a vráťte naspäť do hrnca – a pridajte jednu lyžicu hummusu a pripravenú zeleninu (ja pridávam aj lahôdkové droždie, ale to môžete vynechať) a všetko dobre premiešajte. Navrch nasypte opražené tofu a môžete jesť!

Letný šalát

príprava 10 min pre 1 osobu náročnosť 1/5

ingrediencie rukola, avokádo, broskyňa, čučoriedky, červená cibuľa, orechy, olivový olej, javorový sirup, citrónová šťava

Aj večera sa nesie v ľahkom, letnom a osviežujúcom duchu – zeleninovo-ovocný šalát. Práve šaláty si väčšina ľudí s vegánstvom aj spája; a má predstavu, že rastlinná strava zahŕňa len takéto jedlá. Ako snáď však už aj podľa obrázku môžete vidieť, aj čosi obyčajné a jednoduché ako šalát môže byť chutné pre žalúdok i pre oči.

Postup je veľmi jednoduchý – stačí všetko ovocie a zeleninu (hrsť rukoly, polovicu avokáda, broskyňu, hrsť čučoriedok a približne štvrtinu cibule) poriadne umyť a nakrájať podľa preferencie. Ako zálievku tiež pripravujem niečo ľahké a jednoduché – v malej miske spolu zmiešame polievkovú lyžicu oleja, polievkovú lyžicu javorového sirupu a citrónovú šťavu podľa chuti (ja dávam viac, pretože mám rada, keď je zálievka kyslejšia). Šalát polejeme zálievkou, osolíme a dobre premiešame. Vrch posypeme orechmi – ja som vybrala pekanové, ale môžete zvoliť hociktoré.
Aké sú vaše obľúbené letné recepty?
Zdieľaj článok