12 zero waste alternatív

The transition to a zero waste lifestyle can be overwhelming. When I started getting into this topic, it was like I finally opened my eyes and I saw how much waste I made every day, how I was covered with plastics and how I got dominated by trends and the society and I am using this that I don’t even need.
We all have dozens of things at home that are made of plastic or are intended for single use only. And we can’t throw them away, because we’d not only have to spent hundreds to buy new products, but mostly, functioning things would end up in a dustbin. Which would fill the entire container, which would then go straight to the landfill.
But in today’s article I want to show you twelve things with which you simply replace disposable or plastic products – and are cheaper and more eko friendly in the long run, because you can use them again and later also compost them.
PLASTIC BOTTLES. Buy one from stainless steel or glass. It’s a bit more expensive, but invested money will come back quickly, because if you learn how to carry drinks from home, you’ll not only save nature, but you won’t spend unnecessary pound every day. Or even more.
TOOTHBRUSH. You can easily swap a plastic toothbrash with a bamboo one – and the best one has compostable bristles, too. This is the best option for nature.
PAPER TOWELS. Our great-graandma’s didn’t need them, we don’t need them either. If you spill something, rather use a kithen towel you can wash in the washing machine.
PLASTIC CUPS. If you like to buy coffee to go every day, over a three hundred cups end up in a dustbin every year. One glass or bamboo mug will last for years and the coffee will taste much better.
PLASTIC PRODUCE BAGS. Now you get fabric bags everywhere, but if you do not want to spend money, you can surely find an old curtain or a sheet at home and sew them in one evening by a TV.
LIQUID SOAP. It is mostly sold in a plastic bottle, which then goes straight to a landfill. A solid bar of soap will do the same work and you can buy it package free. Or wrapped in paper.
STRAWS. A better alternative is from stainless steel, glass or bamboo. Besides them, even a colorful plastic one doesn’t look so nice.
CLING WRAP. What for? We don’t even have it at home and I didn’t need it once. If it’s a necessity for you, wraps made from cotton and beeswax can be used again and again.
POLYSTYRENE PACKAGING. If you buy lunch every day in such boxes, in a year, you fill a whole container with this waste. And it’s completely unnecessary, because you can bring a box from home and most restaurants will pack your food in your own packaging with no problems.
DISPOSABLE COTTON ROUNDS. In zero waste shops, you can buy cloth ones which you can easily wash after every use. And they will last for years.
BAKING PAPER. It lasts one use and sometimes it is a miracle when you do not tear it when baking. Silicone mats do not cost much more, so you’ll get your money back after a few weeks.
PLASTIC BAGS. They used to give them for free, but you have to pay for them today – and if that didn’t make you bring your own one into a store, I have no words for you. It takes no space in your handbag or backpack, and somewhere at home you can surely fnd an older tote bag, so you never have to spend a cent anymore.
This, of course, is just a small step to rejecting unnecessary plastics and rubbish every day, but even these tiny changes can have a huge impact on the environment!
Prechod k zero waste životnému štýlu dokáže byť ohromujúci. Keď som sa viac začala zaoberať touto témou, akoby sa mi odrazu otvorili oči a videla som, koľko odpadu denne vyprodukujem, ako som zasypaná plastami a ako som sa nechala ovládnuť trendmi a spoločnosťou a používam veci, ktoré možno ani nepotrebujem.
Asi všetci máme doma desiatky vecí, ktoré sú vyrobené z plastu alebo sú určené len na jedno použitie. A nemôžeme to naraz vyhodiť, lebo by sme nielen minuli stovky eur na kúpu nových výrobkov, ale hlavne by v koši skončili fungujúce veci. Ktoré by zaplnili celý kontajner, ktorý by potom putoval rovno na smetisko.
V dnešnom článku vám ale chcem ukázať dvanásť vecí, ktorými jednoducho nahradíte jednorazové alebo plastové produkty – a sú dlhodobo lacnejšie a ekologickejšie, pretože ich môžete požívať stále dookola a neskôr ich viete aj skompostovať.
PLASTOVÉ FĽAŠE. Kúpte si jednu antikorovú alebo sklenenú. Je síce trochu drahšia, ale investované peniaze sa vám rýchlo vrátia, pretože ak sa naučíte si nosiť nápoje z domu, nielenže ušetríte prírodu, ale hlavne neminiete každý deň zbytočné euro. Alebo aj viac.
ZUBNÁ KEFKA. Plastovú kefku ľahko nahradíte bambusovou – a najlepšie takou, ktorá má aj kompostovateľné štetinky. Táto možnosť je pre prírodu najvýhodnejšia.
KUCHYNSKÉ UTIERKY. Nepotrebovali ich naše prababky, nepotrebujeme ich ani my. Ak sa vám niečo rozleje, radšej použite látkovú utierku, ktorú môžete vyprať v práčke.
PLASTOVÉ POHÁRE. Ak si radi každý deň kupujete kávu so sebou, v koši skončí cez tristo pohárov ročne. Jeden sklenený alebo bambusový hrnček vám vydrží roky a káva z neho bude chutiť oveľa lepšie.
MIKROTÉNOVÉ SÁČKY. Látkové vrecká momentálne zoženiete úplne všade, no ak sa vám nechce míňať peniaze, doma určite nájdete starú záclonu alebo plachtu a vrecúška rýchlo ušijete za jeden večer pri telke.
TEKUTÉ MYDLO. Zväčša je predávané v plastovej fľaši, ktorá potom rovno putuje na smetisko. Tuhé mydlo vykoná úplne rovnakú prácu a zoženiete ho aj bez obalu. Alebo zabalené v papieri.
SLAMKY. Oveľa lepšou alternatívou sú antikorové, sklenené alebo bambusové. Popri nich ani farebné plastové nevyzerajú tak pekne.
POTRAVINOVÁ FÓLIA. Načo? My ju doma ani nemáme a ani raz som ju nepotrebovala. Ak je pre vás ale takou nevyhnutnosťou, wrapy vyrobené z bavlny a včelieho vosku môžete používať znova a znova.
POLYSTYRÉNOVÉ OBALY. Ak si každý deň kupujete obed v takýchto dózach, za rok týmto odpadom zaplníte celý kontajner. A to úplne zbytočne, pretože si z domu stačí doniesť dózu a väčšina reštaurácií vám bez akýchkoľvek problémov zabalí jedlo do vlastného obalu.
JEDNORAZOVÉ VATOVÉ TAMPÓNIKY. V bezobalových obchodíkoch kúpite látkové, ktoré po použití stačí len krátko preprať v rukách. A vydržia vám roky.
PAPIER NA PEČENIE. Vydrží jedno použitie a niekedy je zázrak, keď ho pri pečení neroztrháte. Silikónové podložky nestoja omnoho viac, takže sa vám peniaze vrátia späť už po niekoľkých týždňoch.
PLASTOVÉ TAŠKY. Kedysi ich k nákupu dávali zadarmo, no dnes si za nich musíte priplatiť – a keď vás už ani to nedonútilo niesť si do obchodu vlastnú tašku, tak už nemám slov. V kabelke alebo ruksaku vám nezaberie takmer žiadne miesto a niekde doma určite vyhrabete staršiu plátenku, takže nemusíte už nikdy minúť ani cent.
Toto je, samozrejme, len malý krok k tomu, ako každý deň odmietať zbytočné plasty a odpad, no aj tieto nepatrné zmeny dokážu mať obrovský dopad na životné prostredie!