Průvodce bezobalovými obchody — Praha: Biodomov

Nad stanicí metra Ládví se v pasáži nachází bezobalový obchod Biodomov. Spolu s prodejnou biopotravin tvoří dvojici obchodů, pro ekologicky zaměřené zákazníky.

Praha: Biodomov

Bezobalový obchod, který je — dá se říct — menším bráchou větší prodejny biopotravin. Obě tyto prodejny pak nesou společný název Biodomov a v obou jsou bioprodukty a potraviny jako doma. Bezobalový obchod je stále ve fázi zrodu a rozšiřování, přesto však nabízí slušný sortiment. V kombinaci s druhou prodejnou jde o perfektně vybavenou dvojku, kde najdete vše, po čem toužíte. A také se k ní velmi dobře dostanete.
Tento obchod najdete v prostorách nad stanicí metra Ládví, v nadzemní pasáži. Už z dálky na vás září banner s názvem Biodomov. Pokud v bezobalové prodejně nikoho nenajdete, tak zoufat nemusíte, stačí ujít pár kroků a personál, který je v prodejně biopotravin, vás do bezobalové prodejny vezme a otevře ji přímo pro vás. Jak je z umístění zřejmé, obchod sídlí přímo nad zastávkou metra. Hned naproti pasáže je k dispozici i tramvajová a autobusová zastávka nesoucí také název Ládví. A když se vydáte na opravdu velký nákup, tak přes cestu najdete parkoviště P+M, jak jinak, s názvem Ládví.

Prodejna nabízí základní sortiment bezobalových obchodů.

Postupně, ale jistě se sortiment rozrůstá.

Sortiment

V sortimentu samotného bezobalu je v nabídce taková klasika těchto obchodů. Násypníky a dózy plné kvalitních potravin, a nebo sušené plody či ořechy. Přesně takto začíná asi každý takový obchod. A tento je velmi mladý a svůj sortiment si tak stále hledá.
Co nelze opět nepřipomenout je, že pár kroků vedle, pod stejnou značkou, je druhá prodejna; a ta zásadně prodávaný sortiment rozšiřuje. Hlavním tahákem je bio ovoce a zelenina. Ty je možné si objednat jako “Bio bedýnku”, což je velmi oblíbený způsob odběru čerstvého ovoce a zeleniny. A dále milovníci bezobalového nakupování ocení čerstvé lokální pečivo.
Bezobalový obchod

V bezobalovém obchodě nakoupíte z násypníků a dóz různé druhy luštěnin, rýží, těstovin či vloček. K dispozici jsou sušené plody, müsli, ořechy a semínka. Nechybí ani sladké pochutiny nebo sušenky. Samozřejmostí je knižní koutek s knihami zaměřenými na ekologii, zero waste a také kuchařky. Pokud chcete vyzkoušet něco netradičního, tak prodejna nabízí na zakázku šité pohankové polštářky.

Bioobchod

Sortiment Bioobchodu skvěle doplňuje obchod bezobalový. Do vlastního nakoupíte pečivo i zeleninu. Vše lokální a v té nejlepší kvalitě. Nechybí ani lednice s velkým výběrem produktů. A i když jste bezobalový nadšenec, tak obrovský výběr prvotřídních bio výrobků stojí minimálně za prozkoumání. Ve druhé prodejně se nachází i pár kousků nebalených mýdel. Vyrábí je malá přírodní mýdlárna Šafrán. A ty stojí rozhodně za vyzkoušení.

Jak už bylo napsáno, sortiment samotného bezobalového obchodu je veskrze základní a dostačující pro slušný nákup. Všechno zboží je v té nejlepší kvalitě a i když třeba není zboží v “bezobalu”, tak spousta produktů je dodávána ve vratných zálohovaných obalech. Majitelka Lenka má také v hlavě plno nápadů a je jen otázkou času, kdy se prodejna rozroste a rozšíří sortiment. A v tomto má výhodu, že její prostory ještě nějaké místo navíc nabízejí.
Zmínil bych rád i iniciativu, kterou Biodomov podporuje a můžete ji prostřednictvím jejich e-shopu i vy podpořit. Jedná se o Sázíme stromy a v Biodomovu případně na e-shopu si můžete koupit zasazení stromu či keře nebo podpořit nákup potřebného nářadí a pomůcek k tomuto účelu.

Když přijde chuť, tak i bezobalový pamlsek se najde.

Nechybí knižní koutek.

O obchodu

V aktuální době paní majitelka pracuje na rozšíření sortimentu o novou značku kosmetiky — a to tak, že úplně novou pro bezobalový svět. Tato činnost je velmi záslužná a může to otevřít dveře bezobalových obchodů pro nové a úžasné výrobky. Za Biodomovem je však mnohem více, než se na první pohled zdá. Celý příběh tohoto obchodu je skvělý a je plný neskutečné práce, která stojí za tím, že v Biodomovu nakoupíte tak kvalitní a výborné zboží.
Od dob záčátku Bioobchodu v Ládví se sice proměnili majitelé, to ničemu neuškodilo a původní majitelé vsadili na nejlepší možnou kartu. Celkově je nynější majitelka Lenka aktivní člověk a Biodomov se tak účastní spousty zajímavých akcí a také zajímavé akce sám pořádá. Chytila příležitost za vlasy a rozjela bezobalovou prodejnu, a má neustále vizi do budoucna, což je velmi důležité. Jaké to je vést takovou dvojici prodejen a její sympatický pohled na věc pro vás přiblížila v pár odpovědích na naše otázky.
číst dále: Průvodce bezobalovými obchody
Vaší hlavní prodejnou je obchod se zdravými potravinami. Co Vás přivedlo k tomu mít i samostatný bezobalový obchod?
Snaha nabízet stále širší sortiment v bezobalu a tím umožnit zákazníkovi volbu mezi identickým produktem v bio kvalitě obaleným či neobaleným. V momentě, kdy se v pasáži uvolnil obchodní prostor, věděla jsem, že nám to naši snahu umožní realizovat.
Obchody máte kousek od sebe v pasáži, nenaběháte se moc?
Rádi bychom běhali i více a úplně nejraději bych byla, kdybychom měli finance na zaplacení dalšího človíčka a bezobalový obchod byl normálně otevřený.
Váš bezobalový obchůdek nabízí ještě možnost k rozšíření sortimentu. Máte něco v plánu v tomto směru?
Jistěže, jakmile ušetřím penízky na nádoby na stáčení, nabídneme zákazníkům například i oleje, octy, sirup.
Jste aktivní i v pořádání různých akcí, setkání, přednášek. Je toto směr, který se vašim zákazníkům a sledujícím líbí?
Některé akce pořádáme ryze z důvodu jejich významu pro životní prostředí. Jiná setkání z důvodu významu pro jednotlivce (například naše dlouhodobá spolupráce s Otevřeným ateliérem). Další aktivity jsou dárečkem pro naše zákazníky. Věřím, že zákazníky naše aktivity těší.
Máte v dohledné budoucnosti nějakou další akci v plánu?
Na podzim v rámci Týdne důstojné práce ve spolupráci s Fairtrade Česko a Slovensko se opět zapojíme do uspořádání plakátové výstavy na stromech před obchodní pasáží, tentokrát na téma pěstování kávy. Dále v rámci výzvy Pěšky do školy se zúčastníme jedné akce pro děti, následovat bude několik ochutnávkových setkání či aroma seminář.
Když se řekne “Biodomov” — co to přímo pro Vás znamená?
Biodomov vnímám jako místo, kde zákazník získá nejen kvalitní produkt, ale i radu (věřím, že dobrou), úsměv, možnost sdílení či setkání na zajímavé téma. Biodomov je pro mě rovněž místem, kde mám možnost se setkávat s úžasnými bytostmi, které o něj spolu se mnou s láskou pečují.

Pohankové polštářky šité jen a pouze pro Biodomov.

Prodejna je vybavena, i když si nepřinesete vlastní nádoby.
Biodomov v Ládví je mladým a velmi nadějným bezobalovým obchodem. Jeho majitelka i personál pro něj žijí a dávají mu ze sebe to nejlepší. Mně osobně se hodně líbí, že to jsou dvě prodejny, jedna bezobalová s kvalitními bio potravinami a druhá, kde můžete nakoupit spoustu dalších věcí jak bezobalově, tak i v obalu. Pro někoho, kdo ještě není úplně navyklý na bezobalové nákupy nebo třeba někoho, kdo ne vše má rád bez obalu, je Biodomov skvělá volba. Nabízí obě možnosti nákupu, jak bez obalu tak s.
Lehká dostupnost pomocí MHD, celkově za 2 obchody velký sortiment, profesionální a přesto vstřícný a lidský přístup. Toť hlavní důvody, proč Biodomov navštívit. Za zmínku stojí určitě i webová stránka, kde se například dozvíte, odkud vaše čerstvé jídlo pochází. No a na závěr již po několikáté: vysoká kvalita všech produktů.

Adresa: Nadzemní pasáž metra Ládví, Ulice Střelničná, Praha 8

Kontakt: biodomov@seznam.cz

Web: www.biodomov.cz

Otevírací doba: Po–Čt: 08:00–19:00; Pá: 08:00–18:00; So (mimo léto): 09:00–12:00

Sociální sítě: Facebook & Instagram