Průvodce bezobalovými obchody — Praha: Naber Si

V pražských Holešovicích najdete bezobalový obchod Naber Si. Nadchne vás prvotřídním výběrem, milou obsluhou i velkým prostorem. Pojďme do něj nahlédnout spolu s majitelkou Veronikou.

PRAHA: NABER SI

Pár kroků od pražského výstaviště můžete navštívit prostorný a skvěle vypadající bezobalový obchod Naber Si. Užijete si v něm široký sortiment, pohodlný nákup a možná se zapovídáte s majitelkou Veronikou, která má hlavu plnou krásných nápadů a která ráda poznává lidi a zákazníky ze sousedství jejího obchodu.
Při pohledu na mapu prakticky uprostřed Prahy 7 najdete obchod Naber Si. Místní to tím pádem mají všichni skoro stejně blízko. Takřka naproti obchodu je zastávka tramvaje a autobusu s názvem Veletržní palác. O kousek dále má tramvaj zastávku Výstaviště. Do 10 minut je vzdálené nádraží Praha-Bubny. Pokud se chcete dopravit metrem, nejbližší zastávka je Vltavská, vzdálená 10 minut chůzí. Při cestě autem můžete využít několik blízkých parkovišť kolem výstaviště. Parkování v přilehlých uličkách je spíše sázka do loterie, zda bude volné místo.

Majitelka Veronika vás velmi ráda v obchodě přivítá.

Obchod má svůj osobitý a příjemný vzhled.

Sortiment

Obchod je, dá se říct, dělený na dvě části. V sortimentu převládají trvanlivé potraviny, které najdete u vstupu. A celkově je tato část plná potravin, ať už trvanlivých, tak i čerstvých. Násypníky, dózy a zásobníky — vše má své místo a i když je zboží v obchodě opravdu hodně, tak jeho vnitřní uspořádání a vzhled působí velmi urovnaně a logicky. Naproti vstupu je pult obsluhy a kolem něj je další sypané zboží jako čaje a koření. Za pultem se nachází i lednice s čerstvými potravinami.
Pravá část prodejny patří drogerii, kosmetice a domácím potřebám. Opět musím vyzdvihnout design a styl, jak je tato sekce uspořádaná, protože i zde je velký výběr produktů, ale vše je na pohled uhlazené a dobře vypadající.
Trvanlivé potraviny

Téměř 80 nabitých násypníků připravených na zákazníky a plných těstovin, luštěnin, obilovin, ořechů či semínek. V dalším nesčetném množství dóz se nachází mouky, přísady na pečení, koření, čaje, sušené plody a také sladkosti a další pochutiny. Výběr je opravdu impozantní a potvrzuje to i snad nekonečný seznam položek na webu obchodu. Samozřejmostí je, že potraviny jsou hlavně v BIO kvalitě.

Čerstvé potraviny

V nabídce jsou i čerstvé potraviny — najdete je ve větší a menší lednici u pultu obsluhy. Mají mléka, jogurty či tvarohy a přepuštěné máslo ghí. Nebo čerstvé sýry několika druhů, čerstvé saláty a kimchi. V nabídce jsou dále čerstvé limonády, sirupy i ovocné šťávy. Nechybí ani vajíčka. Všechny tyto produkty jsou navíc v zálohovaných obalech.

Drogerie a kosmetika

Výběr kosmetického zboží je velký, obsahuje tuhá i tekutá mýdla, šampony, šampuky. O tělo dále můžete pečovat s tělovými mléky, krémy nebo bezobalovým balzámem na rty. Nechybí zubní pasty či deodoranty. Výběr je i z dětského zboží, což ocení příchozí maminky. Pokud je máte rádi, určitě vás potěší velký výběr esenciálních olejů, které mají široké využití.

Ostatní sortiment

Co by to byl za bezobalový obchod bez znovu naplnitelných obalů? V Naber Si jich najdete plno pro různé druhy využití. Nechybí plátěné i síťované tašky a sáčky. V látkové variantě nakoupíte i kosmetické potřeby a třeba kapesníky. Do kuchyně pořídíte dřevěné kartáče na mytí nádobí i čištění potravin, taktéž náhradní hlavice k nim. Dále třeba nerezová brčka, opakovaně použitelné hrnky na kafé nebo voskové ubrousky od značky Božan. V obchodě je i slušný výběr různých knih.

Naber Si je velká prostorná prodejna, která má široký a kvalitní sortiment. Od letošního léta se můžete v obchodě setkat i s čerstvou zeleninou, jejíž sortiment se bude nadále, dle poptávky, rozšiřovat.
Co mně padlo do oka a velmi zaujalo natolik, že jsem si je dohledal, byly knihy pro děti s poučnými příběhy od autorky Marianne Dubuc. V bezobalových obchodech se často knihy vyskytují, ne však takovéto tématiky.

Domácí prací prášek? Není problém!

Zásoba obalů pro ty, kteří udělají větší nákup, než čekali.

O obchodu

Hned první, co vás po vstupu zaujme, je ten velký prostor, který obchod poskytuje. Nebývá to úplně zvykem u bezobalových obchůdků, a proto to v Naber Si působí opravdu vzdušně. Zároveň to majitelce Veronice dává dostatečné možnosti do budoucna rozšiřovat sortiment a nebát se nedostatku prostoru. Obchod je její srdcovkou a má pro něj spoustu plánů. Chce jak zavést další novinky, tak do budoucna pořádat akce pro zero waste nadšence.
Velmi originální je i její přístup a lehce se s ní zapovídáte. A přesně takto si Veronika vytváří z obyčejných návštěvníků stálé zákazníky a postupně buduje místní komunitu. Obchod má potenciál stát se místem nejen pro skvělý nákup, ale i prostorem pro setkání podobně smýšlejících lidí. O obchodu, jejích plánech a o tom, že otevřít si bezobalový obchod není lehké, se nám majitelka Veronika rozvyprávěla a odpověděla na pár otázek.
číst dále: Průvodce bezobalovými obchody
Prostory Vašeho obchodu nabízejí hodně místa. Předpokládám, že takové maminky s kočárky si vás asi hodně oblíbily?
Ano, to je pravda. Kočárek/y lze v obchodě pohodlně zaparkovat nebo se s ním projet po celém obchodě a nakupovat. Občas nám tu jezdí i děti na odrážedlech a koloběžkách 😀 . Snažila jsem se o větší, vzdušný a příjemný prostor na pocit i oko zákazníka. V některých obchodech prostor spíše schází, tak jsem toto brala jako nutnost. Hlavně, když předpokládáte, že do vaší skupiny zákazníků budou patřit maminky s kočárky, rodiny, pejskaři, mladší lidé s batohy; a v tu chvíli ten prostor přijde vhod.
Nelze si nevšimnout, že se Vaše prodejna dá zástěnou rozdělit. Využíváte toho pro pořádání nějakých akcí, setkání, workshopů? Nebo to máte v plánu?
Zatím bohužel ne. Covid mi tuto ambici velmi rychle a tvrdě překazil. Měla jsem už domluvené přednášky a muselo se vše zrušit. Teď trochu vyčkávám, jaká bude opět na podzim situace. Člověk do toho dá úsilí a pak to přijde vniveč. Pořádání přednášek a workshopů se vyplatí dělat právě v období podzim-jaro, kdy ještě všichni nemizí na dovolené. Bohužel, poslední dva roky přesně toto období patří Covidu a jeho restrikcím. Doufám, že se mi moje představa o využívání obchodu k jiným než nákupním aktivitám podaří brzy uskutečnit.
Váš obchod vypadá opravdu příjemně a designově je velmi hezký. Je to vše dle Vašeho návrhu?
Děkuji, kéž by bylo :), já ale neoplývám takovým talentem. S návrhem loga a designu obchodu mi pomohli přátelé, kteří se jednotlivým zabývají. Většinou zjistíte, že kolem sebe máte lidi, kteří každý umí něco, co se zrovna hodí. Je to fajn.
Nedávno to bylo 2 roky od Vašeho otevření. Jak byste ty dva roky v krátkosti popsala?
Nebyla to procházka růžovým sadem, pořád musíte hodně makat, aby vše klapalo a neustále se učíte. Na druhou stranu jsem velice ráda za své zákazníky. Měla jsem možnost navázat hezké vztahy, dostala jsem spoustu pracovních i osobních rad. Tak jako vaši přátelé každý něco umí, tak i vaši zákazníci, takže se kolikrát člověk zapovídá a zjistí, že někdo jiný mu může pomoci. To je na tom celém asi nejzajímavější — ty vztahy se zákazníky.
Co bylo největší výzvou?
Největší výzvy jsem měla než jsem obchod otevřela. Musel se celý zrekonstruovat a zkolaudovat, a k tomu bylo potřeba 100 % hlasů SVJ, jednalo se o 22 bytů s vlastníky např. z Rakouska, Švýcarska, Slovenska, z jiných částí Prahy a ČR, a co je hlavní, tak jsem na ně neměla kontakty. Byla to detektivní práce a hodně jsem se naučila, nemluvě o celé státní byrokracii.
Jaký okamžik z těch 2 let Vám utkvěl v hlavě?
Bylo to hodně rychlé a bylo toho mnoho, ale překvapilo mne jaká je na Praze 7 fluktuace obyvatel, to jsem si nikdy nemyslela.
S jakými myšlenkami hledíte do budoucnosti Vašeho obchodu?
Ráda bych stále rozšiřovala sortiment a nabízela produkty, o které si zákazníci říkají, bohužel to vzhledem k celé ekonomické stránce obchodu už nejde a musím nyní spíše velmi dobře počítat cashflow, aby mne to nesemlelo. Není to lehké období, ani pro mne, ani pro ostatní malé podnikatele. Po prázdninách budu muset řešit, jestli se obchod dále udrží.
Máte v plánu nějaké tajné novinky, které byste nám chtěla odhalit?
Nechci předbíhat, ale plánuji začít nabízet českou sezónní zeleninu a ovoce. Právě zkouším rajčátka a okurky a jde to hezky. Přemýšlím, že se spojím se Scuk a budu vydávat jejich objednávky. Naše filozofie se potkává v lokálnosti, kvalitě, čerstvosti, podpoře farmářů, šetrném přístupu ke krajině a tvorbě komunity v místě bydliště, i když ne tolik v bezobalovosti. Naštěstí v tom už nevidím překážku, spíše výzvu, abych i dalším lidem, tím že přijdou k nám pro objednávku, dala možnost nahlédnout pod pokličku bezobalového nakupování. Také mne v minulosti několik zákazníků o Scuk prosilo. Zákazníci budou moci udělat celkový nákup v naší prodejně, něco koupí na Scuk a doplní to naším sortimentem, např. ekologickou stáčenou drogérií a kosmetikou. Sama pak mohu zkusit brát do obchodu třeba i pečivo, zabráním plýtvání a nebudu muset plnit minimální objednávky jiných výrobců, což bývá občas překážka k navázání spolupráce. Takže mimo ovozelu se zákazníci asi dočkají i pečiva.

Zdravé pochoutky pro děti i dospělé vždy potěší.

Dostatek prostoru pro více zákazníků, maminky s kočárky, dokonce i děti na koloběžkách.
Sortiment, který nadchne, velký prostor pro nakupování a velice dobrá dostupnost. V Naber Si jsem se cítil opravdu skvěle a věřím, že se tam tak cítí jak nepravidelní, tak i stálí zákazníci. Interiér obchodu je velmi povedený a jde vidět, že na něm pracoval někdo, komu na obchodu velmi záleží. Tím, jak je obchod skvěle zařízený, není na první pohled vidět, jak široký sortiment nabízí. Když se ale rozhlédnete a podíváte pozorněji, uvidíte opravdu velký výběr zboží.
Pro obyvatele Prahy 7, potažmo Holešovic, může Naber Si být jasnou volbou. A díky dobré poloze nejen pro ně. Jestli si chcete užít pohodový nákup v příjemném prostředí a máte to do Naber Si kousek, určitě ho navštivte. A jestli si chcete kromě nákupu i skvěle popovídat a užít si osobitý přístup a péči o zákazníka, tak i to zde najdete.

Adresa: Dukelských Hrdinů 909/50, Praha 7

Kontakt: nabersibezobalu@gmail.com

Web: naber.si

Otevírací doba: Po-Čt: 11:00-19:00; Pá: 11:00-18:00

Sociální sítě: Facebook & Instagram