Čo je lahôdkové droždie a čím je výnimočné?

Skvelý pomocník vegánov i vegetariánov v teplej i studenej kuchyni — lahôdkové droždie. Čo to ale vôbec je, ako sa vyrába, ako chutí a na čo sa používa?
text: Berenika — fotky: Berenika
Už párkrát sme na blogu v článkoch alebo receptoch, či dokonca aj na našom Instagrame spomínali lahôdkové droždie. Táto zaujímavá potravina je obľúbená u mnohých vegánov; a ani my si bez nej už nevieme predstaviť bežný deň. Avšak pre niekoho, kto s vegánstvom iba začína alebo premýšľa, že by takto zmenil svoj jedálniček, je jednou veľkou záhadou — čo to vôbec je? V čom je táto čudná vec tá výnimočná, a prečo vegáni jedia droždie?

Čo je lahôdkové droždie

Lahôdkové droždie sú neaktívne kvasnice druhu kvasinky pivnej. Vyrába sa ich kultiváciou v rastovom médiu — teda v substráte, ktorý kvasniciam poskytne výživu a vhodné podmienky; pričom primárnou ingredienciou je glukóza z cukrovej trstiny alebo repnej melasy. Kvasnice sa nechajú niekoľko dní premnožiť, následne ich deaktivujú zahratím nad teplotu 40 °C, zozbierajú, “umyjú” a vysušia.
Výsledné lahôdkové droždie má podobu prášku alebo šupiniek, má svetlobéžovú farbu a výraznú vôňu. Je prirodzene bezlepkové. Obsahuje kvalitné bielkoviny, vitamíny skupiny B, minerálne látky, vlákninu a deväť aminokyselín, ktoré telo nevie vytvoriť samo, a často býva obohatené aj o vitamín B12.
čítaj ďalej: Najlepšie vegánske syry a prečo ich milujeme

Ako chutí?

Jeho chuť ťažko špecifikovať. Je mierne slaná a s orieškovým podtónom; a veľmi pripomína parmezán. Práve vďaka tomu je lahôdkové droždie medzi vegánmi a vegetariánmi tak populárne — je lacnou, ľahko dostupnou, a hlavne veľmi univerzálnou potravinou so širokým využitím.

Do čoho ho používame

Nenechajte sa zmiasť názvom — lahôdkové droždie nepatrí do cesta, aby mu pomohlo nakysnúť.
Najrozšírenejším spôsobom využitia lahôdkového droždia je náhrada syra — strúhaného parmezánu na posypanie cestovín a šalátov. Rada ho primiešavam aj do klasického talianskeho rizota, ktorému dodá tú pravú chuť. Tiež je skvelý do rôznych omáčok — jemne sa rozpustí a dodá im krásne krémovú chuť, pridať ho môžete aj do pesta, nátierok či ním len posypať dusenú alebo pečenú zeleninu; ja ho rada jem aj len na chlebíku natretom hummusom. Primiešať ho môžete skutočne do akéhokoľvek slaného receptu, a niektorí ho používajú aj do cheesecake-ov alebo koláčikov s krémovou plnkou.
Kúpite ho v takmer všetkých predajniach so zdravou výživou alebo v bezobalových obchodoch — kde si môžete najprv vziať iba malé množstvo a potom si prísť po poriadnu zásobu!
Sleduj nás na Instagrame