Najväčšia chyba pri prechode na zero waste

Bezodpadový životný štýl zahŕňa hľadanie viac udržateľných alternatív k bežným produktom. Avšak pri prechode na zero waste sa snažte vyvarovať základnej, veľmi častej chyby.
text: Berenika — fotky: Berenika
Udržateľnosti a bezodpadovému životnému štýlu sa na blogu i našich sociálnych sieťach venujeme neúrekom. Veríme, že veci sa dajú robiť lepšie a práve jednotlivec má obrovský vplyv. Každý krok sa počíta a každá zmena pomáha robiť svet lepším. A práve tie — na prvý pohľad možno malé a zanedbateľné — rozhodnutia sú súčasťou veľkého pozitívneho dopadu na budúcnosť.
O základných zero waste alternatívach k “bežným” výrobkom sme už písali a určite ich aj poznáte — výmena zubnej kefky za bambusovú, používanie vlastnej tašky na nákupy a látkových vreciek na ovocie a zeleninu, nosenie svojej fľaše a podobne; takýchto jednoduchých tipov nájdete desiatky.
Avšak nespravte pri prechode na zero waste jednu veľkú chybu.
Pri zero waste nejde o cieľ, ale o cestu. Nesústreďte sa na vidinu dokonalého bezodpadového života — v kúpeľni iba prírodná kozmetika v skle, bambusová kefka aj tyčinky do uší, tuhé mydlá a šampóny, látkové odličovacie tampóny; kuchyňa so sklenenými dózami na potraviny, len kovové a drevené náčinie, nikde žiaden plast. I keď je táto predstava krásna, je skôr demotivujúca — keď sa pozrieme, ako vyzerajú naše domovy teraz, cesta k výsledku sa zdá byť nekonečná.
A tak sa dostávame k chybe, ktorú robí veľmi veľa ľudí po tom, čo sa rozhodnú, že chcú aktívnejšie znížiť svoju produkciu odpadu a spotrebu plastov.
Nevyhadzujte to, čo už doma máte. Zdá sa to byť ako jasný krok — rýchlo preč so všetkými plastovými miskami, igelitovými taškami, drogérie v plastových obaloch a podobne, a čo najskôr to nahradiť “udržateľnou” alternatívou. Cena niektorých výrobkoch vyzerá potom veľmi odradzujúco — za jednu nerezovú misku dáte aj 500 korún / 20 €, znovupožiteľné kapsule do kávovaru stoja až 1 600 Kč a taký kompostér do domácnosti sa vie vyšplhať na 13 000 Kč. Ale hlavný dôvod, prečo sa nedajte zlákať touto predstavou je ten, že pri pokuse vytvárať menej odpadu ho vytvoríte viac.
čítaj ďalej: Jednoduché alternatívy pre kuchyňu bez plastov
Vezmime si napríklad klasické plastové dózy na jedlo, ktoré má doma snáď každý. Je lákavé sa ich zbaviť a namiesto toho si kúpiť krásne sklenené alebo nerezové dózičky. Vyhodiť neotvorené zásoby jednorazových odličovacích tampónikov, ktoré ste kúpili v zľave, len preto, aby ste si mohli zaobstarať prataľné. Alebo nahradiť veci do domácnosti ako je mop, zmeták a lopatka, WC kefa a podobne “udržateľnou” alternatívou z dreva a kovu.
Ale prečo vyhadzovať niečo, čo už máte doma a dokonalo to plní svoju funkciu? Hoci je zámer dobrý, má to opačný výsledok — a vytvoríte zbytočný odpad, ktorý skončí na skládke a iba viac uškodí.
Najprv veci spotrebujte, až tak si kúpte alternatívu. Je oveľa viac udržateľné najprv plne využiť všetko, čo doma máte — vyťažiť z toho čo najviac, snažiť sa vec aj opraviť alebo pre ňu nájsť iné využitie; a až keď ju nebudete vediať inak zachrániť alebo vec spotrebujete, vtedy sa začnite pozerať po možnostiach z dreva, skla alebo kovu. Ak teda máte doma plastové dózy, používajte ich, pokiaľ sú funkčné — a až keď budú všetky poškrabané, znečistené alebo rozbité, až vtedy si kúpte nerezovú. Keď spotrebujete všetky jednorazové odličovacie tampóniky, môžete vyskúšať prateľné z bavlny. A plastové tašky používajte znova a znova, na nákupy vám vedia slúžiť aj celé mesiace.
Sleduj nás na Instagrame