Průvodce bezobalovými obchody — 3x jinak z Olomouce

Naši mapu dnes rozšíříme o 3 přírůstky. Navštívíme Bezobalovou eko drogerii v Dolanech, zjistíme, jaká je Olomouc bez Obalu a také v ní navážíme přesně na GRAM.

Už jen vstup do obchůdku vypadá velmi lákavě a zve vás, abyste vstoupili dovnitř.

Bezobalová ekodrogerie — Dolany

Pár minut severně od Olomouce, v obci Dolany, se nachází malý útulný krámek se stáčenou ekodrogerií. Paní majitelka, pro kterou je obchůdek velkou vášní, vám ochotně a ráda poradí. Kromě drogerie všech druhů, typů, skupenství najdete v obchůdku i opakovaně použitelné obaly, tašky. Na první pohled vás uchvátí krásné vyřezávané popisky s cenou. V návaznosti také obchůdku lze koupit dárečky z dřevotřísky i dřeva jako například cedulky, srdíčka, svícny nebo třeba omalovánky pro děti i dospělé.
Obchůdek najdete přímo u hlavní cesty a zaparkovat se dá pár metrů od obchodu. Pokud se necháte vést navigací, tak určitě pozor, protože adresa Dolany 86 vás může zavést až za Prahu. Z Olomouce i blízkého okolí se dá do Dolan dostat v pohodě autobusem, zastávka je doslova pár minut od obchodu. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10.00 do 17.00 s přestávkou (otevírací doba se může měnit). Pokud však přijdete mimo otevírací dobu, tak vás po domluvě paní velmi ráda obslouží.
Na otázku “Proč bezobalový obchod?” má paní Iva jasnou odpověď:
Je to náš krok k přírodě! Úžasný pocit, když dva roky používáme stejné obaly a od kolika plastů jsme uchránili přírodu! Každý může začít. I malý krůček se počítá, u nás třeba dřevěným kartáčkem na zuby, kartáčkem na ruce, pratelným kosmetickým tamponem nebo třeba uchošťourem z bambusu. V našem obchůdku najdete všechno, co vaše domácnost potřebuje k životu bez obalu, a to všechno přírodní, aby to co nejvíc ladilo s přírodou!

Sortiment

Jak již název naznačuje, obchod se soustředí výlučně na bezobalovou drogerii. V jejich sortimentu naleznete poměrně široký výběr od známých českých značek jako je Tierra Verde, Caltha, Zahir Cosmetics a Saloos Naturcosmetic. Koupíte u nich například:

 • prací prášky a gely, aviváž a prací sodu;
 • gel na nádobí a gel do myčky, změkčovač vody;
 • univerzální čistič, octový čistič, WC čistič, odmašťovač a PUER;
 • točené tekuté mýdlo, sprchový gel a šampon, tuhá mýdla a šampony.
Samozřejmostí jsou i různé ekologické pomůcky do domácnosti — zubní kartáčky, pratelné odličovací tampony, kartáče na mytí nádobí, lufa, WC štětka, síťové kapsy a podobně. A zakoupíte u nich i přírodní kosmetiku.

Dřevěná srdíčka vás snadno navigují, kde naleznete vaše oblíbené produkty.

Zapomněli jste si vlastní tašku? Nevadí, v prodejně je mají široký výběr.
Nahradit běžné čistící produkty a drogerii ekologickou, které je šetrná vůči životnímu prostředí, je velmi jednoduchý, ale efektivní krok. V Bezobalové drogerii v Dolanech vám s tím snadno pomohou; a také vaše domácnost přispěje ke snižování produkce zbytečného odpadu.

Adresa: Dolany 86, 783 16 Dolany

Kontakt: +420 603 214 756

Web: bezobaldolany.webnode.cz

Otevírací doba: Po — Pá: 10.00-12.00 & 14.00-17.00

Sociální sítě: FacebookSkleněné nádoby na dřevěných regálech působí jednoduše a minimalisticky.

Olomouc bez obalu — Olomouc

Na nádvoří u kostela sv. Kateřiny se nachází obchod Olomouc bez obalu. Nachází se v jedné místnosti z několika, které jsou paní majitelce k dispozici. Kromě velmi příjemného obchodu s širokým sortimentem je velkým plus přístup právě paní majitelky, která je přímo studnicí pozitivních informací a skvělých nápadů. O těch bychom se pro vás chtěli rozepsat v některém z dalších článků. A řeknu předem, že to bude stát za to.
Umístění obchodu je na skvělém místě. Kousek jsou Bezručovy sady, jeden z klenotů Olomouce a jen pár metrů je vzdálené Dolní náměstí. Na tom se dá také zaparkovat, pokud přijedete autem. Jelikož se jedná o úzké centrum města, tak to může být s parkováním složitější. Pro ty, kteří přijedou autobusem, se asi 5 minut chůze nachází autobusové nádraží Tržnice. V její blízkosti se také pochopitelně nacházejí zastávky městské hromadné dopravy. Tramvaje i autobusů, všechny s názvem Tržnice. Aktuálně je možné nakoupit od pondělí do pátku od 9.00 do 18.00 a v sobotu od 9.00 do 13.00 (otevírací doba se může měnit).
V obchůdku naleznete také široký výběr ručně dělaných šperků. Každý kousek je jedinečný a přitáhne pozornost. Tak pokud už hledáte dárky na Vánoce nebo vaši blízcí budou mít svátek, už víte, čím je můžete obdařit.

Sortiment

Velká část sortimentu, který u nich můžete pořídit, pochází právě z Česka. Ať už obiloviny, těstoviny, mouku, luštěniny nebo čaje; to vše můžete koupit také lokálně. Díky tomu snižujete svůj dopad na životní prostředí a nakoupíte poctivé potraviny ve vysoké kvalitě. Olomouc bez obalu nabízí:

 • luštěniny, obiloviny, kuskus, bulgur, různé druhy rýže a těstovin;
 • pšeničnou i bezlepkovou mouku (většina je původem z ČR);
 • sušené ovoce (i zeleninu), semínka a ořechy;
 • cukr, sůl, za studena lisované oleje, ocet, koření;
 • rostlinné nápoje v prášku, čaje, kávu a kakao;
 • různé slané i sladké dobroty — gumové medvídky, lentilky, marcipán, tyčinky, kukuřici na popcorn a mnohé další.
V jejich prodejně nechybí ani známý a oblíbený stojan s točenou drogerií od Tierra Verde, kde koupíte jejich čistící nebo prací prostředky do domácnosti. Kromě toho mají i čerstvou zeleninu a ovoce, které jsou opět lokálně vypěstovány. Koupíte u nich i čerstvá vajíčka. Všechny jsou od Zahrada Vesna, o kterých se také vyplatí si přečíst více, protože jejich projekt je krásný.

Ze stojanu si můžete vybrat kvalitní českou zeleninu a ovoce.

A když se pustíte do řeči s paní majitelkou, u tohoto pultu si rádi postojíte trošku déle :).
Olomouc bez obalu nabízí velmi široký výběr pro všechny, kdo chtějí nakupovat kvalitní a lokální potraviny bez plastových obalů. V prodejně se vždy budete cítit vítáni. A vyplatí se k nim chodit častěji – pokaždé u nich objevíte novou dobrotu v podobě sušenek nebo i veganské pizzy. A pořádají různé akce a workshopy, kde se naučíte užitečné rady, jak snížit svůj dopad na životní prostředí.

Adresa: Kateřinská 10, 77900 Olomouc

Kontakt: +420 733 110 105

Web: olomoucbezobalu.cz

Otevírací doba: Po — Pá: 09.00-18.00; So: 09.00-13.00

Sociální sítě: FacebookKresby na oknech a výloze přilákají každého kolemjdoucího.

GRAM — Olomouc

Ve velmi pěkném, novotou dýchajícím prostoru se nachází bezobalový obchod GRAM. Na první pohled zaujme opravdu širokým sortimentem, kde najdete prakticky vše pro kompletně bezobalový život. Velmi příjemná obsluha vám s úsměvem ve všem poradí a pomůže s výběrem. Mě osobně nadchl výběr z drogerie, kde jsem poprvé viděl i možnost koupit bezobalově barvu na vlasy. Ne že bych ji já potřeboval, ale ta možnost je skvělá. K výběru je i čerstvá zelenina a pečivo, také chladící box, takže jak jsem psal, v tomhle obchodě naleznete vše potřebné.
Velkou výhodou je rezervované parkoviště přímo u obchodu. Kdo nechce využít automobil, tak nejblíže se nachází tramvajová a autobusová zastávka Nádraží město. Z ní je to do GRAM-u 2 minutky pěšky. Stejnou dobu to trvá i ze zastávky Šibeník. V obchodě můžete nakoupit od pondělí do pátku mezi 10.00 až 18.00. V sobotu poté od 9.00-12.00 (otevírací doba se může měnit).
Přímo u pokladny naleznete zobrazený postup, jak jednoduše nakupovat bez obalu. Stačí si donést vlastní nádobu.

Sortiment

Klasické a praktické násypné dózy v sobě skrývají všechny potraviny, které potřebujeme k vaření, pečení či přípravě jídel. Sortiment v GRAM-u je široký, mají:

 • luštěniny — hrách, čočku, cizrnu, fazole;
 • různé druhy těstovin, rýže, mouky a obilovin;
 • sušené ovoce, semínka a ořechy;
 • olej, ocet, sůl, cukr, jedlou sodu či kypřicí prášek;
 • kávu, čaj, kakao, sušené bylinky a koření;
 • instantní kaše, müsli, lupínky, ovesné vločky nebo i pudink v prášku.
V nabídce mají také džemy, pečené čaje, sirupy, limonádu; dále čerstvá vajíčka a pečivo, sladké i slané dobroty, koláčky a tyčinky. K prodeji mají také výběr domácí zeleniny a ovoce. Z chlazených věcí si můžete vybrat z mléka a mléčných výrobků, a pomazánek.
Stojan s točenou drogerií od Tierra Verde nechybí ani v GRAM-u. Ale z ekodrogerie si toho můžete koupit mnohem víc. Kromě běžných čistících prostředků mají například i širokou nabídku tuhých mýdel a šamponů, a přírodních olejů (ricinový, mandlový, avokádový a mnohé další). Vybrat si můžete také přírodní kosmetiku a eko pomůcky do domácnosti všeho druhu. A je to také první obchod, ve kterém jsme viděli i toaletní papír, který je z bambusu a je bez obalu.

Dózy, krabičky a košíčky v sobě skrývají stovky věcí, ze kterých si můžete vybrat.

V GRAMu koupíte vše, co jen potřebujete. Třeba i barvu na vlasy, zcela bez obalu.
Na to, že obchůdek byl otevřen teprve začátkem roku 2020, je jejich nabídka velmi široká a vybere si opravdu každý. Najdete u nich všechno, co vám třeba z potravin, drogerie i kosmetiky. Takže i máte GRAM poblíž, určitě je doporučujeme navštívit.

Adresa: Litovelská 1350/2a, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 774 955 730

Web: www.gram-olomouc.cz

Otevírací doba: Po — Pá: 10.00 — 18.00; So: 09.00 — 12.00

Sociální sítě: Facebook & Instagram