Ovsená kaša s karamelizovaným banánom, malinami & pomarančom

Ovsená kaša sa mnohým zdá byť nudná. My vám v článku ukážeme tri rôzne kombinácie chutí a ovocia, ktoré vám ozvláštnia jesenné rána a kašu si opäť zamilujete.

Pomalé raňajky s teplou ovsenou kašou, ktorá pripraví na celý deň.
Počas letných mesiacov je pomerne teplo už aj hneď ráno po prebudení; a určite nie sme jediní, ktorí v tomto období radšej siahajú po chladnejších raňajkách. Avšak počas jesene, kedy slnko nielen vychádza neskôr, ale jeho lúče už nie sú také hrejivé, treba teplo dodať inak. A teplé raňajky sú ideálnym štartom do nového dňa.
Ovsená kaša je jednoduchá — a to je jej výhoda i nevýhoda. Je skvelým základom pre rôzne kreatívne kombinácie chutí, no tiež sa rýchlo stane nudnou. Ak ovsenú kašu milujete a hľadáte inšpiráciu na nové recepty, v dnešnom článku sa s vami podelíme o ovsenú kašu s karamelizovaným banánom, s malinovým džemom a mandľami alebo s pomarančom a kokosom. A ak ovsenú kašu nemáte veľmi v láske, možno vás tieto nápady presvedčia a dáte jej ešte šancu.

Vanilková ovsená kaša s karamelizovaným banánom a arašidovým maslom

príprava 10 minút varenie 5 minút množstvo 1 porcia

Kombinácia banánu a arašidového masla je milovaná mnohými. Ich lahodne krémové konzistencia sa dokonalo dopĺňajú a slaná chuť arašidov je vynikajúcim kontrastom k sladkému banánu. A keďže je karamelizovaný banán teplý, zohreje vás už hneď z rána; a arašidové maslo sa vám bude rozplývať na jazyku.

Ingrediencie
 • ½ hrnčeka jemných ovsených vločiek
 • ½ zrelého banánu
 • arašidové maslo
 • čakankový sirup
 • vanilkový extrakt
 • kokosový olej
Postup
 1. Do malého hrnca pridajte čajovú lyžičku kokosového oleja. Keď sa rozpustí, pridajte polovicu hrnčeka jemných ovsených vločiek a približne desať sekúnd ich pražte na oleji.
 2. Prilejte hrnček vody a dobre premiešajte.
 3. Pridajte dve polievkové lyžice čakankového sirupu a čajovú lyžičku vanilkového extraktu. Opäť premiešajte. Varte asi 5 minút, pokiaľ nebudú vločky mäkké.
 4. Rozohrejte panvicu a pridajte polievkovú lyžicu kokosového oleja.
 5. Zrelý banán rozkrojte po dĺžke na polovicu a pridajte na panvicu. Keď bude opečený, otočte ho a tiež opražte.
 6. Banán potrite čakankovým sirupom a nechajte ho pár sekúnd skaramelizovať.
 7. Hotovú ovsenú kašu prelejte do misky, pridajte karamelizovaný banán a lyžičku arašidového masla.
Čakankový sirup kúpite v bežnom supermarkete alebo v obchode so zdravou výživou. Je skvelou nízkokalorickou alternatívou, ale použiť môžete aj javorový alebo agáve sirup.
Jemná vanilková kaša, karamelizovaný banán a arašidové maslo tvoria dokonalú trojicu chutí, ktorá sa rozplýva na jazyku.

Škoricová ovsená kaša s džemom z čerstvých malín

príprava 5 minút varenie 15 minút množstvo 1 porcia

Počas jesene je škorica veľmi obľúbená; a hlavne v kombinácii s jablkami alebo hruškami. Ale skúšali ste ju už s malinami? Ak nie, hneď si ju zamilujete. Džem z čerstvých malín sa nedá ani zďaleka porovnať s tým, ktorý kúpite v obchode. Jeho chuť je výrazná, no ľahká, a počas prípravy vám maliny rozvoňajú celú kuchyňu. Chrumkavé plátky mandlí sú príjemným kontrastom a tvoria úžasnú trojicu chutí.

Ingrediencie
 • ½ hrnčeka jemných ovsených vločiek
 • hrnček čerstvých malín
 • čakankový sirup
 • plátky mandlí
 • mletá škorica
 • kokosový olej
Postup
 1. Začneme prípravou malinového džemu — do malého hrnca pridajte umyté a očistené maliny s troškou vody (aby maliny neprihoreli).
 2. Varte na malom ohni za stáleho miešania, pokiaľ maliny nezmäknú. Popučte ich, pridajte dve polievkové lyžice čakankového sirupu a neprestávajte miešať, kým sa nevyparí väčšina vody a džem nie je hustý.
 3. Počas toho, ako sa varí džem, môžete začať s prípravou ovsenej kaše: do malého hrnca pridajte čajovú lyžičku kokosového oleja; keď sa rozpustí, pridajte polovicu hrnčeka jemných ovsených vločiek a približne desať sekúnd ich pražte na oleji.
 4. Prilejte hrnček vody a dobre premiešajte.
 5. Pridajte dve polievkové lyžice čakankového sirupu a polievkovú lyžicu mletej škorice. Poriadne premiešajte a varte asi 5 minút.
 6. Keď sú ovsené vločky mäkké, kašu prelejte do misky, pridajte malinový džem a posypte plátkami mandlí.
Keď budete variť džem, dlho sa bude zdať, že sa nič nedeje a maliny sú príliš vodové. Ale dajte tomu čas — zrazu džem zhustne. Tak aby sa vám nepripálil alebo nevykypel.
Teplý a sladký malinový džem je ideálny na chladné rána.

Kakaová ovsená kaša s kokosom, plátkami pomaranča a pekanovými orechmi

príprava 5 minút varenie 5 minút množstvo 1 porcia

Kakaová kaša sama o sebe sa môže zdať príliš hutná a ťažká. No ak ju skombinujete so šťavnatým pomarančom, vytvoríte úžasnú kombináciu. Kakaová kaša je ako dezert na raňajky, a dvojica pomaranča a strúhaného kokosu prinesie závan leta. To určite poteší všetkých, ktorí nemajú studené jesenné rána veľmi v láske. A ak k tomu pridáte ešte chrumkavé pekanové orechy, vytvoríte raňajky, ktoré vás zasýtia na celé dopoludnie.

Ingrediencie
 • ½ hrnčeka jemných ovsených vločiek
 • menší pomaranč
 • kakao
 • čakankový sirup
 • strúhaný kokos
 • pekanové orechy
 • kokosový olej
Postup
 1. Do malého hrnca pridajte čajovú lyžičku kokosového oleja. Keď sa rozpustí, pridajte polovicu hrnčeka jemných ovsených vločiek a približne desať sekúnd ich pražte na oleji.
 2. Prilejte hrnček vody a dobre premiešajte.
 3. Pridajte dve polievkové lyžice kakaa a čakankového sirupu, opäť zamiešajte a varte, kým ovsené vločky nezmäknú.
 4. Hotovú kašu prelejte do misky, pridajte plátky ošúpaného pomaranča, posypte kokosom a pekanovými orechmi.
Šťavnatý pomaranč, sladký strúhaný kokos a intenzívna chuť kakaa.
Ako jedávate ovsenú kašu vy? Aká kombinácia je vaša najobľúbenejšia?
Zdieľaj článok