Dýňohrátky aneb sladká tečka za babím létem

Podzim se přehoupl do své druhé poloviny, babí léto končí a pro mě tím pádem končí sezóna dýní. A její závěr si osladíme dvěma recepty, kterými se dá zpříjemnit krátké podzimní odpoledne.
Přelom října a listopadu je v našich zeměpisných šířkách většinou koncem teplých dnů a příchodem těch studenějších a tmavějších. Popravdě, říjen miluju! V říjnu jsem se narodil a je to tak “můj měsíc”. Stromy se zbarví všemi barvami, slunce hřeje tak akorát a jeho paprsky už jen tak lehce hladí a dávají vzpomínat na horké letní dny. Paradoxně se ve mě na podzim probouzí i takové mé aktivnější já, takže jestli je období, které mě vytáhne ven třeba běhat, tak podzim. Však proč běhat v létě v triku a kraťasích 🙂

Pozdní podzim mění čas

Poslední říjnový víkend se nese v duchu změny času. Hodiny se posunou a už tak krátký den dostane odpoledne trochu jiný rozměr. Dříve se setmí. Já jsem z lidí, kteří změnu času neřeší. Asi si tak nějak vnitřně uvědomuju, že v této době si den proměníme v noc a noc v den pouhým lusknutím vypínačem. Lidé cestují přes X časových pásem, pracují v nepřetržitém provozu, dělají noční směny… hodina sem — hodina tam. Pro mě je podstatnější naspat 7 hodin denně. Dlužno dodat, že ne vždy se mi to daří.
Když jich 7 naspím, ale stále to nestačí, nastane čas přizvat nějaké pomocníky. A kafe je nejčastější z nich. Trochu teď popřu vlastní slova, ale kafe pro mě vlastně není způsob jak se “nakopnout”. Rád si ho užiju. Není to ani nějak dlouho, co jsem ho začal pít. Pamatuju si obligátní věty z rodinných návštěv typu “Však kafe ještě pít nemusíš, jsi ještě mladý”. Mladým se cítím pořád, kafe však už piju. A to hlavně z důvodu, že jsem mu přišel na chuť. Není nad to se přes den na chvíli zastavit a vychutnat si šálek skvělé kávy.

Dýňové latté

příprava 10 minut množství 2 porce

Pod pojmem “šálek skvělé kávy” si každý představí asi něco trochu jiného. Já si v tomto ročním období dám rád trošku práce a připravím dýňové latté. Je to vlastně dýňové latté macchiato. Ale odborníci nám tuto malou nepřesnost jistě odpustí. Recept je to jednoduchý, ani ne nijak zdlouhavý, stačí pár ingrediencí a uděláte velkou parádu.

Ingredience
 • 3 lžíce dýňového pyré
 • velký hrnek rostlinného mléka
 • javorový sirup
 • 60 ml silného pressa
 • lžička mleté skořice
 • 1/2 lžičky mletého hřebíčku
 • 1/2 lžičky mletého zázvoru
Postup
 1. V malém hrnci dejte ohřívat mléko a postupně, než začne vařit, v něm rozmíchejte javorový sirup, dýňové pyré a všechno koření. Chvíli ohřívejte.
 2. Uvařte presso.
 3. TIP: Jestli máte mlsný jazýček, tak si můžete vyšlehat i pěnu z veganské alternativy smetany.
 4. Když máte presso i mléko horké, je čas je nalít do vysoké sklenice.
 5. Jako první nalijte mléko asi do 2/3 sklenky.
 6. Pokud jste šlehali pěnu, tak právě přišel její čas. Často vidím recepty, kdy se dává už na dno, ale mě víc vyhovuje, když jde na mléko.
 7. Na závěr opatrně přes pěnu nalijte kafe. Tady už záleží jen na vaší šikovnosti, jak bude výsledek vypadat.
 8. Vrch můžete poprášit trochou skořice.
Čím více přidáte dýňového pyré, tím víc oranžové bude vaše latté. Cukr není vůbec potřeba, javorový sirup je dokonalý.
Moje oblíbená finta je v tom, že si “brčkolžičkou” nejdřív odpiju trochu sladké dýňové části a až potom latté promíchám.

Druhou událostí přelomu října a listopadu jsou “Dušičky”. Den kdy se vzpomíná na zesnulé, se koná prakticky na celém světě. Naše česká forma je komorní a nese se v takovém pochmurném duchu. Více se klade důraz na vnitřní vzpomínání a také na to udělat si čas na návštěvu hřbitova. Já osobně nejsem příznivce objíždění hřbitovů, navíc takhle “organizovaného”. Raději na zesnulé vzpomínám při veselých příležitostech. Myslím, že tak se lépe uchová vzpomínka na ně. Není proto překvapivé mé okouzlení tím, jak se v Mexiku slaví Den mrtvých. Stejná událost, jiné pojetí.

Dny, kde se i dýně smějí

Tento den je v Mexiku nejvýznamnějším svátkem, chápaným jako šťastné shledání mezi živými a mrtvými. Spojení šťastné shledání ve mě vzbuzuje příjemnější pocity. I forma, ačkoliv někomu může přijít trochu děsivá, je vlastně zajímavá a milá. Postaví se tradiční oltář buď doma ve vyhrazené místnosti, venku na zahradě, nebo přímo u hrobu zemřelého. Ten se zdobí barevnými vystřihovanými papíry, svícemi, ozdobnými předměty, ovocem a oblíbenými pokrmy a nápoji. Na vrchu oltáře se umísťuje fotografie zemřelého. Rodiny k takovému místu přicházejí strávit skoro celou noc. Jedí, pijí a zpívají na počest svých nebožtíků a věří, že se s nimi viděli a popovídali si s nimi.
V anglosaské kultuře zase vede Halloween. Ten se postupně vkrádá i k nám; a i když mnozí lidé jsou proti a přijde jim tento způsob proti srsti, mně to až tak zlé nepřipadne. Trick-or-treating je v mých očích obdobou velikonoční “mrskačky”. A celkově je to vlastně jeden z dalších pohanských svátků zabalených do křesťanského hávu. Jednu z hlavních rolí hrají i dýně. Jack-o’-lantern, svítilna vyřezaná z dýně. Představují duše zemřelých a dávají se do oken nebo na verandy, aby vítaly pozůstalé. Mnoho dýní končí svou pouť jako svítilna, ty, které ne, nás však mohou potěšit svou úžasnou chutí.

Dýňové muffiny s pekanovými ořechy

příprava 15 minut pečení 25 minut množství 12 muffinů

Letos u nás doma žádná dýně nepadla pro výzdobu na Halloween a jednu menší jsem proto využil na přípravu muffinů. Základní jednoduchý recept jsme vám přinesli už dříve. Ten dnešní tak bude o něčem trochu jiném. Tentokrát jsem, snad poprvé v životě, odměřoval pomocí hrnků. Ale co je hlavní. Do dýňových muffinů se perfektně hodí pekanové ořechy. Při jejich nákupu vám sice trochu pokrvácí peněženka, ale opravdu mi věřte, stojí to za to.

Ingredience
 • hrst nalámaných pekanových ořechů + celé na vrch muffinů
 • 1,5 šálku dýňového pyré
 • půl šálku javorového sirupu
 • půl šálku rostlinného mléka
 • čtvrt šálku kokosového oleje
 • lžička vanilkového extraktu
 • 2 lžíce mletého lněného semínka
 • šálek teplé vody
 • 2 šálky hladké mouky
 • lžička mleté skořice
 • půl lžičky mletého zázvoru
 • půl lžičky mletého hřebíčku
 • lžička prášku do pečiva
 • půl lžičky sody
 • špetka soli
Postup
 1. Ze 2 lžic mletých lněných semínek a 6 lžic teplé vody si připravte “flaxegg”.
 2. Troubu si předehřejte na 180°C.
 3. V míse smíchejte nejdříve javorový sirup a kokosový olej. Jakmile se dobře spojí, přidejte flaxegg a opět důkladně smíchejte.
 4. Do této směsi přidejte dýňové pyré, rostlinné mléko a vanilkový extrakt. Míchejte, dokud se nespojí v jednolitou směs.
 5. Ve druhé, o něco větší míse smíchejte dohromady mouku, koření, prášek do pečiva, sodu a sůl. Jakmile se suché ingredience dobře promísí, tak přidejte mokrou směs.
 6. Nejlépe dřevěnou vařečkou zlehka smíchejte obě směsi. Zhruba v půlce míchání přisypejte nalámané pekanové ořechy. Nepřemíchejte, ať je směs nadýchaná.
 7. Vymažte tukem nebo vyplňte plech na muffiny košíčky a naplňte jej těstem. Na vrch každého položte jeden pekanový ořech.
 8. Vložte do trouby a pečte přibližně 25 minut. Každá trouba peče trochu jinak, takže stav pečení kontrolujte špejlí nebo párátkem.
 9. Servírujte ideálně s dýňovým latté z předchozího receptu.
Pekanové ořechy nasekejte jak do těsta, tak jeden celý položte na vrch muffinu. Po upečení ten jeden oříšek nevpeklý dovnitř oceníte.
Dýňové muffiny, ve kterých je javorový sirup, nejsou nijak přeslazené, přesto potěší i ten nejmlsnější jazýček.
Jakou dobrotou jste si vy zpříjemnili poslední dny?
Zdieľaj článok