Aké druhy plastu poznáme a ktoré sú recyklovateľné?

Plasty sú už bežnou súčasťou našich životov. Ale viete, aké druhy plastov poznáme? V článku vám stručne popíšeme, ktoré plasty vieme u nás recyklovať.

Tieto žlté kontajnery pomáhajú recyklovať vo väčších i menších mestách.
Plastom sme sa na tomto webe venovali už niekoľkokrát. V článku Príliš veľa plastu sme si povedali čo-to o tom, prečo je pre nás plast, a hlavne plastový odpad hrozbou; vysvetlili sme si, Ako sa recykluje plast a nedávno sme sa zamerali na plastový odpad v moriach a oceánoch. V príspevku o recyklovaní sme veľmi krátko a stručne spomenuli aj to, aké druhy plastu poznáme. No keďže pre mnohých je táto téma stále pomerne neznáma a vidia všetok plast rovnako, povieme si o nich viac. A spomenieme aj to, ktoré druhy plastu sú recyklovateľné.

Ako delíme plasty?

Plasty vieme deliť do rôznych kategórií podľa toho, z akého hľadiska ich budeme porovnávať. Vieme ich rozdeliť napríklad na termoplasty, ktoré pôsobením tepla mäknú a je možné ich tvarovať, a potom reaktoplasty, ktoré naopak pôsobením tepla tvrdnú. Vieme ich tiež kategorizovať podľa usporiadania molekúl na amorfné a kryštalické, alebo podľa pôvodu na prírodné a syntetické, či dokonca podľa druhu prísad na plnené a neplnené.
My sa však pozrieme na plasty podľa ich spôsobu využitia. S týmto kategorizovaním sa stretávame asi najčastejšie a aj názvy budete určite poznať. Existujú druhy plastu ako polysulfon, polymetylmetakrylát, tetrafluoretylén a podobne, ktoré sú pre inžinierske alebo špičkové aplikácie. No v rámci bežného a širokého využitia poznáme plasty:

  1. PET/PETE — Polyethylentereftalát
  2. HDPE — polyethylen s vysokou hustotou
  3. PVC/V
  4. LDPE
  5. PP
  6. PS
  7. a ostatné
Postupne si ich prejdeme všetky a povieme si niečo aj o možnostiach a spôsobe recyklovania.
Polyethylentereftalát je jeden z najbežnejších plastov, ktoré využívame. Už jeho skratka naznačuje, že sa z neho najčastejšie vyrábajú PET fľaše. Je transparentný, neobsahuje bisphenol A a je relatívne bezpečný. No po kontakte s teplom vypúšťa antimony; takže ak často používate jednu plastovú fľašu, už to pre vás nie je tak bezpečné. Je to tiež jeden z najviac recyklovaných, a aj najviac žiadaných materiálov na recykláciu — a vyrábajú sa z neho nákupné tašky, izolácia do spacákov a zimných búnd alebo aj záhradný nábytok.
High-density Polyethylen, alebo teda polyethylen s vysokou hustotou je termoplast rovnako ako PET. Je chemicky veľmi odolný, preto sa často používa na výrobu obalov čistiacich prostriedkov, ale nájdeme ho aj v rôznych obalových materiáloch. Tu sa skôr stretneme s pomenovaním mikroten, aj keď ten nie je úplne správny. Aj tento druh plastu vieme recyklovať a z recyklátu sa vyrábajú rôzne trubky.
Ľahko sa vyrába, ťažko sa recykluje. Polyvinylchlorid je tiež z najrozšírenejších plastov na svete. Dobre sa tvaruje, preto je jeho využitie veľmi široké a nájdeme ho od potravinárskych obalov cez izolačné vodiče až po gramofónové platne či dokonca plastové okná. V posledných rokoch ho sprevádzajú isté pochybnosti. Jeho recyklácia je pomerne náročná — buď sa jedná o mechanickú recykláciu, ale častejšie sa spaľuje. Čo tiež nie je ideálne, pretože tak sa do ovzdušia dostávajú nebezpečné látky. Najlepšie je odniesť ho do na zberný dvor alebo ho vyhodiť do zmesového odpadu.
Low-density Polyethylen, polyethylen s nízkou hustotou, je podobne ako HDPE pri správnou používaní relatívne v poriadku. Do rúk nám prichádza pomerne často — vyrábajú sa z neho igelitové tašky, plachty, potravinová fólia a potravinové obaly. Medzi vytriedenými plastami v kontajneroch má zvyčajne najväčšie zastúpenie. Jeho správnu recykláciu mierne komplikuje kombinovanie viacerých druhov materiálu, ktoré je nutné od seba najprv oddeliť.
S polypropylénom sa stretneme v potravinárskom, ale aj textilnom priemysle. Využíva sa na výrobu pružných obalov ako sú tégliky od jogurtov, nádoby na kečup a horčicu, slamky, viečka, misky na jedlo a ďalšie. Má vysokú toleranciu voči teplu, nízku horľavosť a nevypúšťa pri tom toľko škodlivých látok ako ostatné druhy plastu. Vyrábajú sa z neho aj textilné vlákna, laná a povrazy, dokonca aj bazény, potrubné systémy a lepiace pásky. Jeho recyklácia nie je náročná a vyrába sa z neho regranulát, ktorý je vstupnou surovinou pri výrobe ďalších plastových produktov.
Polystyrén všetci veľmi dobre poznáme. No nie je to len izolant na budovy, ale vyrábajú sa z neho aj umelohmotné poháre a taniere. Podozrieva sa, že je pri kontakte s teplom karcinogénny a určite sa neodporúča ho používať opakovane. Je pevný, ale relatívne krehký. Tiež sa dá jednoducho recyklovať a recyklát slúži na výrobu izolačných materiálov.
Občas na plastových výrobkoch uvidíte aj tento symbol. Ten značí, že výrobok obsahuje plast, ktorý nespadá do vyššie uvedenej skupiny (teda nie je to polystyrén, HDPE a podobne), alebo je to zmes plastov.

Označenie na kontajneri naznačuje, čo od neho môžete hodiť a čo nie.

Čo všetko patrí do žltého kontajnera?

Mnoho ľudí si myslí, že všetky výrobky z plastu automaticky patria do žltého kontajnera. Ale nie je to úplne pravda.
Bežné obaly od potravín, PET fľaše, plastové nádoby od šampónov či omáčok, tégliky od jogurtov, tašky, potravinovú fóliu, polystyrén, bublinkovú fóliu… to všetko môžete bez obáv vyhodiť do kontajnera na plastový odpad. No určite doň nepatrí guma, pneumatiky, molitan, PVC a plexisklo, alebo aj potravinové obaly, ktoré sú znečistené a zamastené. Takže aj plastová fľaša od oleja alebo polystyrénová krabička od obeda, v ktorej bolo niečo mastné, musia ísť do zmesového odpadu.
Síce recyklovanie plastov nie je nejaký obrovský pozitívny krok, ale má to zmysel. Horšie by bolo netriediť ho vôbec, a keby skončil na skládkach alebo v oceáne. Ale samozrejme, najlepšie je snažiť sa obmedziť používanie plastových výrobkov a plastových obalov všade tam, kde je to možné. Tomu vám pomôžu tipy na výmenu rôznych produktov v domácnosti za udržateľné alternatívy a aj nakupovanie v bezobalových obchodoch.