Sprievodca bezobalovými obchodmi — Brno: Na lontu, Vážim si & Jen zdravě

Spoločne sa pozrieme do Brna; presnejšie na jeho okolité časti Líšeň, Vinohrady a Bohunice. Sídlia v nich bezobalové predajne, o ktorých vám povieme viac.

Veselý zelený nápis a červená markíza, pod ktorou sa môžete ukryť počas letných mesiacov.

Na lontu — Brno

Na lontu nie je síce primárne bezobalový obchod, ale zaslúži si, aby sme ho zmapovali. Predajňa sa nachádza v mestskej časti Brno-Líšeň a poteší všetkých, ktorí bývajú v okolí. Sídlia na ulici Jírova 6, v blízkosti stojí električka aj autobus (zastávka Jírova) a bez problémov zaparkujete aj keď prídete autom. Samotný obchodík je trošku skrytý (my sme ho prvýkrát minuli); no ak ho budete chcieť navštíviť, sústreďte sa na roh budovy a predajňu detskej obuvi.
Primárne sa jedná o predajňu farmárskych produktov a zdravej výživy. V ich predajni nájdete množstvo produktov od českých značiek a farmárov z Moravy. Na svoje prídu aj všetci, ktorí hľadajú kvalitné a zdravé potraviny, bezlepkové dobroty alebo vegánske alternatívy. A samozrejme, nechýbajú ani násypy, vďaka ktorým si nakúpite bez obalu. Hoci sa jedná o veľmi maličký obchod, prekvapí vás svojim sortimentom a širokým výberom, z ktorého si vyberie skutočne každý.
V násypných dózach majú všetky základné suché a trvanlivé potraviny, ktoré doma využívame. Obsluha násypov je jednoduchá — k spodnému otvoru priložíte vlastnú nádobu alebo vrecko, zatiahnete za uzáver a odsypete si presne toľko, koľko potrebujete.

Sortiment

Čo sa sortimentu bezobalových potravín týka, sklamaný určite nebudete. Majú všetko, po čom by ste mohli túžiť:

 • obilniny, múky a strukoviny;
 • rôzne druhy ryže a cestovín;
 • sušené ovocie, oriešky, semienka;
 • čerstvú praženú kávu a sypaný čaj;
 • čapovaný olivový olej a ocot;
 • sladké dobroty — sušienky a perníky;
 • čerstvé pečivo.
Nechýba ani sortiment čapovanej ekologickej drogérie, kde kúpite prací gél, gél na riad, gél do umývačky, tekuté mydlo, praciu sódu, puer a mnohé ďalšie.

V násypných dózach nechýbajú ani sladké dobroty.

Aj cestoviny si viete nasypať do vlastnej nádoby.

Vďaka praktickým kohútikom si ľahko načapujete drogériu značky SONETT.

Pod látkovou utierkou sa skrýva čerstvé a chrumkavé pečivo.
Ak bývate v tejto časti Brna, určite obchodík odporúčame navštíviť. Milá obsluha vám rada pomôže s výberom. A počas leta sa môžete osviežiť domácou limonádou do vlastného alebo vratného pohárika, v zime vás naopak zahreje teplý punč.

Adresa: Jírova 6, Brno-Líšeň

Kontakt: +420 737 156 509, obchod@nalontu.cz

Web: nalontu.cz

Otváracia doba: Po — Pia: 09.00-18.00, St: 09.00-17:00, So: 09.00-12.00

Sociálne siete: FacebookA takto otvorené dvere vás budú vítať pri každej návšteve.

Vážim si — Brno-Vinohrady

Bezobalové obchody sú často súčasťou nejakého väčšieho komplexu a svoj priestor zdieľajú s ďalšími obchodmi. Vážim si v Brne-Vinohrady je výnimkou — a svojim roztomilým vzhľadom vás bude lákať už z diaľky. Je to malý drevený domček s veľkým nápisom a počas horúcich mesiacov vás bude vítať otvorenými dverami. Sídli na Bořetické ulici 9605. Pár metrov odtiaľto je aj rovnomenná zastávka autobusu; a keďže predajňa sídli doslova medzi panelákmi, tak s parkovaním je to pomerne jednoduché.
No je dobré vedieť, že máte hľadať drevený domček. Opäť — my sme sa prvýkrát trochu zatúlali. Funguje síce iba druhý rok, no to neznamená, že ich sortiment je chudobný. Veselé zelené, originálne drevené regály zdobia veľké sklenené dózy, v ktorých potraviny vyzerajú nádherne. Ručne písané etikety im dodávajú útulný pocit, a z nákupu budete mať zaručene dobrý pocit.
Tradičné trvanlivé potraviny s novými a neznámymi. Ľahko tak nakúpite presne to, čo potrebujete, ale máte aj možnosť vyskúšať niečo nové a rozšíriť tak svoj jedálniček.

Sortiment

Vo Vážim si nakúpite nielen potraviny, ktoré sú pre nás známe a v kuchyni ich často používame, ale dostanete sa aj k takým, ktoré v bežnom obchode len tak nekúpite — ako je panela, šošovica beluga, čierny sezam, sušené višne alebo sušená moruša. V skratke u nich kúpite:

 • obrovský výber cestovín — vaječných i bezvaječných, v rôznych tvaroch i chutiach (majú asi najširší výber cestovín, aký sme doposiaľ videli);
 • múky, kaše a lupienky;
 • strukoviny, ryža, obilniny;
 • cukor, soľ, koreniny, káva;
 • orechy, semienka, sušené ovocie.
Okrem toho majú v sklenených a vratných dózach aj čerstvé a lokálne mliečne výrobky (jogurty, syry, mlieko a maslo). Robia aj objednávky čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú pestované v okolí Brna a bez umelých hnojív.
Z čapovanej drogérie majú široký výber od značky Tierra Verde: prací gél, gél do umývačky riadu, prací prášok a aviváž, mydlové vločky, puer, kyselinu citrónovú, zmäkčovač vody a mnohé ďalšie. Nechýba aj krásny výber kozmetiky, kde si môžete načapovať sprchový gél a šampón tiež od Tierra Verde, alebo si kúpiť balzamy na pery, tuhé mydlá či tuhé šampóny. Ekologické alternatívy ako kefa na riad, nerezové slamky, lufa, a sieťové vrecká sú samozrejmosťou.

Ich výber (obzvlášť cestovín) je široký.

V ponuke nechýbajú ani kvalitné koreniny.

Ekologické čistiace prostriedky si načapujete do svojej nádoby.

Jednoduchá cesta, ako zmenšiť svoju produkciu odpadu.
Vážim si má ideálnu polohu pre všetkých, ktorí bývajú v tejto mestskej oblasti. A či už ste iba na začiatku svojej cesty bezodpadovým životným štýlom alebo aktívne znižujete svoju stopu na životnom prostredí, tento útulný obchodík vám v tom určite pomôže. Nakúpite v ňom všetko, čo vám doma treba.

Adresa: Bořetická 9605, Brno-Vinohrady

Kontakt: +420 724 510 928, vazimsibrno@gmail.com

Web:

Otváracia doba: Po — Pia: Po & St: 9.00-12.00 & 14.00 – 17.30, Ut & Št: 14.00-17.30

Sociálne siete: Facebook & InstagramDo predajne sa dostanete zvonku, oproti univerzite. Zdroj: jenzdrave.cz.

Jen Zdravě — Brno-Bohunice

Ako už naznačuje samotný názov obchodíku, Jen zdravě sa zameriava na predaj kvalitných zdravých potravín. Polohou poteší všetkých študentov medicíny alebo športu, keďže sa nachádza pri obchodnom centre Campus, na ulici Netroufalky 770. Do predajne sa dostanete z bočnej strany (teda nie priamo z pasáže centra), a sídli priamo oproti hlavnému vchodu Lekárskej univerzity. Autobusové spojenie nie je problémom, keďže v blízkosti sa nachádza viacero zastávok, a keďže sú v blízkosti obchodného centra, univerzity i nemocnice, možností, kde zaparkovať auto, je tiež niekoľko.
Keďže je predajňa pri pomerne rušnom centre a škole, je vysoká pravdepodobnosť, že aj v obchodíku bude plno. Ale nenechajte sa odradiť. Výber majú obrovský. Zdravé potraviny, bezlepkové výrobky, nápoje, čaje, doplnky stravy… to všetko tu kúpite. A nechýbajú aj naplnené chladiace boxy s desiatkami vegánskych výrobkov ako sú jogurty, syry, tofu, sójové kúsky a mnohé ďalšie. A samozrejme, aj násypné dózy, kde si nakúpite bez obalu.
Stačí vám len dóza alebo vrecúško. Vďaka nakupovaniu bežných potravín bez obalu výrazne znížite svoju spotrebu plastových obalov.

Sortiment

Sekcia bezobalových potravín je pomerne malá. No keď do úvahy vezmeme to, že sa nejedná o primárne bezobalový obchod, tak potom môžeme povedať, že výber majú slušný. Sústredia sa na:

 • strukoviny — fazuľu, šošovicu, cícer;
 • obilniny — proso, pohánka, kuskus, ryža;
 • sušené ovocie, orechy a semienka;
 • vločky — ovsené, špaldové, žitné, ryžové, pohankové a prosové.
Ak používate prírodnú a ekologickú drogériu (alebo by ste ju chceli vyskúšať), tak majú stojan Tierra Verde, kde si môžete načapovať všetky ich čistiace alebo pracie prostriedky. A keď si zabudnete vlastný obal, k dispozícii sú nádoby a dózy rôznych veľkostí. Z kozmetiky majú aj nebalené mydlá alebo mydielka balené v papieri. A do ekologickej domácnosti si môžete kúpiť aj viaceré pomôcky ako kefy, lufu, odličovacie tampóniky, utierky, látkové vložky a ďalšie.

Všetky potraviny sú vysokej kvality.

Nakupovať bezobalovo neznamená nakupovať draho. Často je to práve naopak.

Známy stojan od Tierra Verde robí čapovanie drogérie jednoduchým a prístupným.

V ekologickej domácnosti vám nebude chýbať už nič.
Či už bývate v okolí, chodíte sem do školy alebo tu radi nakupujete, obchodík Jen zdravě odporúčame navštíviť. Takže pri najbližšej návšteve kaviarne alebo prednášky na fakulte si prihoďte do kabelky alebo batohu prázdnu dózu a vrecko, a nasypte si kvalitné potraviny.

Adresa: Netroufalky 770/14, Brno-Bohunice

Kontakt: + 420 777 805 527, info@jen-zdrave.cz

Web: jen-zdrave.cz

Otváracia doba: Po — Pia: 8.00-20.00, So — Ne: 9.00-20.00

Sociálne siete: Facebook