Pečený cícerový falafel s hráškovým hummusom

Jedli ste už niekedy falafel? Toto jedlo je príznačné pre arabskú kuchyňu; a my vám ukážeme odľahčenejšiu verziu spolu s falošným hráškovým hummusom.

Pečený falafel je dokonalo chrumkavý, ale vo vnútri krásne jemný.
Ako ste si už možno všimli, cícer patrí medzi naše obľúbené strukoviny. Má veľmi jemnú chuť, ktorá nie je ničím príliš výrazná; čo je veľkým benefitom pri príprave rôznych jedál. Cícer môžete ľahko dochutiť akýmkoľvek korením a zakaždým chutí vynikajúco. Je to tiež veľmi ľahko dostupná a lacná potravina, a kúpite ho aj v bezobalovom obchode — vďaka čomu ho môžete mať doma kedykoľvek po ruke.
V tomto recepte z cíceru pripravujeme falafel. Toto jedlo je príznačné pre arabskú kuchyňu, no dnes ho už kúpite aj bežne v obchode; dokonca sú aj suché zmesi, kde stačí len pridať vodu. Dnes vám ukážeme, ako si falafel pripraviť doma — veľmi jednoducho a rýchlo. K tomu sme zvolili falošný hráškový hummus. Prečo falošný?

Hráškový “hummus”

10 minút 3 porcie

Nie je to hummus v pravom zmysle slova — pretože neobsahuje cícer ani tahini. Svojou konzistenciou a prípravou ale hummus veľmi pripomína. Základom je mrazený jarný hrášok, ktorý má mierne sladkú chuť a nádherne výraznú farbu. Obsahuje menej oleja, a je tak odľahčený a nie tak sýty.

Ingrediencie
  • 450 g rozmrazeného hrášku
  • 40 ml olivového oleja
  • 1 strúčik cesnaku
  • šťava z ½ citróna
  • ½ ČL soli
  • štipka čierneho korenia
Postup
  1. Rozmrazený cesnak v mixéri krátko pomixujeme na menšie kúsky.
  2. Pridáme olej, cesnak, citrónovú šťavu, soľ a korenie.
  3. Mixujeme dohladka, kým sa všetky ingrediencie nespoja a “hummus” nie je krémový.
  4. Podľa potreby dochutíme ešte soľou alebo citrónovou šťavou.
Tip: Môžete pridať aj trošku citrónovej kôry pre výraznejšiu arómu.

Hrášok má nádhernú a jasnú farbu.

Hotový “hummus” môžete použiť aj ako dip alebo nátierku.
Hrášok je veľmi lacná a celoročne ľahko dostupná ingrediencia; najmä ako mrazená. Počas jari sme vám na SimplyBerenica ukázali recepty, ktoré obsahujú jarný hrášok — ako napríklad quinou s jarným hráškom, pistáciami a sušenými paradajkami. Príprava hrášku je nenáročná a skvelo sa hodí do studenej i teplej kuchyne.
Aj v arabskej kuchyni sa často stretneme s tým, že sa falafel podáva s klasickým hummusom z cíceru. Ak ste ho takto ešte neskúšali, tak to vrelo odporúčame! My sme sa ale snažili vytvoriť menej ťažkú verziu; predsa len, falafel je sám o sebe celkom sýty. Hráškový “hummus” ale chutí veľmi ľahko a sviežo, a jeho sladká chuť falafel rozjasní.
Tradičnou prípravou falafelu je hlboké smaženie v oleji. Aj tu sme ale zvolili trošku odľahčenejšiu cestu. Ak ale chcete falafel doma smažiť, tak s chuťou do toho! Výsledkom bude zlatisté a dokonalo chrumkavé jedlo. To ale dosiahnete aj iným spôsobom — a to pečením v rúre.

Pečený cícerový falafel

15 minút 20 minút 3 porcie

Tradičné arabské jedlo — ale v ľahšej verzii. Stále je však rovnako chutná a vynikajúca. Hlavnou ingredienciou je cícer, ktorý je dochutený cibuľou a cesnakom, koreninami a čerstvými bylinkami. Po pečení v rúre je chrumkavý, vo vnútri ostáva nadýchaný a má krásnu zlatistú farbu.

Ingrediencie
  • 200 g vareného cíceru
  • 2 PL strúhanky
  • 1 menšia červená cibuľa
  • 1 strúčik cesnaku
  • 1 ČL soli
  • 1 ČL mletej rasce
  • ½ ČL sódy bikarbóny
  • ¼ ČL čierneho korenia
  • hrsť čerstvého petržlenu

  • slnečnicový olej
Postup
  1. Cibuľu a cesnak očistíme. Cibuľu nakrájame na štvrtiny.
  2. Cícer, cibuľu a cesnak spolu s bylinkami, sódou, soľou a koreninami vložíme do mixéru.
  3. Mixujeme, kým nevznikne hladká zmes.
  4. Pridáme strúhanku a rukami vypracujeme pevné, mierne sypké cesto.
  5. Z cesta vypracujeme pomocou polievkovej lyžice malé placky, ktoré poukladáme na plech.
  6. Placky potrieme olejom a pečieme v rozohriatej rúre na 200 °C asi 20 minút dozlatista.
  7. Hotový falafel opäť potrieme troškou oleja a podávame s hráškovým “hummusom” a čerstvou zeleninou.
Tip: Do falafelu môžete pridať aj čerstvé oregano, tymián alebo pažítku.

Základom je varený cícer a koreniny.

Väčšinu práce za vás spraví mixér.

Hotové placky budú mať priemer asi päť centimetrov.
Vďaka pečeniu je hotový falafel menej mastný, no je krásne zlatistý a chrumkavý. Sóda bikarbóna sa môže možno zdať ako trochu netradičná ingrediencia v takomto jedle, ale určite ju nevynechávajte. Vďaka nej bude falafel vo vnútri jemný, vláčny a nadýchaný; a sódu v ňom nebudete ani cítiť.
Pripravené cesto na falafel môžete vytvarovať do placiek, ale namiesto pečenia v rúre ho môžete aj zamraziť. V mrazničke vydrží niekoľko týždňov a vy tak budete mať po ruke chutné a výživné jedlo počas dní, kedy nemáte tak veľa času na varenie. Falafel nemusíte rozmraziť; stačí ho len opekať na miernom ohni na oleji, kým nebude hotový, alebo ho môžete dať zapiecť do rúry.

Jedlo môžete podávať s čerstvou zeleninou ako sú paradajky a uhorka.
Chutnali ste už niekedy falafel?
Zdieľaj článok