Je nakupovanie oblečenia z druhej ruky naša budúcnosť?

Produkcia rýchlej módy poškodzuje prírodu a trpia i komunity v rozvojových krajinách. Nakupovanie z druhej ruky je oveľa udržateľnejšie. Môže to byť naša cesta?

ZARA v Brne a Textile House v Zlíne. Voľba je len na vás.
Problémy rýchlej módy dnes už asi nikomu nie sú neznáme. V posledných rokoch vzrastá trend ultra rýchlej módy, ktorá negatíva ešte umocňuje. Oblečenie je vyrábané z lacných a nekvalitných materiálov, pri produkcii vzniká nadmerné množstvo odpadu, pôda je ochudobnená o živiny a do vody sú vypúšťané nebezpečné látky používané ako farbivá. A to všetko prebieha v neetických podmienkach, kde zamestnanci nedostávajú spravodlivú mzdu.
Pochopiteľne, takto nemôžeme fungovať navždy. Polyester je vyrábaný z ropy, ktorá je neobnoviteľným zdrojom, a konvenčná bavlna vyžaduje obrovské plochy pôdy, ktorej tiež nemáme prebytok. A ak chceme naďalej nosiť pekné oblečenie, musíme voliť udržateľnejšie spôsoby.
Dnes už existujú stovky značiek, ktoré svoje oblečenie vyrábajú lepšie. Z ekologickejších materiálov, s netoxickými farbami a v spravodlivých a bezpečných podmienkach. Udržateľných ciest je ale viac — ako napríklad nakupovanie z druhej ruky.
Môžu byť second-handy naša budúcnosť?

Používané oblečenie vyhodené na púšti Atacama v Chile. / Zdroj: Martin Bernetti/AFP, aljazeera.com

Oblečenie nie je recyklovateľné

Priemerný človek na Slovensku ročne vyprodukuje až 10 kg textilného odpadu. Aj napriek tomu, že po celej republike máme kontajnery na textil, väčšina textilu končí na skládke alebo v spaľovni. A z toho množstva, ktoré vyhodíme do určeného kontajneru, recyklovaných je len 10 %.
Drvivá väčšina oblečenia je nerecyklovateľná alebo nerecyklovaná. A recyklácia textilu ani nie je efektívna — je to veľmi náročný proces a výsledkom nikdy nebude stopercentná premena na nové oblečenie.
Asi 40 % oblečenia v textilnom kontajneri ale dostane svoju druhú šancu.

Oblečenie vhodné na ďalšie nosenie manuálne triedia do 14 skupín. / Zdroj: striebel-textil.de

Návrat do obehu

Second-handy fungujú na princípe opakovaného zaradenia oblečenia do obehu. Kúsky, ktoré v nich kúpite, sú buď vyradené z obchodu, kde sa nepredali, zachránené pred vyhodením z kontajnera alebo ich sem niekto doniesol. To, čo vidíte v second-handoch, nie je novo vyrobený textil. Áno, možno občas natrafíte na nový kúsok aj s visačkou, ale toto oblečenie nie je vyprodukované priamo pre second-handový obchod.
Práve to robí second-handy a nakupovanie z druhej ruky tak udržateľné. Žiadna nová produkcia, takmer nulový marketing, žiadna neetická práca a žiadne poškodzovanie životného prostredia. Naopak. Tým, že takéto obchody ponúkajú zákazníkovi opakovanú kúpu, výrazne znižujú množstvo oblečenia, ktoré by inak skončilo na skládke alebo v spaľovni.

Zrútenie Rana Plaza — továrne na výrobu oblečenia v Bangladéši, kde zahynulo 1000 ľudí. / Zdroj: Munir Uz Zaman/Agence France-Presse — Getty Images, nytimes.com. Orezané.

Zníženie dopytu po novom

Čím častejšie budeme kupovať oblečenie, ktoré už raz bolo vyrobené a je v obehu, tým bude dopad po novom nižší. A ak si myslíte, že vy ako jedinec nič nezmôžete, tak ste na omyle! Každý jeden zákazník má vplyv na zisk značky. Ak namiesto kúpenia nového trička od fast fashion značky kúpite tričko zo second-handu, znižujete dopyt. Je to možno malinké percento, ale má význam.
Dôležité je si uvedomiť, že nič človek nerobí úplne sám. Ľudí, ktorý čoraz viac a viac nakupujú veci z druhej ruky, iba pribúda.

Priestory i celý koncept NOSENE je nádherný a príklad, že sa to naozaj dá. / Zdroj: archív NOSENE, tyzden.sk. Orezané.

Môže to byť naša budúcnosť?

K tomu máme stále ešte veľmi ďaleko. Nie je to záležitosť jedného alebo piatich rokov. Faktom ale ostáva, že nakupovanie z druhej ruky je najviac udržateľný spôsob kúpy oblečenia.
Second-handy tiež už nie sú také, ako kedysi. Nie je to žiadne hrabanie sa vo veľkých košoch plných špinavého a zapáchajúceho oblečenia. Príkladom je napríklad NOSENE v Bratislave. Keď vojdete do obchodíku, nikdy by ste nepovedali, že predávajú už používané oblečenie. Rovnako majú aj eshop; a v online priestore funguje aj Vinted. S pohodlia domova si môžete kúpiť nový sveter, nohavice či batoh, a rovnako aj vy môžete predať to, čo by možno inak skončilo v koši.
Ak ste ešte nikdy nekupovali oblečenie z druhej ruky, určite tomu dajte šancu. Veľmi odporúčame profil @sekacujeme na Instagrame, kde nájdete recenzie na second-handy z rôznych miest Česka a mnohé tipy, ktoré vám pomôžu, ako oblečenie hľadať, no čo si dať pozor a podobne.