Jednoduchý tip, ktorý vás priblíži k minimalizmu

Minimalistický životný štýl je cesta; a minimalistom sa nestanete zo dňa na deň. No vďaka tomuto jednoduchému tipu sa k tomu posuniete o krok bližšie.

V jednoduchosti je krása.
Nedávno sme sa vás na našom Instagrame (ak nás ešte nesledujete, budeme radi, ak kliknete na FOLLOW — zdieľame zaujímavé tipy, rôzne recepty a inšpiráciu) pýtali, či praktizujete minimalizmus — a drvivá väčšina odpovedala, že nie, no zaujíma ich to.
Mnohí vnímajú minimalizmus ako veľmi vzdialený cieľ. V hlave máme vytvorenú predstavu istého ideálu. Ten, samozrejme, nie je zlý, lebo mnohí ľudia skutočne tak žijú a sú maximálne spokojní. No minimalizmus nevyzerá rovnako pre každého.
Tiež je dôležité si uvedomiť, že minimalistom sa nestanete zo dňa na deň. Keď vyhodíte dve tretiny všetkého, čo vlastníte, nebudete minimalistom. Áno, sú isté kroky, ktoré vám pomôžu počas tejto cesty a práve dôkladné upratanie a triedenie je jedným z nich. Ale to je iba začiatok. Rovnako dôležité je to, čo bude po tomto kroku nasledovať.

Minimalistický životný štýl je postavený na myšlienke jednoduchosti, praktickosti a slobody.

Pri minimalizme je dôležité to, čo prinesiete domov.

To, že ste si zorganizovali domov, je pekné. A prospešné. No aký má zmysel, že ste si vytriedili šatník a vyhodili z neho oblečenie, ktoré ste nenosili a ktoré nepotrebujete, ak do dvoch týždňov vám v ňom pribudne rovnaké množstvo?
Minimalizmus nie je len o upratovaní. Uprataný domov sa veľmi rýchlo stane chaosom, ak doň prinesiete ďalšie zbytočnosti. V takomto prípade prvotná snaha stráca zmysel a opodstatnenie, a koniec-koncov je to iba strata času. Čo je veľká škoda, hlavne, ak ste si s tým dali veľa námahy.

Dôkladne zvážte každú kúpu

Toto cvičenie vyžaduje istý cvik a chvíľu potrvá, kým si ho osvojíte natoľko, aby sa pre vás stalo prirodzeným. No podstata je veľmi jednoduchá — pred každou kúpou sa zamyslite, či danú vec naozaj potrebujete. Pri mnohých veciach sa ľahko necháme zlákať peknou a lákavou reklamou, výhodou cenou alebo tým, že sme ovplyvnený okolím. Ale naozaj to potrebujeme? Je to niečo, čo nám súrne treba, alebo po tom túžime iba v danej chvíli a je to zbytočnosť?
čítať ďalej: Ako na minimalizmus — 2. krok: správna organizácia
Pokazí sa vám mixér, v ktorom si niekoľkokrát do týždňa robíte smoothie. A nie je možné ho opraviť, takže putuje rovno na zberný dvor. Začnete sa obzerať po nejakom novom; a páči sa vám kvalitný, moderný, s mnohými funkciami. Spýtate sa samých seba, či ho naozaj potrebujete. V takomto prípade je odpoveď áno — smoothie si bez mixéra nepripravíte, a nové funkcie na mixéri vám umožnia robiť si domáce arašidové maslo alebo banánovú zmrzlinu. O pár hodín na to stojíte v kabínke v obchode s oblečením, a skúšate si nový sveter. Vyzerá nádherne, pekne vám sedí a je teraz aj v skvelej zľave. Opäť si položíte rovnakú otázku, no tentoraz znie odpoveď nie — máte už podobný sveter doma, a ten vám úplne stačí. Nový vám netreba.
Ale situácie môžu byť aj rovnaké, ale odpovede opačné. Ak máte perfektne fungujúci mixér doma, a v reklame ste videli nový, tak nie — nekúpite si ho, pretože ho nepotrebujete. Ale z kabínky pôjdete so svetrom rovno ku pokladni, lebo sveter máte iba jeden, tenký, a počas zimy vám bude treba niečo hrubé a teplé, a tento vám sedí dokonale a plne ho využijete.

Minimalizmus ponúka viac priestoru pre veci, ktoré máte radi.
Ak neviete úplne zvážiť, či danú vec potrebujete alebo nie, zamyslite sa, akú inú vec, ktorú vlastníte, by ste vedeli dať preč, aby si nová našla svoje miesto.
Pokukujete po novej váze a neviete, či vám ju treba alebo nie? Akej inej vázy by ste sa vedeli vzdať? Ak všetky vázy, ktoré máte doma, máte radi, páčia sa vám a využívate ich, no nechceli by ste sa vzdať ani jednej, tak potom vám novú netreba. Ale ak nové topánky majú nahradiť staré, ktoré sú lepené na troch miestach, tak potom je čas na náhradu.
No pozor, toto cvičenie nemá pointu v tom, aby ste bez rozmýšľania vyhadzovali veci len preto, aby ste spravili priestor novým. Minimalistický domov je založený na tom, že vlastníme len veci, ktoré pre nás niečo znamenajú a robia nás šťastnými; takže by sme sa nemali chcieť vzdať žiadneho z nich, pokiaľ na to nie je konkrétny dôvod.

Identifikujte podstatné. Zvyšok odstráňte.
— Leo Babauta.

Premýšľajte nad tým, čo kupujete. A každú vec si poriadne premyslite. Mne osobne pomáha i to, že ak niečo veľmi chcem, tak kúpu odkladám a danú vec si nekúpim hneď. Počas pár dní, možno týždňov, ktoré si doprajem na premyslenie, mám jasno v tom, že je to iba chvíľková túžba alebo je to niečo, čo mi už naozaj treba. Navyše, počas týchto dní prídu (alebo neprídu) situácie, kedy myslím na to, ako veľmi by sa mi daná vec hodila a zišla.
Ako ste na tom s uvedomelým nakupovaním vy? Kupujete impulzívne alebo si každý nákup poriadne premyslíte?