Tri veci, ktoré minimalisti nikdy nekupujú

Minimalistický životný štýl je o hľadaní harmónie a pomalosti. Je o triedení a organizovaní, ale aj o nakupovaní. Čo teda minimalisti nikdy nekupujú?
Rovno na úvod — samozrejme, aj minimalisti nakupujú. Oblečenie, knihy, potraviny, darčeky, dekorácie. Všetko je to ale len o hľadaní rovnováhy a hranice medzi tým, čo chceme a čo potrebujeme. Médiá, sociálne siete a reklamy v nás vytvárajú pocit potreby a vnucujú nám myšlienku, že i my danú vec doma musíme mať.
Minimalistický životný štýl odoláva rýchlemu a konzumnému spôsobu života. A ako niekto, komu je minimalizmus blízky už niekoľko rokov a snaží sa kráčať v jeho cestičkách, čistý, uprataný a zorganizovaný domov je na nezaplatenie. Po dlhom a náročnom dni nie je nič lepšie ako sa vrátiť na miesto, ktoré pôsobí harmonicky, kde vždy ľahko nájdete to, čo potrebujete a upratovanie zaberie len pár minút.
Každá cesta k minimalizmu začína rovnako — triedením a organizovaním toho, čo už doma máte. V tejto fáze pretriedite všetky svoje veci a rozhodnete, čo si chcete nechať a s čím sa chcete rozlúčiť, a každá vec dostane svoje miesto, kam patrí. Tým to ale nekončí. Minimalistický prístup začína už pri nakupovaní a pri rozhodovaní, čo si prinesieme domov.
Čo teda minimalisti nikdy nekupujú?

To, čo už doma majú

Duplikáty. Doma vedia zabrať viac miesta, než si možno myslíte. A nie sú to veci ako dve sedačky alebo chladničky. Sú to drobnosti, ktoré si možno ani neuvedomujete, že doma máte; respektíve sa na nich nedívate ako na duplikáty.
Sú to napríklad dve biele tričká, priveľa rovnakých čiernych ponožiek, dve lepiace pásky, dva čističe na podlahu, dve koreniace zmesi na zeleninu. Keď sa takýchto drobností doma nahromadí veľa, pôsobí to chaoticky a neorganizovanie, každá skrinka a zásuvka potom prekypuje vecami a vy v nich nič neviete nájsť.
Minimalisti už nekupujú to, čo doma majú. Načo aj? Tým, že už raz investujete do dobrých čiernych lodičiek alebo do kvalitného mixéra, už nebudete potrebovať ďalšie.

To, čo je vo výpredaji

Výpredaje, zľavy a rôzne akcie lákajú k nákupu. Cenovky sú vždy veľké, výrazne žlté alebo červené, aby prilákali vašu pozornosť a priamo na štítku máte aj zaznačené, koľko stál výrobok predtým. A práve pocit toho, ako skvelo ušetríte, je presne to, čo vás donúti si vec kúpiť.
Samozrejme, občas sú zľavy skvelé. Pre mnohých ľudí je práve výhodnejšia cena dôvod, prečo si vec môžu dovoliť. A mnohé značky používajú výpredaje ako spôsob, ako poskytnúť zákazníkovi lepšiu cenu a zároveň uvoľniť miesto na sklade pre nové výrobky.
Opäť je to ale len o premyslení — kupujeme si danú vec preto, lebo ju potrebujeme a pri dobrej cene ušetríme, alebo len preto, lebo je to za super cenu a nechceme si to nechať ujsť? Je to nevyhnutnosť alebo zbytočnosť? Dobrá cena je fajn; ale len vtedy, ak je to výrobok, ktorý potrebujeme.

To, čo si nepremysleli

Práve impulzívne nakupovanie je často kameň úrazu. Vojdeme do obchodu len preto, aby sme sa popozerali, čo majú nové a pekné; a ani nevieme ako, a odchádzame s taškou plnou nákupu. Prvotný pocit je dobrý a tešíme sa, čo krásne sme si priniesli domov. No stáva sa, že vec ostáva v skrinke alebo v zásuvke, nevyužitá a nechcená, a nám je ľúto ju vyhodiť, lebo je nová a nepoužívaná.
Najlepší spôsob, ako prestať s impulzívnym nakupovaním, je jednoducho do obchodov nechodiť. Toto sa, samozrejme, ľahšie hovorí ako prevádza do praxe, ale keď si raz osvojíte, že do predajne alebo na eshop zavítate len vtedy, keď odtiaľ budete niečo potrebovať. Zavedenie tohto prístupu je len o zvyku; rovnako ako dôkladné premyslenie pred každou kúpou. Ak si budete chcieť niečo kúpiť, nechajte si to najprv pár dní uležať v hlave. Potom uvidíte — možno prídete na to, že by to bolo len zbytočné vyhodenie peňazí.
Minimalistický životný štýl ale nie je o obmedzovaní sa. Cieľom nie je vyhodiť všetko, čo doma máte a žiť v neosobnom bielom prostredí ako v nemocnici. Minimalizmus je o zbavení sa zbytočností a neporiadku. Je o tom, aby ostalo viac priestoru pre veci, ktoré máte radi a prinášajú vám radosť. Je o harmónii.