Moja pomalá jeseň — plány, ciele a bucket list

Počasie posledných dni naznačuje, že farebná jeseň je už v plnom prúde. Počas tohto obdobia mám viacero plánov a cieľov, ktoré by som chcela splniť. A v článku sa o nich s vami podelím.

Dokonalosť jesene spočíva v jej pomalosti.
Dlho bola jeseň mojim obľúbeným ročným obdobím. Ale potom som sa zamilovala do jari a dodnes to sú mesiace, na ktoré sa počas roka teším najviac. Každé ročné obdobie má svoje čaro a i na zime, ktorú mám rada najmenej, zbožňujem zasnežené ulice, hrubé svetre a, nepochybne, Vianoce; na lete sa mi páči bezstarostnosť, sloboda a dlhé dni. Aj jeseň je nádherná. A najviac si užívam dni, kedy je ešte vonku ako-tak teplo, všetko je zaliate slnkom a ešte viac vynikne krása farebných stromov.
Už v poslednom článku v tejto kategórii som písala, že sa snažím spomaliť. A počas jesene sa na to chcem sústrediť ešte viac, pretože mám pocit, že práve toto ročné obdobie je ideálne na zmeny. Mení sa príroda vonku, všetko je pomalé a pokojné, dni sa skracujú a blíži sa koniec roka.
Tento článok bude iný ako tie, ako ste na webe zvyknutí — a keďže som veľmi inšpirovaná drahou Candy Grant, ktorá je na tento štýl článkov expert, rozhodla som sa, že dám dokopy čosi podobné. A snáď vás to inšpiruje, aby ste si podobný plán na jeseň vytvorili i vy.

Ovsená kaša so škoricou a karamelizovanými jablkami.
Počas jesene si najviac uvedomujem to, ako je pre mňa dôležité spomaliť. Milujem náladu a energiu leta — dni sú priam nekonečné a nič sa nezdá byť nemožné. Leto je plné výletov, zmrzliny, šiat a objavovania, priateľov, slnka, piknikov a parkov. Ale počas jesene sa ponáram viac sama do seba, počúvam svoje telo. A to si po veselom lete priam pýta oddych a odpočinok, isté spomalenie, aby sa pripravilo na zimu a na nový začiatok v podobe nového roka. To je pre mňa najviac inšpirujúce obdobie, no predtým potrebujem pauzu na regeneráciu.
V posledných dňoch sa čoraz viac vraciam k zoznamu mojich predsavzatí, ktoré som si dala začiatkom roka. Na jednej strane ma chytá panika a sklamanie z toho, že sa mi veľa cieľov ešte nepodarilo splniť, no tieto pocity prevažuje dávka motivácie k tomu, aby som sa posledné mesiace v roku ešte sústredila na to, aby som s čistým svedomím mohla potom povedať, že sa mi to podarilo splniť. Ako každý iný, i v mojom zápisníku ešte svietia položky týkajúce sa zdravého životného štýlu. A práve jeseň by som chcela vyžiť na to, aby som sa k svojmu cieľu priblížila.
Okrem oddychu a zmien sa viac zamýšľam aj nad tým, čo prinesie rok 2022 a čo by som v ňom chcela dosiahnuť. Rada plánujem a dávam si ciele, a tak niet divu, že už si v hlave spisujem, čo ma čaká v osobnom i profesijnom/kariérnom živote a kam by som sa chcela posunúť. A i keď sú tieto ciele zväčša ťažko dosiahnuteľné, tak predsa je čosi krásne na tom snívať.

Aj daždivé dni majú svoje čaro.
Dala som dokopy pár vecí, ktoré by som počas tohto ročného obdobia chcela stihnúť:

  • vypočuť si celú Annu zo zeleného domu. Konečne sa dostávam k tejto knihe; a v podobe audioknihy. Annu som si okamžite zamilovala a odporúčam ju všetkým, ktorý ju ešte nečítali. Na jeseň je ako stvorená.
  • vyjsť sama von na prechádzku. Nikdy som nemala rada prechádzky, ale s počúvaním knihy sú oveľa zaujímavejšie. A chcela by som si viac vychutnať jesenné popoludnia von namiesto sedenia doma za notebookom.
  • dať dokopy svoj šatník. Posledné mesiace som ho akosi zanedbávala a potrebuje už dôkladné pretriedenie, pretože mám pocit, že niektoré kúsky som na sebe nemala už veľmi dlho. A už cítim, že niektoré veci mi v ňom aj chýbajú a budem ich musieť dokúpiť.
  • mať večery bez mobilu. Pre mňa najťažší zlozvyk, ale chcem ho zlomiť. Sociálne siete najneskôr do ôsmej večer, potom na nich ani nepomyslieť.
  • zorganizovať skrinky, ktorým to treba. Možno ich neotváram často, ale zaslúžia si poriadne košíčky a poriadok.
  • upiecť škoricové slimáky. Škorica k jeseni jednoducho patrí a táto dobrota znie veľmi lákavo.
  • ísť sama niekam. Neviem kedy a neviem kam, ale chcem ísť sama na nejaký výlet. Možno to pre niekoho znie zvláštne, no tí, ktorí ma poznajú aj osobne vedia, že čosi také bude pre mňa veľmi stresujúce, no túžim ísť sama na malý výlet a spoznať nové miesto.
  • odniesť knihy do knihobudky. Alebo do knižnice, ktorú majú pred Bozobaláčom. Ale mám doma knihy, ktoré som už prečítala a nemám v pláne ich čítať znova, ale potešili by niekoho iného.
  • variť jesenné recepty. Prichádza obdobie tekvice, koreňovej zeleniny a karfiolu. A chcem túto zeleninu využiť najviac ako sa dá.
Aj počasie vonku sa začína postupne ochladzovať a podobá sa to čoraz viac na jeseň. Tak uvidíme, aká bude. Snáď nesklame a užijem si ju až do prvého zimného dňa.
Aké plány máte na jeseň vy?