Moja pomalá jeseň — plány, ciele a bucket list

Počasie posledných dni naznačuje, že farebná jeseň je už v plnom prúde. Počas tohto obdobia mám viacero plánov a cieľov, ktoré by som chcela splniť. A v článku sa o nich s vami podelím.

Dokonalosť jesene spočíva v jej pomalosti.
Dlho bola jeseň mojim obľúbeným ročným obdobím. Ale potom som sa zamilovala do jari a dodnes to sú mesiace, na ktoré sa počas roka teším najviac. Každé ročné obdobie má svoje čaro a i na zime, ktorú mám rada najmenej, zbožňujem zasnežené ulice, hrubé svetre a, nepochybne, Vianoce; na lete sa mi páči bezstarostnosť, sloboda a dlhé dni. Aj jeseň je nádherná. A najviac si užívam dni, kedy je ešte vonku ako-tak teplo, všetko je zaliate slnkom a ešte viac vynikne krása farebných stromov.
Už v poslednom článku v tejto kategórii som písala, že sa snažím spomaliť. A počas jesene sa na to chcem sústrediť ešte viac, pretože mám pocit, že práve toto ročné obdobie je ideálne na zmeny. Mení sa príroda vonku, všetko je pomalé a pokojné, dni sa skracujú a blíži sa koniec roka.
Tento článok bude iný ako tie, ako ste na webe zvyknutí — a keďže som veľmi inšpirovaná drahou Candy Grant, ktorá je na tento štýl článkov expert, rozhodla som sa, že dám dokopy čosi podobné. A snáď vás to inšpiruje, aby ste si podobný plán na jeseň vytvorili i vy.

Ovsená kaša so škoricou a karamelizovanými jablkami.
Počas jesene si najviac uvedomujem to, ako je pre mňa dôležité spomaliť. Milujem náladu a energiu leta — dni sú priam nekonečné a nič sa nezdá byť nemožné. Leto je plné výletov, zmrzliny, šiat a objavovania, priateľov, slnka, piknikov a parkov. Ale počas jesene sa ponáram viac sama do seba, počúvam svoje telo. A to si po veselom lete priam pýta oddych a odpočinok, isté spomalenie, aby sa pripravilo na zimu a na nový začiatok v podobe nového roka. To je pre mňa najviac inšpirujúce obdobie, no predtým potrebujem pauzu na regeneráciu.
V posledných dňoch sa čoraz viac vraciam k zoznamu mojich predsavzatí, ktoré som si dala začiatkom roka. Na jednej strane ma chytá panika a sklamanie z toho, že sa mi veľa cieľov ešte nepodarilo splniť, no tieto pocity prevažuje dávka motivácie k tomu, aby som sa posledné mesiace v roku ešte sústredila na to, aby som s čistým svedomím mohla potom povedať, že sa mi to podarilo splniť. Ako každý iný, i v mojom zápisníku ešte svietia položky týkajúce sa zdravého životného štýlu. A práve jeseň by som chcela vyžiť na to, aby som sa k svojmu cieľu priblížila.
Okrem oddychu a zmien sa viac zamýšľam aj nad tým, čo prinesie rok 2022 a čo by som v ňom chcela dosiahnuť. Rada plánujem a dávam si ciele, a tak niet divu, že už si v hlave spisujem, čo ma čaká v osobnom i profesijnom/kariérnom živote a kam by som sa chcela posunúť. A i keď sú tieto ciele zväčša ťažko dosiahnuteľné, tak predsa je čosi krásne na tom snívať.

Aj daždivé dni majú svoje čaro.
Dala som dokopy pár vecí, ktoré by som počas tohto ročného obdobia chcela stihnúť:

 • vypočuť si celú Annu zo zeleného domu. Konečne sa dostávam k tejto knihe; a v podobe audioknihy. Annu som si okamžite zamilovala a odporúčam ju všetkým, ktorý ju ešte nečítali. Na jeseň je ako stvorená.
 • vyjsť sama von na prechádzku. Nikdy som nemala rada prechádzky, ale s počúvaním knihy sú oveľa zaujímavejšie. A chcela by som si viac vychutnať jesenné popoludnia von namiesto sedenia doma za notebookom.
 • dať dokopy svoj šatník. Posledné mesiace som ho akosi zanedbávala a potrebuje už dôkladné pretriedenie, pretože mám pocit, že niektoré kúsky som na sebe nemala už veľmi dlho. A už cítim, že niektoré veci mi v ňom aj chýbajú a budem ich musieť dokúpiť.
 • mať večery bez mobilu. Pre mňa najťažší zlozvyk, ale chcem ho zlomiť. Sociálne siete najneskôr do ôsmej večer, potom na nich ani nepomyslieť.
 • zorganizovať skrinky, ktorým to treba. Možno ich neotváram často, ale zaslúžia si poriadne košíčky a poriadok.
 • upiecť škoricové slimáky. Škorica k jeseni jednoducho patrí a táto dobrota znie veľmi lákavo.
 • ísť sama niekam. Neviem kedy a neviem kam, ale chcem ísť sama na nejaký výlet. Možno to pre niekoho znie zvláštne, no tí, ktorí ma poznajú aj osobne vedia, že čosi také bude pre mňa veľmi stresujúce, no túžim ísť sama na malý výlet a spoznať nové miesto.
 • odniesť knihy do knihobudky. Alebo do knižnice, ktorú majú pred Bozobaláčom. Ale mám doma knihy, ktoré som už prečítala a nemám v pláne ich čítať znova, ale potešili by niekoho iného.
 • variť jesenné recepty. Prichádza obdobie tekvice, koreňovej zeleniny a karfiolu. A chcem túto zeleninu využiť najviac ako sa dá.
Aj počasie vonku sa začína postupne ochladzovať a podobá sa to čoraz viac na jeseň. Tak uvidíme, aká bude. Snáď nesklame a užijem si ju až do prvého zimného dňa.
Aké plány máte na jeseň vy?

6 komentárov

 • Viktória píše:

  Držím palce! Verím, že sa Ti všetky z týchto tvojich plánov podarí naplniť 🤍 Výlet osamote je skvelý nápad, a verím, že to zvládneš! Tiež som s tým mala problém, ale akosi som sa naučila ísť aj sama a je to skvelý pocit. Tak dúfam, že aj Tebe sa nakoniec “samostatné” výlety zaľúbia

 • Dária píše:

  Tak som tu po skutočne dlhej dobe. Akosi dávnejšie som sa ku komentovaniu chcela vrátiť, respektíve k vyliatu mojich pocitov, prečo som prestala…

  Jeseň ako ročné obdobie, kedy sa zafarbujú listy, padajú, začína byť chladnejšie a aj s počasím je to ako na horskej dráhe, som nikdy nemala problém. Nepozerala som sa okolo seba a spájala sa mi vždy so začiatkom školy a mojimi narodeninami. Nuž aj tu nastal zlom a ja som akosi prestala vnímať, či je piatok alebo prázdniny. Hoci sa snažím pozerať na svet so zdvihnutou hlavou – to, že sa už zafarbili listy som si všimla až vtedy, keď som sa pozrela z balkóna na záhradu susedy. Teda som sa na ne pozerala zhora a nie zdola. 🙂

  Je to zvláštny pocit, ale áno, opäť tak klasicky, snažím sa prísť na to, čo si o jeseni myslí Boh. So zdvihnutou hlavou je to pre mňa najmä pre to, že sa chcem pozerať na Boha, od ktorého mi prichádza pomoc, ale zároveň som sa naučila nenadávať ako väčšina populácie na dážď, pretože aj ten považujem za dar od Boha. Toľko k môjmu krátkemu pohľadu na jeseň. 😀

  Tieto plány, ktoré si nám predstavila sa nezdajú byť náročné, hoci pre niekoho môže byť aj čo i len malinká snaha dôležitá – preto nech už je to u teba akokoľvek, prajem ti úspech.

  Moje plány na jeseň sú , aké prekvapivé, prežiť tento semester. Stretnúť sa opäť s mamou po dvoch mesiacoch (a aj s jej partnerom) a zostať čo najdlhšie bez tej pliagy, čo nás tu straší 😀

 • Leník píše:

  Také mám podzim moc ráda. Barevné stromy, kaštany, babí léto, slunečné dny, to je prostě nádhera 🙂 <3 Já na podzim nějaké extra plány nemám. Hlavně se soustředím na školu :). Přeji, aby ti plány vyšly dle představ 🙂

 • Lenka píše:

  Máš moc pěkné plány! 🙂 Taky bych chtěla zpomalit a odpočívat. Nejde mi to. Ale šatník jsem si už uklidila a na procházky taky chodím! 😀

 • Barborah píše:

  Také si na každém období najdu to, co mám ráda. Podzim jsem nikdy moc nemusela, ale poslední roky si ho užívám. Zrovna o víkendu jsem si říkala, jak už je opravdu znát, že je podzim a jak se i těším, až budou stromy ještě více barevné a jak se budu brouzdat listím. Sama bych se ráda opět začetla do knih HP, které mám konečně u sebe a na podzim mi také přijdou jako dělané… Snad se ti podaří splnit si vše!

 • LIFE BY PAVLINA píše:

  Podzim na mě vždy působí smíšenými dojmy, na jednu stranu mi přijde, že po létu je hodně práce, ale na druhou mě hodně uklidňuje. Miluji tu podzimní atmosféru se svíčkami, dekou a ty barevné listy venku nemají také chybu! 🙂 Přeji ti hodně štěstí a ať se daří. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *