Prírodné dezodoranty / Prečo sa vyhnúť hliníku?

Mnohé konvenčné dezodoranty a antiperspiranty obsahujú zložky, ktoré môžu byť nebezpečné. Prečo radšej prejsť na prírodné dezodoranty a v čom sú lepšie?

Dezodoranty od slovenskej značky Ponio sú balené v kompostovateľnom papierovom obale.
Jedným z produktov kozmetiky, ktorý je základom i našej každodennej starostlivosti o telo, sú dezodoranty. Na trhu je dostupné obrovské množstvo značiek, ale aj vôní, balení, veľkostí, účinkov a podobne. Ale nie je dezodorant ako dezodorant.
V prvom rade si musíme vymedziť rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom, pretože tieto dva pojmy si mnoho ľudí zamieňa. V stručnosti — antiperspirant zamedzuje poteniu tým, že akoby upcháva potné žľazy, zatiaľ čo dezodorant potenie umožňuje, ale zabraňuje šíreniu baktérií na pokožke, ktoré spôsobujú to, že pot smrdí. Niektoré produkty sú dokonca kombináciou oboch.
Keď myslíme na horúce letné dni, úloha antiperspirantu znie ako lepšia voľba. Veď kto sa chce potiť? Ale antiperspiranty nie sú najlepším riešením. Dokonca ani niektoré dezodoranty. A povieme vám prečo.

Dezodoranty sú súčasťou starostlivosti o telo pre mnohých. Pri výbere ale treba dávať pozor.

Škodlivé látky

Na zoznam zložiek kozmetických produktov v drogérii pozerá len málokto. Nie je ľahké mu rozumieť, pretože zložky sú písané v chemických a anglických názvoch a často znejú tak komplikovane, že ani netušíme, čo daná látka vôbec je a akú plní úlohu. V takomto zozname sa potom ľahko stratí zložka, ktorá pre telo nie je úplne najpriaznivejšia.

Akým zložkám v kozmetike sa radšej vyhnúť?

Alkohol
Mnohé antiperspiranty obsahujú alkohol, ktorý pomáha rýchle schnutie produktu na pokožke a tiež vstrebáva ďalšie látky. Tiež podporuje zabitie baktérií, ktoré spôsobujú pach, ale vysušuje pokožku. Môže spôsobiť začervenanie a irituje, a v oblasti podpazušia môže podráždenie kože pôsobiť nepríjemne, obzvlášť po holení.
Parabény
Tieto syntetické látky regulujú množenie baktérií, mikróbov a plesní a používajú sa v širokej škále kozmetických produktov. No podľa štúdií môžu mať parabény vplyv na množenie rakovinových buniek. Iritujú pokožku, spôsobujú dermatitídu a podľa výskumov majú estrogénnu aktivitu.
čítaj ďalej: NEBEZPEČNÉ LÁTKY V KOZMETIKE / ČASŤ 02
Triclosan
Triclosan sa používa ako konzervačná látka, ktorá hubí baktérie a mikróby v produkte. Ničí prirodzenú mikroflóru kože a bolo dokázané, že narušuje hormonálnu sústavu, endokrinný systém a genetický materiál v tele. Môže sa ukladať hlboko v tele a u tehotných žien podporuje rozvoj genetických vad plodu.
Parfum
Pod týmto veľmi všeobecným názvom sa môže skrývať čokoľvek — zmes prírodných esenciálnych olejov, ale aj mix chemikálií, ktoré môžu vyvolať alergiu. Mnohé z týchto zložiek môžu byť aj derivátmi ropy a spôsobovať hormonálnu nerovnováhu, neplodnosť, kožnú dermatitídu. Niektoré parfumy sú spájané aj so vznikom rakoviny.

Výber prírodných dezodorantov v bezobalovom obchode U Vážky v Bratislave.

Prečo môžu byť antiperspiranty nebezpečné?

Zložka, ktorá robí z antiperspirantov antiperspiranty, teda produkty, ktoré zabraňujú poteniu, je hliník. Hliníkové soli sa rozpúšťajú na pokožke a roztečú do pórov, čím upchávajú potné žľazy a zamedzujú im produkovanie potu.
Hliník v antiperspirantoch môže spôsobovať rakovinu prsníka. To ale neznamená, že po nanesení antiperspirantu okamžite vznikajú zhubné nádory; ale je dokázané, že hliníkové soli sú vo veľkom množstve nebezpečené. Podľa štúdie z roku 2017 ženy s rakovinou prsníka používali antiperspirant niekoľkokrát denne, zatiaľ čo ženy bez rakoviny používali dezodoranty alebo antiperspiranty používali menej často. Obe skupiny žien ale mali hliníkové soli v tkanive pŕs.
Ďalšie štúdie dokazujú, že hliník má vplyv na endokrinný systém a spôsobuje jeho zmeny. Môže zvyšovať aj riziko ochorení obličiek či dokonca poruchy pamäte.

Prírodné dezodoranty sú lepšie pre telo, ale i pre planétu.

Tri dôvody, prečo si vybrať prírodný dezodorant

Alternatívou antiperspirantov a dezodorantov, ktoré obsahujú zložky spomenuté vyššie, sú prírodné dezodoranty. Tie majú niekoľko výhod:

  1. nezamedzujú poteniu — potenie síce nie je pre nikoho príjemné, ale je to pre telo prirodzené, pretože vďaka tomu sa ochladzuje. Tým, že sa pot dostáva z tela na pokožku, kde sa vyparuje, odvádza telesné teplo a tým organizmus svoju teplotu reguluje. Dezodoranty tomuto procesu nezamedzujú, ale pomáhajú hubiť baktérie, ktoré sa v teplom a vlhkom prostredí hromadia a spôsobujú nepríjemný pach.
  2. nie sú škodlivé — zložky prírodného dezodorantu nijako neškodia telu alebo pokožke. Nemusíte sa obávať, že by obsahovali nejakú zo škodlivých a potenciálne zdraviu nebezpečných syntetických zložiek. Sviežosť dodávajú vďaka silám prírodných zložiek ako je sóda bikarbóna alebo zmes horčíka a kremeliny.
  3. sú lepšie pre planétu — rozprašovače antiperspirantov a dezodorantov nie sú recyklovateľné, a teda končia na skládke. Aj zložky, ktoré tieto produkty obsahujú, sú nebezpečné pre rastliny a živočíchov — triclosan je toxický pre niektoré druhy rias, čím kontaminuje moria a oceány, a minerálne oleje emitujú uhlík. A mnohé antiperspiranty a dezodoranty sú testované na zvieratách. Voľbou prírodného produktu si môžete byť istý, že nijako neškodí životnému prostrediu.
A jeden bonusový dôvod — ak vás hnevajú žlté a biele škvrny na oblečení, hlavne v oblasti podpazušia, ktoré neviete ničím vyprať, tak tie sú spôsobené práve antiperspirantom. Keď sa hliník zmieša s potom a obtiera sa o látku, po čase zanechá nepekné škvrny.

Pri dezodorantoch v papieri sú aj čapovacie, ktoré sú úplne bez obalu.

Naše obľúbené prírodné dezodoranty

Kde si prírodné dezodoranty kúpiť? Ak budú vaše kroky smerovať do vášho lokálneho bezobalového obchodu, tak určite tam nejaký nájdete. Na slovenskom i českom trhu je viacero značiek, ktoré ponúkajú produkty z často lokálnych a veľmi kvalitných surovín a v rôznych vôňach, spomedzi ktorých si môžete vybrať presne takú ktorá vám bude vyhovovať.
Medzi naše obľúbené produkty patrí dezodorant od Ponio bez sódy s vôňou citrónovej trávy, ktorý je papierovom a plne kompostovateľnom obale a obsahuje zlúčeniny horčíka, kremeliny a prírodných silíc, ktoré nedráždia pokožku. Vyskúšať môžete aj dezodoranty od Mylo — táto značka je našim favoritom v produktoch starostlivosti o celé telo a mali sme možnosť vyskúšať aj dezodoranty, ktoré ponúkali pred tým. Teraz majú v sortimente Mätovú fialku so sviežou kvetinovo-bylinkovou vôňou a mentol pôsobí chladivo. Máme radi aj českú značku Caltha, ktorej tekutý dezodorant si môžete kúpiť úplne bez obalu a doplniť ho do roll-onu. Tým nevytvárate vôbec žiaden odpad!

Ponio / Lemongrass

Mylo / Mätová fialka

Caltha / Citrus

Ak hľadáte riešenie, ktoré vás v lete zachráni od nepríjemného pachu potu, ale bude prospešné pre vašu pokožku, nebude zaťažovať životné prostredie a nemusíte sa báť žiadnych škodlivých látok, siahnite po prírodnom dezodorante. Značiek, ktoré ich ponúkajú, sú desiatky a určite nájdete taký, ktorý vám bude plne vyhovovať. Poďakuje sa vám príroda, ale i vaše telo.