Pomalá ranná rutina

This semester was different from the previous ones because I only had school in one day – and the other four working days (because at the weekends I’m at work) I either wrote my bachelor’s degree thesis, prepared blog posts, or simply did all the duties I had to. The fact that I started these days without rushing somewhere in the morning helped me to create a slow morning routine that I did not only adore, but it prepared me for the day before me.
In this article I’ll show you what my morning looks like and at the end you’ll find three tips on how to create a slow and quiet morning routine that will kick you off.
In the morning, I wake up without an alarm. Of course, there are days when I get up around 9 am because I went to sleep late the day before, but mostly I wake up between seven and eight am. I gradually try to un-learn to grab my phone as soon as I open my eyes – it’s a horrible habit and I try to get rid of it.
We have big blinds on the windows, so the room is quite dark in the morning – and letting in the morning sun rays and the natural light into the room is one of my favourite activities. In addition, I open a window and make my bed.
My first steps lead to the bathroom. My morning skin care is the same as in the evening – I wash my face with my favourite soap with tea tree oil and charcoal from Mylo and apply a skin serum to give the skin the necessary hydration.
Always when I wake up in the morning, I’m rather thirsty – so before eating breakfast I drink a glass of cold water that not only refreshes me but also wakes me up and starts my metabolism; I also swallow the vitamins I take with water. Since the weather is still not very stable (which I’m quite sensitive to) and many people around me are sick, I take vitamin C; as well as vitamin B12 for deficiency prevention, as this is the only vitamin that is harder to obtain from plants (but I recommend taking it all because the B12 deficiency is mainly shown by fatigue and weakness, so if you have these symptoms, it’s possible that your body doesn’t have enough of it).
I really enjoy doing yoga in the morning. I don’t follow any specific instructions and exact sequence of exercises; I try to listen to my body and do what feels good. Sometimes I only make a few positions, other times the whole routine from head to toes – it depends on what is the time and how much time I have. My goal is to stretch stiff muscles and get my flexibility back, which I had in high school (I hated P. E. then, but now I really miss it). It helps me to relax, let go of all thoughts and let myself be carried away by the slow music I listen to.
When I was still in high school, I rarely had breakfast, but today I know their importance. Although I admire people who take time to make breakfast and always create something creative; my recipes are quite simple. Most often I have some oatmeal, a yoghurt with cocoa and fruit, tofu scramble or bread with sweet or savoury toppings – both because I really love this meals, but also because they are very simple, quick to make but filling and full of nutrients.
I try to enjoy food without any distractions, most often while listening to slow music I play while doing yoga – so that I can enjoy some quiet time before I’ll have to do all my daily tasks I need. The first one is a short cleaning – during (approximately) ten minutes I try to put away all the clutter from the previous day and do any minor activities that we won’t have to do over the weekend.
Only then I check the social media to catch up with everything that happened while I didn’t look at my phone – I reply to the messages, like the Instagram photos, scroll through Facebook and Twitter briefly and reply to my emails. The last stop is the calendar – I exchanged my bullet journal for an ordinary Google calendar and tell you that I have never been more satisfied because it has everything I need. I plan what I have to do and accomplish during the day – from school works to blog articles. Many tasks I write to the calendar the day before (or when I think of it), so I know what I have to do firstly and what has the highest priority and I can’t postpone it – which motivates me to immediately get to work!
However, waking up to school and going to work early makes it difficult for many to have the same routine during which you don’t have to look at the clock; but I have three tips for you to slow down a bit during a hectic morning:
 1. Get out of bed right after the alarm rings. Staying in bed seems great, but it only makes you more tired. Learn to wake up by just one alarm clock – and when you turn it off, get out of your bed.
 2. Yoga or stretching. Take the time you gain by not snoozing your alarm clock or laying in bed by browsing Instagram and use it to stretch a bit. It relaxes your muscles after sleeping, you move a little and you’ll feel like you’re productive.
 3. Time for yourself. Whatever it is, do something to keep you in a good mood. Play your favourite album, listen to a podcast, or read a chapter from a book. Enjoy the morning. Maybe you’ll have to get up a few minutes earlier, but it’s worth it. Thanks to this the morning will no longer be the worst part of the day.
Tento semester sa od predošlých líšil tým, že školu som mala len v jeden deň – a zvyšné štyri pracovné dni (pretože cez víkend som v práci) som buď písala bakalárku, pripravovala články alebo jednoducho robila všetky povinnosti, ktoré som musela. To, že som tieto dni začínala bez toho, aby som sa hneď ráno niekam ponáhľala, mi pomohlo vytvoriť si pomalú rannú rutinu, ktorú som nielenže zbožňovala, ale pripravila ma na celý deň predo mnou.
V tomto článku vám ukážem, ako vyzerá moje ráno a v závere nájdete tri tipy, ako si vytvoriť pomalú a pokojnú rannú rutinu, ktorá vás naštartuje.
Ráno sa zobúdzam bez budíka. Samozrejme, že sú dni, kedy vstanem až okolo deviatej, pretože som deň predtým išla spať neskoro, ale zväčša sa budím medzi siedmou a ôsmou. Postupne sa snažím odnaučiť brať do ruky mobil len čo rozlepím oči – je to otrasný zvyk, ktorého sa silou-mocou snažím zbaviť.
Na oknách máme rolety, preto je v izbe aj ráno pomerne tma – a vpustenie ranných slnečných lúčov a prirodzeného svetla do miestnosti je jedna z mojich najobľúbenejších aktivít. Okrem toho otvorím aj okno, aby som vyvetrala a rovno usteliem posteľ.
Moje prvé kroky vedú do kúpeľne. Moja ranná starostlivosť o pleť je rovnaká ako večerná – teda tvár si umyjem obľúbeným mydlom s čajovníkom a čiernym uhlím od Mylo a nanesiem pleťové sérum, ktoré pokožke dodá potrebnú hydratáciu.
Vždy, keď sa ráno zobudím, som dosť smädná – preto ešte pred raňajkami vypijem pohár studenej vody, ktorý ma nielen osvieži, ale aj preberie a naštartuje metabolizmus; vodou tiež zapijem vitamíny, ktoré beriem. Keďže sa počasie ešte stále veľmi neustálilo (na čo som pomerne citlivá) a mnoho ľudí okolo mňa je chorých, beriem vitamín C; a tiež vitamín B12 v rámci prevencie deficitu, keďže tento jediný vitamín je ťažšie získať z rastlinnej stravy (ale odporúčam ho brať všetkým, lebo nedostatok B12 sa prejavuje hlavne únavou a pocitom slabosti, preto ak máte tieto prejavy, je možné, že ho v tele nemáte dosť).
Veľmi som si obľúbila cvičiť jógu hneď ráno. Nesledujem nejaký konkrétny návod a presnú postupnosť cvikov; snažím sa počúvať svoje telo a robiť to, z čoho mám dobrý pocit. Niekedy spravím len pár polôh, inokedy celú rutinu od hlavy až po päty – podľa toho, koľko je hodín a koľko mám času. Mojim cieľom je ponaťahovať stuhnuté svaly a naspäť získať flexibilitu, ktorú som mala na strednej (hoci som vtedy hodiny telesnej výchovy neznášala, teraz mi naozaj chýbajú). Pomáha mi to uvoľniť sa, vypustiť z hlavy všetky myšlienky a nechať sa uniesť pomalou hudbou, ktorú popri tom počúvam.
Keď som bola ešte na strednej, raňajkovala som len výnimočne, no dnes si už uvedomujem ich dôležitosť. Hoci obdivujem ľudí, ktorí sa s raňajkami vyhrajú a stále vymýšľajú niečo kreatívne; moje recepty sú pomerne jednoduché. Najčastejšie mám ovsenú kašu, jogurt s kakaom a ovocím, tofu scramble alebo pečivo na sladko alebo na slano – jednak preto, že mi všetky tieto jedlá chutia, ale i preto, že sú veľmi jednoduché, rýchle, ale výdatné a plné živín.
Jedlo sa snažím užiť bez nejakých rozptýlení, najčastejšie ešte pri počúvaní pomalej hudby, pri ktorej cvičím jógu – aby som si ešte vychutnala chvíľku pokoja pred tým, než začnem vykonávať všetky povinnosti, ktoré ma čakajú. Hneď prvou je krátke upratovanie – počas (približne) desiatich minút sa snažím upratať všetok neporiadok z predošlého dňa a vykonať kadejaké menšie aktivity, ktoré potom nemusíme robiť cez víkend.
Až potom skontrolujem sociálne siete, aby som dobehla všetko, čo sa stalo počas toho, čo som nemala mobil v ruke – odpíšem správy, osrdiečkujem fotky na Instagrame, krátko prebehnem Facebook a Twitter a odpovedám na e-maily. Poslednou zastávkou je kalendár – môj bullet journal som vymenila za obyčajný Google kalendár a poviem vám, že som nikdy nebola spokojnejšia, pretože má úplne všetko, čo potrebujem. Naplánujem si to, čo musím počas dňa spraviť a stihnúť – od školských povinností až po články na blog. Mnohé úlohy si do kalendára píšem už deň dopredu (respektíve vtedy, keď mi to napadne), a tak viem, čo musím spraviť ako prvé a čo má najvyššiu prioritu, a teda to nemôžem presunúť – čo ma motivuje k tomu, aby som sa hneď pustila do práce!
Skoré vstávanie do školy a do práce však mnohým sťažuje mať rovnakú rutinu, počas ktorej sa nemusíte pozerať na hodinky; no mám pre vás tri tipy, ako počas hektického rána trochu spomaliť:
 1. Vstaň z postele hneď po zazvonení budíka. Ostať vylihovať v posteli je síce najlepšie, ale iba unavuje. Naučte sa vstávať len na jeden budík – a len čo ho vypnete, vylezte z postele.
 2. Jóga alebo strečing. Čas, ktorý získate tým, že nebudete dookola presúvať budík alebo vylihovať v posteli prechádzaním Instagramu využite tým, že sa krátko ponaťahujete. Uvoľní vám to svaly po spánku, trochu sa rozhýbete a hneď budete mať pocit, že ste produktívny.
 3. Čas pre seba. Nech je to čokoľvek, spravte niečo, vďaka čomu budete mať dobrú náladu. Pustite si obľúbený album, vypočujte podcast alebo prečítajte kapitolu z knihy. Vychutnajte si ráno. Možno kvôli tomu budete musieť vstať pár minút skôr, ale stojí to za to. Vďaka tomu už nebude ráno najhoršia časť dňa.

5 komentárov

 • Johanka píše:

  Tyjo, takhle to číst za sebou, tak tvoje rutina vypadá fakt strašně akurátně :D. Moje kdysi bývala taky taková (kde jsou ty časy…:D), ale teď na Erasmu si dávám se stáváním fakt na čas a máms poustu špatných zvyků. Ale jógu se taky snažím dělat, bez snídaně bych nevyšla nikdy ven a první ranní paprsky jsou potřeba ♥.

  Mimochodem, omlouvám se za pozdní gratulaci, ale všechno nejlepší!

 • whatafancyworld píše:

  Nádherný článok! 🙂 Podobná rutina mi kvôli škole a práci veľmi často nevychádza, ale keď už, tak si takéto rána viem poriadne vychutnať 🙂
  What A Fancy World

 • excessivemind píše:

  Já teď právě se snažím si dát režim, abych vstala kolem té 8, spíš právě totiž vstávám kolem deváté až půl desáté a to mi taky úplně nevyhovuje. Chtěla bych víc rozšířit rutinu. Ráno se v posteli akorát podívám na zprávy a jinak jdu ven z postele, hezky si ji upravím, jako bych na ni celou noc nebyla a pořádně se napiju (většinou ale hned po probuzení). A snídám taktéž, je supr mít ten čas na kafe a snídani, na svoje věci, na naplánování dne. To přítel vstane na oběd a je rád, no a pak samozřejmě "na nic nemá čas" 😀 Což nechápu, že jsem tak také mohla žít, vůbec mi to teď nevyhovuje.

 • Dária píše:

  O rozvrhu v jeden deň môžem tak akurát snívať. Keďže som menila odbor, tak som sa snažila stihnúť etiku za dva roky, ale moja motivácia niekam odišla a sama som sa rozhodla, že mať 7 skúšok v jednom semestri je na mňa veľa. Ale skrátka, aj obyčajný tretiak môže na našej škole o jednom dni iba snívať.
  Príspevky/videá o rannej/nočnej rutine ma celkom bavia, pretože vidím, čo robia ostatní. Ale ja by som takýto príspevok nedokázala napísať, pretože ja nemám žiadnu rutinu. Jedine žeby som opisovala postup ako si umývam zuby 😀
  Vstávam 5:20 (a v posledné týždne som začala v pondelok o 5:00), pretože vlaky. Ráno je tá najrýchlejšia časť dňa. Mám menej ako hodinu na to, aby som sa stala človekom (lebo treba ešte pripočítať cestu). No jedna dôležitá vec obsahuje moju rutinu – vypitie čaju. Sociálne siete na ráno, hneď ako otvorím oči, tak sa pozriem na mobil, že koľko je hodín, a potom si prečítam biblický verš dňa. Tak začína ten kolotoč.
  Na siete idem až keď sa vychystám do školy – a aj to si najksôr pozriem, či mi mešká vlak a idem sa pozrieť na youtube, aké nové videá vyšli, ale nesledujem ich – lebo nie je čas.
  Ja sa TAK neviem vcítiť do memes o nastavovaní budíkov. Lebo budíky nastavujú babka/mama. A kým babka si dáva budík ešte o desať minút skôr a aj tak je hore ešte skôr, ja sa preberiem väčšinou, keď vychádza z izby. A keď je doma mama, tak niekedy je tiež skôr hore a niekedy sa zobudím zase skôr ja. A ak už sa stane, že si musím nastaviť budík ja, tak sa zobudím tak päť-desať minút predtým.
  Ako vravím, necvičím. Jógu som si akosi zakázala (keďže to je proti Bohu).
  A čas pre seba mám akosi na mieste, kde… sa veľmi dobre premýšľa 😀

  Ráno pre mňa nikdy nebolo najhoršia časť dňa.

  A prepáč, že nekomentujem všetko. Začal hokej, na to záverečné práce, písomky, skúšky… snáď to bude lepšie. 🙂 Ty môžeš pokojne zájsť aj do starších príspevkov,samozrejme, ak máš čas. Je tam jeden príspevok (25.4), do ktorého som dala veľkú časť z môjho srdca.

 • Anonymous píše:

  Pred pár mesiacmi som sa presťahovala z Prahy do chatičky v lese. Elektrinu nemame, vodu nosime z pramienka. Stále chodím do práce v Prahe, stále chcem po práci stihnúť svoje záľuby. Tomu som prispôsobila aj svoje rána. Prvý budik mi zvoni o 5 rano, ale ja potrebujem pomalsi start nez hned vyskočiť z postele, kvoli nizkemu tlaku. A tak sa pomaly zobúdzam. Potom zažnem sviečku, ak som sama doma tak zatvorím okenice, ráno už v piecke nezatápam, napijem sa, dám si trošku čokoládky, umyjem zuby, oblečiem a utekám. Vyrážam zo devrí o 5:45. Čaká ma asi 30-minútová prechádzka (zatial potme) cez les a pastviny a cez dedinu na vlak. Vo vlaku (45 minut) si vacsinou citam knizky alebo nerobim nic. Je prijemné mat na to chvilku bez vycitiek. Potom najmenej zábavná časť, cestovanie v meste. Dorazím do prace, kde si dam sprchu, uvarim caj, pripravim ranajky (pohankovu kasu, špaldové lupienky s mliekom a džemom (minule leto som varila vlastny), alebo nieco ine). Ranajkujem uz vacsinou pri mailoch aby som vsetko stihla.  
  Zatial 😀 ma bavi, ze za kazdy den (aj ked je prvý sneh, aj ked prsi a vsade je bahno, aj ked je víchrica Sabina, aj ked sa na pastvine učia chodiť novonarodené teliatka) ma caka prechádzka. Zatial ma baví, že hoci precestujem (pešo, vlakom, busom, metrom) minimálne 3 hodiny denne, tak si to urobím pekné. Stihnem prečítať viac knížok (na ktoré musím chodiť častejšie do knižnice) a byť viac na čerstvom vzduchu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *