Čo jem cez deň / časť 03

I’m very pleased that you like What I Eat In A Day – when I think how long I postponed writing and preparing such posts just because I had the impression that my recipes were boring, uninteresting, ordinary and that you’ll certainly only roll your eyes at them; so you can probably imagine my excitement that you find them inspiring them and you’re planning to try them.
However, I wonder what meals you prefer – something simple and fast or more laborious and demanding? I personally try recipes from both categories, but your preferences will help me know what I will prepare for you next time.

Banana Pancakes

prep time 20 min for 2 people difficulty 3/5

ingredients oat flour, plant milk, bananas, maple syrup, coconut oil

As a breakfast I usually choose something that is done in a few minutes and doesn’t require any long preparation, as I often wake up quite hungry. However, there are mornings when I want something sweet, warm and filling, and I don’t mind standing by the stove for twenty minutes. Pancakes for breakfast are a reward for me – after a long week, days at work or some holiday. These are still quite simple and only a few ingredients are needed.

In a larger bowl, mash four ripe bananas and add a cup of oat flour and a cup of plant-based milk. Add maple syrup (or other sweetener) to your taste – but the more ripe the bananas are, the less syrup is needed. You can add cocoa powder, cinnamon or vanilla extract. Mix thoroughly until there’re no lumps – it should be neither too thin nor too thick. Let the dough sit for a few minutes; and in the meantime heat up the pan and add a little oil. Bake the pancakes over medium-low heat for a few minutes from each side and decorate them with fruits, nuts or syrup.

Couscous with vegetables and crunchy tofu

prep time 15 min for 1 person difficulty 2/5

ingredients couscous, tofu, vegetables, oil, spices, garlic, soy sauce, maple syrup

After such a filling and hearty breakfast I choose something lighter for as lunch – and couscous with vegetables is the ideal choice. Moreover, the food is ready very quickly, as the couscous is super easy to prepare, the vegetables are also done in a few minutes, and the advantage is that you can customize the food according to what you have in the refrigerator.

Prepare the tofu marinade first – mix a little oil, salt, black pepper and spice mixture of your choice, a little maple syrup and soy sauce and garlic. Add the diced half of the tofu block to the marinade, stir it in it and put it in the refrigerator – ideally for at least fifteen minutes, but nothing happens if you start to roast it in a pan immediately. Prepare couscous according to the instructions on the package and season with salt and pepper. Meanwhile, start preparing vegetables – you can cook them in steam, in water or even in a pan, which I recommend, because it will be crunchy, roasted and full of taste. Serve everything in a bowl and fans of dressings can also finish the food with a little sauce.

Red lentil soup

prep time 25 min for 4 people difficulty 1/5

ingrediences red lentils, peeled sliced ​​tomatoes, onion, garlic, vegetable broth, oil, spices

As for dinner, during the colder months, soups are one of my favourite foods. And especially those that are done quite quickly. That’s why are the red lens great; because the preparation requires no soaking in water for all night; but it’s done in a few minutes. It tastes great, it’s filling and rich in protein.

Dice the onion and garlic and fry them in a medium-sized pot with a little oil until the onion is soft and almost translucent. Rinse a cup of red lentils and put it in a pot with three to four cups of vegetable broth. Season with salt, black pepper, cumin and turmeric. Cook in an uncovered pot for fifteen to twenty minutes, stirring occasionally; add water or broth if necessary. When the lentil is almost ready, add a can of sliced ​​tomatoes. The soup tastes excellent when blended as well.
Veľmi ma teší, že sa vám články typu Čo cez deň jem páčia – keď si pomyslím, ako dlho som písanie a prípravu takýchto príspevkov odkladala len kvôli tomu, že som mala dojem, že sú moje recepty nudné, nezaujímavé, obyčajné a určite nad nimi budete iba prevracať oči; takže si asi viete predstaviť moje nadšenie z toho, že ich považujete za inšpirujúce a plánujete ich aj vyskúšať.
Zaujímalo by ma však, aké jedlá preferujete – niečo jednoduché a rýchle alebo pracnejšie a náročnejšie? Ja osobne skúšam recepty z oboch kategórii, no vaše preferencie mi pomôžu v tom, aby som vedela, čo si pre vás pripravím nabudúce.

Banánové palacinky

príprava 20 min pre 2 osoby náročnosť 3/5

ingrediencie ovsená múka, rastlinné mlieko, banány, javorový sirup, kokosový olej

Ako raňajky väčšinou volím niečo, čo je hotové za pár minút a nevyžaduje žiadnu dlhú prípravu, keďže sa často budím celkom hladná. Avšak sú rána, kedy chcem niečo sladké, teplé a sýte, a neprekáža mi stáť za sporákom aj dvadsať minút. Palacinky na raňajky sú pre mňa odmena – za dlhý týždeň, dni v práci či v rámci nejakého sviatku. Tieto sú stále pomerne jednoduché a stačí na nich len pár ingrediencií.

Vo väčšej miske rozpučte štyri zrelé banány a prisypte hrnček ovsenej múky a dolejte hrnček rastlinného mlieka. Pridajte javorový sirup (alebo iné sladidlo) podľa chuti – ale čím viac zrelé sú banány, tým menej sirupu treba. Môžete pridať kakao, škoricu alebo vanilkový extrakt. Zmes poriadne premiešajte, aby neboli hrudky – nemá byť ani príliš riedke, ani príliš husté. Cesto nechajte pár minúť postáť; a medzitým si rozohrejte panvicu a pridajte trošku oleja. Palacinky pečte na miernom ohni pár minút z každej strany a môžete ich ozdobiť ovocím, orieškami alebo sirupom.

Kuskus so zeleninou a chrumkavým tofu

príprava 15 min pre 1 osobu náročnosť 2/5

ingrediencie kuskus, tofu, zelenina, olej, korenie, cesnak, sójová omáčka, javorový sirup

Po takých sýtych a výdatných raňajkách ako obed volím niečo ľahšie – a kuskus so zeleninou je ideálna voľba. Navyše je jedlo hotové veľmi rýchlo, keďže kuskus je na prípravu veľmi jednoduchý, zelenina je tiež pripravená za pár minút a výhodou je to, že si jedlo môžete prispôsobiť podľa toho, čo máte práve v chladničke.

Ako prvú si pripravte marinádu na tofu – v miske zmiešajte trochu oleja, soľ, čierne korenie a koreniacu zmes podľa chuti, trošku javorového sirupu a sójovej omáčky a roztlačený cesnak. Do marinády pridajte na kocky nakrájanú polovicu bloku tofu, poriadne ho v nej obaľte a vložte ho do chladničky – ideálne aspoň na pätnásť minút, ale nič sa nestane, ak ho rovno začnete opekať na panvici do chrumkava. Kuskus pripravte podľa návodu na obale a dochuťte soľou a korením. Medzitým sa pusťte do prípravy zeleniny – tú môžete spraviť na pare, vo vode alebo i na panvici, čo odporúčam, lebo bude chrumkavá, opražená a plná chuti. Všetko naservírujte do misky a fanúšikovia dresingu môžu jedlo dochutiť aj trochou omáčky.

Polievka z červenej šošovice

príprava 25 min pre 4 osoby náročnosť 1/5

ingrediencie červená šošovica, lúpané krájané paradajky, cibuľa, cesnak, zeleninový vývar, olej, korenie

Čo sa večere týka, počas chladnejších mesiacov patria polievky k mojim obľúbeným jedlám. A to najmä tie, ktoré sú hotové pomerne rýchlo. Práve červená šošovica je skvelá v tom, že jej príprava nevyžaduje žiadne namáčanie vo vode na celú noc; ale je hotová za pár minút. Chutí výborne, zasýti a je bohatá na bielkoviny.

Nakrájate cibuľu a cesnak a na troške oleja ich opražte v stredne veľkom hrnci, pokiaľ cibuľa nie je mäkká a takmer priehľadná. Opláchnite hrnček červenej šošovice a vložte ju do hrnca spolu s troma až štyrmi hrnčekmi zeleninového vývaru. Dochuťte soľou, čiernym korením, rascou a kurkumou. Varte v nezakrytom hrnci pätnásť až dvadsať minút za občasného miešania; v prípade potreby dolejte vodu alebo vývar. Keď je šošovica takmer hotová, pridajte plechovku krájaných paradajok. Polievka chutí výborne aj rozmixovaná.
Zdieľaj článok