12 vecí, ktoré už nekupujem

Naturally, since I became more interested in minimalism, I stopped buying many things. And for the simple reason – I found out I didn’t need them. We live in a world where ads and marketing campaigns give us the feeling that only when we buy their products we’ll really be happy – all you have to do is look at the products they offer to you through teleshopping; and what horrible lives have the poeple who have to slice carrots with an ordinary knife and how all their problems are lost when they buy a unique slicer, with which they get a second one for free.
But you don’t need many of these things to achieve happiness and satisfaction; and I don’t personally need many more that only take up space and they don’t make me feel good. There are twelve of them – and in this article I will show them to you.

Clothing

I have already written about how I stopping buying clothes in the article I Don’t Buy Clothes Anymore. And the situation has not changed – I don’t feel the need to spend the whole afternoon in a shopping centre and digging between the shelves. I only go to the clothing store when I really need something and I have no substitute for it.

Makeup and nail polish

I used to enjoy going shopping for make-up. A few years ago, I was completely overwhelmed by this YouTube community, literally breathing one video after another and wishing I had the same collection at home. I’m still trying to minimize my current collection of eight products (including three lipsticks) – and the only thing I buy from this category are new products of the same product after I use it up.
And I don’t buy nail polish anymore – during high school I was still painting my nails, but somehow I found that it just created another tasks for me to do; and so I quit. And I don’t even have one bottle of nail polish now.

Beauty products

When it comes to skin care, I use only five products, some of them occasionally. And that’s how I like it. I no longer have three face masks, try different skin lotions, and feel no need to test any new moisturizer. I have found simple, zero waste and natural products that fulfill their role and my skin is fully satisfied with them. I don’t need anything else.
read next: declutter with konmari

Disposable products

After switching to zero waste (or when I started to try to live a zero waste life), I stopped buying many products that are intended for single use only – such as cotton rounds, plastic bags, napkins and so on. For all I have found an alternative that is from sustainable sources and I can use it over and over again. Or I found out that I really didn’t need it at all.

Bottled water

I have never been among those who buy large quantities of water packaged in plastic bottles. But I didn’t really care to avoid them altogether. If I was suddenly thirsty outside, I bought a bottle of mineral water in the store. Today I’m careful about it – and if I go somewhere and know that I’ll be out for some time, I throw my stainless steel bottle into my bag.

Books and magazines

When I was younger, my big dream was to have a library with a thousand books. And today I only laugh at it. Although I also love to hold a physical book in my hand, I love holding paper sheets and the smell, but it’s much more practical for me to read books in digital form. It’s easier and cheaper. I don’t even want to know how much money I spent on books in the past; and especially those I have never read and they just sit on my shelf.

Notebooks, diaries & pens

I used to love notebooks. I could have had twenty of them, and it still wasn’t enough. The beautiful patterns, the idea of writing in my dreams, goals or homework in mind, and the bargain price have made me collect a good number of notebooks – today I used up a lot of them or I gave them away. I don’t buy new ones because I know it’s not worth it – and I write down important things on my phone or laptop.

Decor

Do not get me wrong – I too drool over the IKEA catalog and make a list of decorations that I would buy immediately in my head. But it doesn’t make sense to me, and I only take it as wasted money. Unless the thing is practical, in my eyes it’s just a dust catcher.
What things did you stop buying?
Odkedy som sa začala viac zaujímať o minimalizmus som (pochopiteľne) prestala kupovať mnoho vecí. A z jednoduchého dôvodu – zistila som, že ich nepotrebujem. Žijeme vo svete, kde nám reklamy a marketingové kampane dávajú pocit, že jedine vtedy, keď si kúpime ich produkty, budeme naozaj spokojný – a stačí sa pozrieť napríklad na výrobky, ktoré vám ponúkajú cez teleshopping; a aké hrozné životy majú ľudia, ktorí musia krájať mrkvu obyčajným nožom a ako sa všetky ich problémy stratia v momente, keď si kúpia jedinečný krájač, ku ktorému dostanú druhý zdarma.
Lenže mnohé z týchto vecí k šťastiu a spokojnosti nepotrebujete; a ja nepotrebujem ani mnohé ďalšie, ktoré mne osobne iba zaberajú miesto a nemám z nich dobrý pocit. Je ich dvanásť – a v dnešnom článku vám ich predstavím.

Oblečenie

O tom, že som prestala nakupovať oblečenie, som už písala v článku Oblečenie už nenakupujem. A situácia sa nezmenila – necítim potrebu stráviť celé popoludnie v obchodnom centre a hrabaní sa medzi regálmi. Do obchodu s oblečením idem iba vtedy, keď naozaj niečo potrebujem a nemám za to žiadnu náhradu.

Make-up a laky na nechty

Kedysi som sa v nakupovaní líčidiel vyžívala. Pred pár rokmi ma úplne pohltila táto komunita na YouTube, ja som doslova žrala jedno video za druhým a želala si, aby som mala doma rovnakú kolekciu. Svoju momentálnu zbierku, ktorá pozostáva z ôsmich produktov (vrátane troch rúžov) sa stále snažím iba minimalizovať – a jediné, čo si z tejto kategórie kupujem sú nové výrobky toho istého produktu po tom, čo mi dôjde starý.
A laky na nechty nekupujem už vôbec – počas strednej som si nechty ešte lakovala, ale akosi som zistila, že mi to pridáva iba ďalšiu starosť; a tak som prestala. A nevlastním už ani jeden lak.

Kozmetika

Čo sa týka starostlivosti o pleť, používam len päť produktov, a to niektoré len výnimočne. A takto mi to vyhovuje. Už nemám tri pleťové masky, neskúšam rôzne pleťové vody a necítim potrebu testovať kadejaké hydratačné krémy. Našla som jednoduché, bezodpadové a prírodné produkty, ktoré plnia svoju úlohu a moja pleť je s nimi maximálne spokojná. Nič ďalšie mi netreba.
čítaj ďalej: upratuj s konmari

Jednorazové produkty

Po prechode na zero waste (respektíve keď som sa o zero waste život začala pokúšať) som prestala kupovať mnohé produkty, ktoré sú určené len na jedno použitie – ako sú vatové tampóny, plastové vrecká, servítky a podobne. Na všetky som našla alternatívu, ktorá je z udržateľných zdrojov a môžem ju používať stále dookola. Alebo som zistila, že mi to vlastne vôbec netreba.

Balené vody

Nikdy som nepatrila medzi tých, ktorí vo veľkom kupujú vodu balenú v plastových fľašiach. Ale ani som si veľmi nezaťažovala tým, aby som sa im úplne vyhýbala. Ak som bola vonku zrazu smädná, v obchode som si kúpila fľašu minerálky. Dnes si na to už dávam pozor – a ak niekam idem a viem, že sa zdržím, do tašky si prihodím aj moju nerezovú fľašu.

Knihy a časopisy

Keď som bola mladšia, mojim veľkým snom bolo mať knižnicu, v ktorej bude tisíc kníh. A dnes sa už nad tým iba smejem. Hoci aj ja milujem, keď v ruke držím fyzickú knihu, milujem držať listy papiera a tú vôňu, ale pre mňa je oveľa praktickejšie čítať knihy v digitálnej podobe. Je to ľahšie a lacnejšie. Ani radšej nechcem vedieť, koľko peňazí som v minulosti minula za knihy; a hlavne za tie, ktoré som ešte ani raz nečítala a iba mi sedia na polici.

Zápisníky, diáre & perá

Kedysi som zápisníky milovala. Mohla som ich mať aj dvadsať a aj tak mi to bolo málo. Nádherný vzor, myšlienka, ako si dnu budem zapisovať sny, ciele alebo domáce úlohy a výhodná cena zapríčinili to, že som nazbierala slušný počet zápisníkov – dnes sa mi už podarilo mnohé zapísať alebo putovali ďalej. Nové nekupujem, lebo viem, že to nemá cenu – a dôležité veci si zapisujem do mobilu alebo do poznámok na notebooku.

Dekorácie

Nechápte ma zle – aj ja sa rozplývam nad IKEA katalógom a v hlave i robím zoznam dekorácií, ktoré by som si hneď kúpila. Ale nemá to pre mňa zmysel a beriem to iba ako vyhodené peniaze. Pokiaľ daná vec nie je praktická, v mojich očiach je to iba lapač prachu.
Aké veci ste prestali kupovať vy?

9 komentárov

 • Me too the past 3 years or so I stopped buying so much especially make up. just like you I wanted to have the make up collection of some YouTube people (the popular one) but then I though it was ridiculous and that I certainly did not need 50 lipsticks etc. so I stopped I only buy what I need not what I want goes without saying I dont buy as much for everything else, but I love buying second hand …like this Christmas my husband and I decided to buy no gifts to each other only second hand one but only if we do find something we really want otherwise we rather having nothing.

  http://www.mariesconnections.com/

 • Džejní píše:

  na zaciatku tohto roku som si hovorila, ze si budem zaobstaravat iba to oblecenie, co naozaj budem potrebovat a naozaj sa zamyslim nad tym, ci ho potrebujem. pripadne ked uz, tak zajdem do sekacu alebo na SWAP. nenakupovanie oblecenia mi vydrzalo presne prvy mesiac. Potom som si myslela, ze aha, toto urcite potrebujem a kupila som si to vo fast fashion obchode. lebo je to pohodlne a ja som leniva preliezt xy sekacov. takze napriek tomu, ze som chcela mat tento rok s minimalnym mnozstvom noveho oblecenia, nepodarilo sa mi to.
  make up som velmi dlho nepouzivala, ale zaciatkom minuleho roka sa mi velmi zapacili trblietave tiene na oci, tak som si par kupila. potom som dostala do daru paletku ocnych tienov, takze som si logicky k nim musela kupit stetce, ktore som dotvedy nevlastnila. potom prisli na rad aj nejake nove ruze. a laky na nechty su uz dlho moja zavislost. kazdy rok si hovorim, ze si uz ziadny nekupim a tie, co mam porozdavam, ale akonahle zacnem rozdavat, tak mam pocit, ze nejaka farba mi predsalen chyba a kupim si dalsi lak. takto to mam s tmavofialovym lakom na nechty. prisaham, ze som si uz aspon 3-krat kupila ten isty, lebo som tie dva predosle niekomu darovala, lebo som si v danej chvili myslela, ze ho uz nechcem a nepotrebujem a vydrzim bez neho. a nevydrzala som.
  co sa tyka starostlivosti o plet, tak sa snazim kupovat si prirodne mydla a kremy, ale ked ta drogeria, co je v kazdom nakupnom centre je taka lakava…
  jednorazove vatove tamponiky som vymenila za znovupouzitelne, velmi sa snazim kupovat pecivo do vlastneho obalu, ked si chcem zobrat nejake jedlo domov, zoberiem si z domu krabicku, pouzivam KeepCup a minuly rok som si na vianocne trhy doniesla vlastnu salku, lebo som nechcela dostat punc do jednorazoveho poharika.
  balene vody su asi fakt jedina vec, s ktorou sa najviac snazim a najviac mi to vychadza nekupovat si. akurat ked som bola v lete na vylete, kde som stravila cely den mimo miest, kde by sa dala dopustit voda do flase, som kupovala balene vody, lebo inak by som velmi rychlo skoncila dehydrovana a s upalom.
  casopisy nekupujem, knihy v podstate tiez nie. akurat pred mesiacom som si kupila citacku knih, takze teraz budem kupovat elektronicke. a samozrejme budem nadalej chodit do kniznice.
  diare nepouzivam, zapisnik mam jeden a naozaj si donho aj zapisujem a mam este jeden zosit v praci, ktory pouzivam kazdy den, lebo keby som si vsetko mala zapisovat do suboru v pocitaci, tak sa v tom stratim. co sa tyka pier, mam dve a zopar Stabilo fixiek, ktorym som v papiernictve nedokazala odolat.

 • Diana píše:

  Ja si knihy nekupujem a chápem ľudí, čo majú problém s elektronickou verziou alebo s čítaním z čítačky, čo vyzerá ako tablet. Chýba im ten pocit knihy v ruke a mne tiež, no na to sa dá nájsť jednoduché riešenie. Knižnica. Zatiaľ som tam našla vždy všetky knihy, čo som chcela, dokonca, čo sa už ani nedajú kúpiť. Človek knihu v ruke má, zároveň ma limitovaný čas, takže sa chce do toho pustiť hneď a nepoloží tú knihu na poličku, že veď je moja, mám čas to čítať potom a potom už nikdy nepríde. Môj osobný názor riešenia toho, ako nekupovať knihy 😉

 • Sabi píše:

  Skvelý a inšpiratívny zoznam. 😉 V mojom prípade by ti veru bez klasických fyzických kníh nešlo. Moderné technológie sú fajn a dosť praktické, ale v tomto ohľade som asi príliš stará škola. 🙂

  Sabi z blogu Beautiful savage

 • iva m píše:

  Niektoré veci máme rovnako, no v mnohých ešte zaostávam! A napríklad si osobne neviem predstaviť, že by som čítala knihy v digitálnej podobe.. Viem, že je mnoho kvalitných čítačiek, ale pre mňa zostane vždy kniha knihou.. Avšak mám v pláne, ak dočítam všetky knihy čo mám doma, viac už knihy nekupovať ale požičiavať si ich z Mestskej knižnice, kde si ich vieme vystriedať viacerí 🙂

  IVANNA MALIK / prečítaj si: MOJE TOP 3 MIESTA V PRAHE / sleduj ma na IG: @ivannamalik_

 • Dária píše:

  A toto je dôvod, prečo sa absolutne nezaujímam o zero waste.
  Oblečenie – naposledy som kupovala v septembri, lebo mi bolo treba nohavice a hoci som kúpila aj iné kúsky, všetky boli buď z bavlny alebo sustainable fashion.
  Make-up a laky na nechty nepoužívam.
  Nepoužívam žiadne hydratačné krémy, masky…
  Áno, používam hygienické vreckovky a vatové tyčinky, či potravinovú fóliu. A to jediné, čo ma štve -snažím sa znížiť to množstvo. A neustále premýšľam nad küpením voskového obalu.
  Máme SodaStream, takže plastové fľaše áno, ale nie jednorazové. Sem-tam si kúpim vodu v plastovej fľaši. A inak termoska. Celkom sa bojím aj nerezovej fľaše, keďže sa mi minule podarilo svoju termosku takmer rozbiť 😀
  Ono to je pekné, že knihy v elektronickej podobe. Nuž, ale čo na to naše oči?
  Chýba mi ten pocit držanie knihy v ruke. Ale teraz som prestala čítať, lebo povinné čítanie.
  Nikdy som diáre nemala, takže nemám čo zredukovať. Jedine kalendár, ale ten už budúci rok nekupujem.
  Žiadne dekorácie v izbe nemám.

 • excessivemind píše:

  S oblečením na tom jsme stejně. Mám svetry, které budu nosit několik let, stejně tak vše ostatní. A nakupovat to nepotřebuji. U knih jsem zatím nepřešla na digitální podobu. Mám tedy jednu audioknihu, protože mi zrovna ta daná kniha přišla takto praktičtější. Ale že bych chodila pravidelně knihy kupovat, to ne. Mám pár koupených, které jsem chtěla, jinak si dojdu spíš do knihovny. (A pár koupených je antikvariátu). Ale například na obličej používám víceméně jen vodu. 😀 Občas maska z jílu od Saloosu, který vydrží opravdu dlouho, občas si dám cukru do krému jako scrub a víc na obličej nepotřebuji. Voda samotná mi vyhovuje kupodivu asi nejvíc. 😀

 • Třeba s tím oblečením a paradoxně i makeupem/laky to mám dost podobně. Hlavně to oblečení, dřív jsem chodila nakupovat dost často, teď jen párkrát do roka, když něco fakt potřebuji. Kosmetiku jsem už taky pěkně zredukovala a dokupuji už jen potřebné 😀
  Pěkně sepsaný článek a moc se mi líbí tvůj design blogu! 🙂

  https://www.everythin-kate.cz/

 • Helen C píše:

  I’m a newbie to minimalism, and taking things one step at a time. I found this post really helpful, as I can see many things that I buy that are not completely necessary. These days I keep a strict budget/list when I’m shopping, and although I still like buying things, I’m heavily reducing the amount of items that come home with me. My minimal (and natural) beauty regime is a work in progress; I mostly buy cruelty-free now, but with my budgeting in other areas it would be nice to treat myself to a few environmentally friendly essentials. It’s lovely to hear about the changes you have made, and I can see others like myself getting inspired. 🙂 xx

  Helen | Helen’s Fashion, Beauty & Lifestyle Blog

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *