5 najviac nosených vecí v mojom šatníku

Pile of clothing, capsule wardrobe, Converse shoes.
Over the last three or four years, I have radically minimized my wardrobe. During high school I had shelves and hangers filled with clothes, which I almost didn’t even wear but I was sorry to throw them away. But then I decluttered huge piles of clothing several times, which filled a decent number of bags (and I felt terrible about myself); and now I only have in my wardrobe what I wear, what I like and what I want.
But I prefer some pieces over others and I reach for them quite often. And today I will show you five such pieces.
Friends T-Shirt, jeans and white Converse.

Friends T-Shirt

Someone might say that I wear it too often. But I adore it. I bought it about a year and a half, maybe even two years ago. I deliberately bought a larger size to have it a little loose. It’s made out of cotton, but quite densely woven, so it feels that it’s high quality (which is clearly indicated by the number of washes that it has already done without any damage). Thanks to its cut and pure white colour, it’s simple, but the FRIENDS logo gives it an interesting but still minimalist element.

Converse shoes

I won’t even say for how long I have considered if I should buy them or not. When it comes to shoes, I have a lot to improve on — I’m generally very clumsy, and I always stumble, something falls on my leg and so on, so shoes never really last me for very long and it’s not worth investing in them too much. I finally bought these Converse last year; and when it’s warmer outside, I don’t wear anything else. They are very comfortable, easy to wear and go with everything. The only downside is that sometimes I feel like they’re literally attracting dirt, but it’s probably because I can’t walk normally.
read next: Where To Buy Ethical Clothing Part 03

Denim jeans

I had a phase when I wore only black jeans, maximally so dark gray, I still had white jeans on the base, or even green and orange (I do not express myself and I would rather burn all the photo documentation that I once wore something like that in public). But blue denim jeans are simply a classic and a must-have in my wardrobe.
Brown sweater and a stripped shirt.

Cotton striped shirt

From a thrift store for a ridiculous price, new and unworn. And quite enough — it’s number 42, so I considered for a while whether I should take it at all and whether I would wear it, but I’m very happy that I didn’t leave it there. During the summer months, it’s one of my most worn pieces, and because it’s big, it’s also light and airy; and I like to wear it in spring or autumn, because it’s easy to layer.

Brown sweater

I bought it in a fast fashion chain when I was in high school. So maybe it’s been a part of my closet for seven years. The fact that it was bought in a store where I don’t have good experience with the quality of clothing, I probably came across an exception — because this sweater is great. It’s very simple in itself — ordinary colour, no interesting cut, no pattern, nothing. But that’s what I love about it. It can always be worn differently, it warms up during the cold months and I usually wear it until spring, because it’s difficult to say goodbye to it during the warmer days.
What are your favourite pieces in your wardrobe?
Pile of clothing, capsule wardrobe, Converse shoes.
Za posledné tri či štyri roky som svoj šatník radikálne zminimalizovala. Ešte na strednej som mala plné police a vešiaky s oblečením, ktoré som ale takmer ani poriadne nenosila, no bolo mi ho ľúto vyhodiť. Potom som však niekoľkokrát vytriedila obrovské kopy, ktoré zaplnili slušný počet tašiek (a bolo mi samej zo seba hrozne); a teraz mám v šatníku len to, čo nosím, čo sa mi páči a čo mám rada.
Niektoré kúsky mám ale radšej ako tie ostatné a siaham po nich pomerne často. A dnes vám päť takýchto kúskov ukážem.
Friends T-Shirt, jeans and white Converse.

Friends tričko

Niekto by mohol povedať, že ho nosím až príliš často. Ale zbožňujem ho. Kupovala som ho asi rok a pol, možno dva roky dozadu. Schválne som si kupovala väčšiu veľkosť, aby mi bolo trochu voľné. Je bavlnené, ale dosť nahusto tkané, takže cítiť, že je kvalitné (čomu jasne naznačuje i počet praní, ktoré už absolvovalo bez akejkoľvek ujmy). Vďaka svojmu strihu a čistej bielej farbe je jednoduché, ale logo FRIENDS mu dodáva zaujímavý, ale stále minimalistický prvok.

Converse tenisky

Ani radšej nehovorím, ako dlho som zvažovala, či si ich mám kúpiť alebo nie. Čo sa topánok týka, mám sa v čom zlepšovať — všeobecne som veľmi nešikovná, a vždy niekto zakopnem, niečo mi spadne na nohu a podobne, preto mi topánky nikdy nevydržia veľmi dlho a neoplatí sa mi investovať do nich príliš veľa. Tieto conversky som si konečne kúpila minulý rok; a keď je von teplejšie, nenosím nič iné. Sú veľmi pohodlné, ľahko sa nosia a idú ku všetkému. Jediným mínusom je, že občas mám pocit, že doslova priťahujú špinu, ale to bude asi tým, že ja neviem normálne chodiť.
čítaj ďalej: Kde kupovať etickú módu Časť 3

Modré rifle

Mala som fázu, kedy som nosila rifle iba čierne, maximálne tak tmavosivé, ešte na základnej som mala aj biele rifle, či dokonca zelené a oranžové (nevyjadrujem sa a radšej by som spálila všetky fotodokumentácie, že som niečo také kedysi nosila na verejnosti). No modré denimové rifle sú jednoducho klasika a v mojom šatníku jednoznačný must-have.
Brown sweater and a stripped shirt.

Bavlnená prúžkovaná košeľa

Zo sekáča za smiešnu cenu, nová a nenosená. A dosť veľká — je to až číslo 42, preto som chvíľu zvažovala, či si ju mám vôbec vziať a či ju vynosím, ale som nesmierne rada, že som ju tam nenechala. Počas letných mesiacov je to jeden z mojich najnosenejších kúskov, pretože vďaka tomu, aká je veľká, je aj príjemne ľahká a vzdušná; a rada ju nosím aj na jar alebo počas jesene, lebo sa dobre vrství.

Hnedý sveter

Kupovala som ho vo fast fashion reťazci ešte keď som bola na strednej. Takže súčasťou mojej skrine je možno už aj sedem rokov. Na to, že bol kupovaný v obchode, kde nemám dobré skúsenosti s kvalitou oblečenia, som asi natrafila na výnimku — lebo tento sveter je skvelý. Sám o sebe je veľmi jednoduchý — obyčajná farba, ničím zaujímavý strih, žiaden vzor, nič. Ale to na ňom práve zbožňujem. Dá sa nosiť vždy inak, počas chladných mesiacov zahreje a zvyknem ho nosiť až do jari, lebo ťažko sa z ním počas teplejších dní lúčim.
Aké sú obľúbené kúsky vo vašom šatníku?