Tipy na udržateľné a minimalistické darčeky

Sustainable Chrsitmas Gift Guide
Vianoce sú opäť za rohom. Tento rok sa budú niesť v trochu inej atmosfére ako sme zvyknutí — budú skromnejšie, pokojnejšie, a verím, že mnohí si viac budú vážiť čas strávený s rodinou a blízkymi. Pre všetkých to bol náročný rok plný obmedzení, strachu a stresu, a práve vianočné sviatky sú ideálnym obdobím na oslavu šťastia, lásky a pohody.
Jedna z vecí, ktorá k Vianociam už akosi patrí, sú darčeky. Obdarovať milovaných niečím, čo im vykúzli úsmev na tvári a zahreje pri srdci, je neopísateľne krásny pocit. Preto sme si aj tento rok pre vás pripravili článok plný inšpirácie na darčeky, ktoré sú udržateľné a minimalistické, a určite potešia každého.

Kozmetika

Jedny z veľmi vďačných darčekov sú mydlá — farebné, voňavé, so sušenými kvetmi, makom či zrnkami kávy. Tuhé šampóny sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube a výber je bohatý, preto ľahko nájdete ten, ktorý skvelo sadne obdarovanému. Peeling alebo balzam na pery určite nájde svoje využitie; a pozrite aj na sprchové želé, ktoré jednoznačne zaujme.
Tuhý šampón Vážna Známosť — 9.50 €
Mydlo Babičkina záhradka — 169 Kč
Pleťový olej – mandľový — 4.90 €
Šípkový peeling pre zrelú pleť — 7.90 €
Balzam na pery Cucu — 4.50 €
Mydlo na holenie Rakytník — 6.90 €
Omladzujúca pleťová maska — 19.90 €
Scrub na pery Juicy lips — 129 Kč
Sprchové želé Lemonade — 6.50€

Kozmetické doplnky

Udržateľné produkty sú investícia, ktorá sa rýchlo vráti. Holiaci strojček z nerezovej ocele vydrží celé desaťročia, prateľné odličovacie tampóny z biobavlny sú skvelou náhradou jednorazovej verzie, a drevená mydelnička je nielen krásna, ale vďaka drážkam, ktoré odvádzajú vodu, aj veľmi praktická.
Klasický holiaci strojček — 33.90 €
Ecoheart Giftbox 3 ks — 13.99 €
Prateľné odličovacie tampóny — 10.90 €
Faceroller jadeit — 22 €
Mydelnička z hruškového dreva — 6.30 €
Buková kefa na vlasy — 14.60 €

Domácnosť

Ak si nie ste istý kozmetikou a nepoznáte tak dobre preferencie, udržateľné náhrady jednorazových produktov sú skvelým darčekom — ako skladací hrnček na kávu či čaj pre tých, ktorí si ráno nevedia predstaviť bez tohto teplého nápoja, sieťované vrecká sa nestratia v žiadnej domácnosti, set bambusového príboru, ktorá poteší každého, kto rád cestuje, a na sklenenú fľašu značky Retap máte doživotnú záruku v prípade rozbitia.
Sada nerezových slamiek s kefkou — 165 Kč
Skladací pohár Pocket Carnation — 15.90 €
Sójová sviečka Vianočné pečenie — 11 €
Sieťové vrecká set 3 ks — 8.90 €
Plniteľná nerezová kapsula — 28.90 €
Cestovná príborová sada — 13.90 €
Sklenená fľaša 800 ml — 399 Kč
Box na obed Lemon — 495 Kč
Osuška Boheme z biobavlny — 799 Kč

Oblečenie a doplnky

Oblečenie vyrobené z kvalitných a udržateľných materiálov ako je organická bavlna, etickým spôsobom a s ohľadom na životné prostredie bude obdarovanému slúžiť dlhé roky. Potešiť môžete aj kvalitnými doplnkami ako sú náušnice, prsteň alebo náhrdelník; a ak sa obávate, že sa netrafíte do veľkosti alebo vkusu, vtipné ponožky československej značky Fusakle určite nesklamú.
Tričko Mysen — 24.95 €
Sveter Kalmar — 79.95 €
Čiapka Kiruna — 29.95 €
Náušnice Split Pie Bianco — 155.00 €
Ponožky Kajakár — 7.90 €
Zlatý náhrdelník — £24.00

Knihy

Kníh zameraných na témy ako je minimalizmus, vegánstvo alebo zero waste, sú desiatky. My sme ako inšpiráciu vybrali novú kuchárku Slovegán 2 plnú tradičných slovenských alebo českých receptov vo vegánskej verzii, zbierku receptov od Elly a sprievodcu udržateľnou domácnosťou Eco-friendly domov.
Slovegán 2 — 29.90 €
Lahodne s Ellou – Kniha receptov — 22.90 €
Eco-friendly domov — 14.05 €

Pre deti

A čo pre najmenších? Ak radi pomáhajú v kuchyni, sada na pečenie so zásterou, valčekom a vareškami z nich spraví šéfkuchárov. Ekologické farbičky z prírodných surovín potešia všetkých školákov a odporúčame pozrieť na produkty od značky Affenzahn — okrem vakov majú aj ľadvinky s rovnako rozkošnými zvieracími motívmi.
Prírodné farbičky MEMO 12ks — 3.50 €
Detská sada na pečenie — 779 Kč
Športový vak Koala — 19.99 €