Hraška a Mahá koření jako základ (nejen) veganské kuchyně

Co je to Hraška a co Mahá koření? Slyšíte o nich poprvé? Chystáme pro vás nové recepty, část z nichž bude obsahovat právě tyto dvě skvělé suroviny, které mohou být pro některé z vás novinkou. O Hrašce jsem se zmiňovala již v letním receptu na rybízové muffiny. Tehdy jsem použila její sladkou verzi, tedy Hrašku vanilkovou. Ve všech článcích ji značím velkým začátečním písmenem, aby bylo hned jasné, že se nejedná o hrách či hrášek, jak si lidé často myslí. Další hojně využívanou surovinou v mé kuchyni je Mahá koření. Jedná se o směs koření od výrobce Hrašky.
A teď už k samotným zázračným produktům! Nedělám si legraci, jsou opravdu zázračné a věřím, že i vy si je brzy oblíbíte.
Hraška je směs ze žlutého hrachu, bezlepkových obilovin a koření. Jak už nám jedna ze surovin produktu prozrazuje, jedná se o zcela bezlepkový produkt. Je tak vhodná téměř pro všechny strávníky, a to jak vegetariány, vegany, tak i lidi s bezlepkovou či bezlaktozovou dietou. Ve veganské stravě je často používaná jako náhražka vajíček, neboť má v mnoha případech podobné vlastnosti. Dá se však použít i jako náhražka mouky, například při zahušťování omáček a polévek.

Hraška je směs v podobě prášku (jako hladká mouka).
Tato směs je vhodná nejen na zahušťování, ale i na obalování, zapékání a pečení. V současné době najdete tři druhy Hrašky: Hraška na obalování, Hraška na zahušťování, vanilková Hraška.
Hraška na obalování i na zahušťování jsou slanými verzemi směsi a Vanilková hraška je sladká.

Hraška na obalování a Hraška na zahušťování

Já osobně považuji Hrašku na obalování jako univerzální ve slané kuchyní, neboť je s ní možné jak obalovat, tak i zahušťovat a zapékat. Je však nutné dodat, že je oproti Hrašce na zahušťování pikantnější. Při nákupu Hrašky si tak můžete zvolit, která verze vám vyhovuje: více kořeněná/méně kořeněná, více zahušťujete/více obalujete nebo budete mít nakonec v kuchyní obě verze stejně tak, jak to mám já.
U slané Hrašky si hlavně dejte pozor při dochucování. Mně se například na začátku párkrát stalo, že jsem omáčku zahuštěnou Hraškou osolila a opepřila jako klasickou omáčku z mouky, ta se však poté nedala jíst, neboť byla moc silná. Samotný základ, Hraška, již obsahuje koření, proto je lepší to, co s ní kuchtíte, nejdříve ochutnat a až poté dále dochucovat.

Zeleninový nákyp s omáčkou z Hrašky na zahušťování.
Kde všude se dá slaná Hraška využít? Máte rádi omáčky, vadí vám však, že je jejich základem bílá mouka? Použijte Hrašku! Máte rádi majonézu, ale nepoužíváte vajíčka? I zde vám Hraška pomůže! Omáčky, polévky, guláše, nákypy, karbanátky, zapečená/obalovaná zelenina, smažený sýr, pomazánky nebo dresinky. Obědy, večeře, svačiny, oslavy, štědrovečerní večeře, novoroční dobroty a podobně. Jak jsem již říkala, má opravdu široké využití.

Štědrovečení večeře: karbanátky z červené čočky a bramborový salát s majonézou z Hrašky na obalování.

Vanilková Hraška

Možná tomu nebudete věřit, ale i sladká verze hrašky má široké využití. Sama jsem na začátku nevěřila, že něco sladkého z hrachu může být dobré. Poprvé jsem ochutnala jablka obalovaná ve vanilkové Hrašce asi před osmi lety. I přes to, že mi to chutnalo, trvalo ještě nějakou chvíli, než jsem se poprvé odvážila zkusit si z ní uvařit něco na vlastní pěst. Tehdy jsem se pustila do pečení dortů a hledala jsem alternativy vaječných korpusů a krémů. Pokud si dobře pamatuji, tak jsem tehdy zkusila udělat cheescake. Od té doby, už to bude takových pět-šest let, používám vanilkovou Hrašku docela často. Nejčastěji ji přidávám do bábovek, koláčů, buchet, dortových korpusů, muffinů, perníčků nebo mi slouží jako základ pro dortové krémy.

Tiramisu s krémem z vanilkové Hrašky.
Co se týče bezlepkového pečení, tak i tam vanilkovou Hrašku ráda používám, neboť je dobrou náhradou lepku. Skvělou vlastnosti Vanilkové Hrašky je to, že je výživná, hustá a pokud ji správně připravíté, není vůbec cítit po hrachu. Jsem si jistá, že kdybych vám dala ochutnat nějakou sladkou dobrotu z Hrašky, nepřišli byste na to, z čeho opravdu je.
Dále se dá vanilková Hraška využít například při přípravě: dezertů, pudinků, vánočního cukroví, velikonočních beránků, mazanců, závinů, sladkých pomazánek, sušenek a podobně.

Banánová bábovka s vanilkovou Hraškou.

Mahá koření

No a pomalu se dostáváme i k třetímu/čtvrnému skvělému produktu od značky Ceria. Mahá koření je jemnou a vyváženou směsí z českého kmínu, koriandru a hořčičného semínka. Nejen že vaším jídlům dodá skvělou chuť, ale je především zdraví prospěšné. Napomáhá trávení a obsahuje cenné látky pro náš organismus. Mahá koření má taktéž široké využití, přidává se do polévek, gulášů, omáček, zasmážek, karbanátek, do bramborového salátu, ale i do sladkých nápojů. Já osobně jej přidávám téměř do všech slaných jídel. Více se o něm můžete dozvědět přímo na stránkách Hrašky.

Mahá koření.
Různé nápady i recepty na jídla z Hrašky najdete jak přímo na stránkách Hrašky v oddělení Recepty, tak i na jejich Facebooku nebo Instagramu. Před pár lety byla založena také facebooková skupina Vaříme s Hraškou, kde si lidé mohou navzájem sdílet svoje výtvory z Hrašky. Najdete tam mnoho další inspirace jak si zpestřit jídelníček. A jak jsem už zmiňovala na začátku, některé recepty s použitím Hrašky a Mahá kořením pro vás od podzimu chystá právě tým SimplyBerenica.

Kam pro Hrašku?

Kde si Hrašku či Mahá koření pořídit? Najdete je jak na E-shopu, tak i ve většině zdravých výživ nebo v odděleních zdravé výživy některých supermarketů. Skvělá zpráva je, že je již najdete i v některých bezobalových krámcích (Přerov, Ostrava) či bezobalových E-shopech.

Odkud se Hraška objevila?

Nakonec bych se ještě chtěla zmínit o tom, kdo stojí za vznikem Hrašky. Manželé Škvařilovi se věnují zdravé stravě už léta. Vytvořili nejen Hrašku, Mahá koření, ale i Cerií, o které si něco řekneme třeba v dalším článku. Jaroslav Škvařil je lektorem odborné skupiny pro nutrici ČSVV se zaměřením na problematiku bílkovin a výživových směrů. Taktéž je autorem srovnávací teorie Stupně stravovací úrovně a Stupně aktivní životosprávy. Eliška Škvařilová je autorkou Hrašky, několika kuchařek i norem bezmasých jídel, také členkou ČSVV. Tento milý manželský pár má 5 dětí, někteří z nich se také podílejí na vývoji Hrašky. Napříkla jejich dcera Jana umí z Hrašky vykouzlit opravdu nádherné dorty a dezerty. Jsem moc ráda, že jsem měla tu čest poznat se s touto rodinkou osobně.
A co vy, znáte produkty od značky Cerie nebo se už těšíte na naše recepty, abyste mohli vyzkoušet něco nového?