Jednoduché tipy, ako začať žiť udržateľne už dnes

Osem jednoduchých tipov, s ktorými môžete začať už dnes, vám pomôže začať žiť viac udržateľne; a rýchlo sa stanú aj vašou každodennou rutinou.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Zero waste nákup, udržateľná kuchyňa a kúpeľna
Pre mnohých sa vidina udržateľného života zdá byť úplne nereálna. A niet sa čomu diviť — žijeme vo svete, kde je v supermarkete takmer všetko zabalené v plastovom obale, oblečenie stojí pár eur a najrýchlejší spôsob dopravy je vlastným autom. A vzhľadom na to, že väčšinu dňa trávime v škole, v práci alebo staraním sa o rodinu, neostáva veľa času na to premýšľať, ako sa vydať cestou bezodpadového života.
Nie je to však vôbec také ťažké, ako sa zdá. V dnešnom článku sa s vami podelíme o pár tipov, ktoré ľahko zaradíte do svojho každodenného stereotypu. Rýchlo sa stanú aj vašim zvykom a bez veľkej námahy môžete žiť viac udržateľne.
Nerezová fľaša, udržateľná fľaša

1. Noste so sebou vlastnú fľašu

Kupovaním plastových fliaš vzniká zbytočne strašne veľa odpadu. Ten veľmi jednoducho minimalizujete používaním vlastnej fľaše, ktorú budete nosiť všade so sebou. Aj ak sa vám zdá čistá voda príliš nudná, môžete si do nej ráno naliať čaj alebo vodu ochutiť sirupom — jedna fľaša sirupu vytvorí oveľa menej odpadu ako päťdesiat plastových fliaš ochutenej vody.

2. Používajte hromadnú dopravu alebo choďte peši

Samozrejme, pokiaľ máte prácu desať kilometrov ďaleko na ťažko dostupnom mieste alebo keď idete na týždňový nákup, cesta autom je výhodnejšia. Ale keď potrebujete skočiť na poštu alebo do obchodu po pár vecí a na miesto sa viete dostať pešo alebo autobusom, využite to. Hromadná doprava je oveľa ekologickejšia a prechádzka je skvelá pre fyzické i psychické zdravie.

3. Nechoďte do obchodov, keď nemusíte

Zlozvykom dnešnej doby je prechádzanie sa po obchodoch ako forma využitia voľného času. Odhliadnuc od toho, že je sto iných spôsobov ako lepšie využiť chvíľu voľna, počas chodenia po obchodoch je vysoká šanca, že si kúpite niečo, čo vôbec nepotrebujete — ako lacné oblečenie v zľavách, knihy, ktoré zapadajú prachom na poličke alebo kozmetiku, ktorú nikdy nevyužijete. Radšej sa prejdite po meste alebo vyrazte na výlet do prírody.
Plátená taška, udržateľné nakupovanie

4. Vždy majte pri sebe tašku

Či už bude plátená alebo skladacia, noste ju všade so sebou. Všetkým sa nám občas stáva, že sa nám do batoha alebo kabelky všetko nezmestí alebo že počas dňa ideme na nákup; a keď budete mať pri sebe vždy vlastnú tašku, aspoň o kúsok minimalizujete vzniknutý odpad. Zaveďte jednu tašku, ktorú budete mať vždy v ruksaku; takže aj keď z nej doma vybalíte veci, budete vedieť, že ju nemáte nikam odkladať alebo rovno vrátiť na miesto, aby ste ju na ďalší deň mali opäť pri sebe.

5. Sprchujte sa kratšie

Aj keď po dlhom dni v práci nie je nič lepšie ako dlhá horúca sprcha, naučte sa tento čas skrátiť. Počas postávania pod teplou vodou a premýšľaním o všetkom možnom i nemožnom nielenže doslova splachujete peniaze dole kanálom, ale hlavne je to zbytočné plytvanie. Použitá voda musí byť poriadne chemicky čistená, čo vyžaduje čas a plytvá energiou.

6. Nosené oblečenie najprv vyvetrajte

Iba spotené oblečenie, spodná bielizeň a ponožky by mali putovať do koša na špinavé veci po jednom použití. Pokiaľ nie je oblečenie špinavé, úplne stačí, ak ho na noc zavesíte a necháte vyvetrať. Príliš časté pranie namáha tkaninu a poškodzuje ju, a tiež tým plytváte vodou a energiou.
Ekologické udržateľné nakupovanie

7. Nevyhadzujte jedlo

Jedlo je pomerne lacné, a preto máme tendenciu vyhodiť všetko, čo sa nám úplne nepáči. Ale naučte sa dve veci. Ako prvý zvyk zaveďte to, že nedojedené jedlo alebo potraviny s končiacim dátumom spotreby budete dávať na jedno miesto v chladničke — budete tak vedieť, čo treba zjesť ako prvé. A druhým je hľadanie receptov, kde viete použiť jedlo, ktoré by ste inak vyhodili — hnedé banány sú skvelé v palacinkách, zo zeleninových šupiek viete pripraviť skvelý domáci vývar a z obitých jabĺk stačí odrezať nepeknú časť a sú úplne v poriadku.

8. Nie každé ovocie a zelenina musí byť v sáčku

Toto je jedna vec, ktorá ma takmer vytáča, keď ju v obchode vidím. Ľudia, ktorí si do mikroténových sáčkov balia potraviny ako banány, cibuľu či pomaranče. Načo? Aj tak ich doma ošúpete. Pri niektorých druhoch ovocia a zeleniny je to hygienickejšie, ešte aj vzhľadom na momentálnu dobu, ale pri niektorých je to úplne zbytočné. A samozrejme, úplne najlepšie je, ak si do obchodu budete nosiť vlastné znovu použiteľné vrecká.
Ktoré tipy praktizujete aj vy a sú vašim každodenným zvykom?