Viete sa správne starať o oblečenie z organickej bavlny?

Oblečenie z organickej bavlny je etické, udržateľné a ekologické. Jeho správnou údržbou predĺžite jeho životnosť a zachováte všetky kvality látky.
Žena v tričku z organickej bavlny a šortiek z ľanu
Organická bavlna je jeden z najlepších materiálov, z ktorých môže byť vyrobené oblečenie. Je veľmi príjemná a mäkká na dotyk, oblečenie je ľahké, vzdušné a savé, čím je skvelé na leto, ale vie byť v zime dostatočne hrejivé. Na rozdiel od konvenčnej bavlny je ale viac udržateľné k životnému prostrediu, pri procese výroby sa šetrí vodou i energiami, oblečenie je šité za etických podmienok a látky z organickej bavlny sú recyklovateľné a kompostovateľné.
Čo sa ale starostlivosti o organickú bavlnu týka, treba mať na pamäti zopár základných bodov — a keď ich budete dodržiavať, oblečenie vám bude slúžiť dlhé roky a stále bude vyzerať rovnako krásne.
Tričko z organickej bavlny

Neper, najprv vyvetraj

Máme sklon k tomu, že oblečenie hodíme do koša na špinavú bielizeň a operieme aj vtedy, keď nie je vyslovene špinavé. Tento prístup plytvá vodou i obrovským množstvom energie. Pokiaľ sa nejedná o spodnú bielizeň, ponožky alebo vyslovene prepotené zašpinené oblečenie, úplne stačí, ak ho iba vyvetráte. Pranie v práčke je pre tkaninu pomerne náročný a zaťažujúci proces; a čím menej ho budete prať, tým dlhšie vám oblečenie vydrží.

Per krátko, šetrne a na nízkej teplote

Pranie na 60 °C je pri väčšine oblečenia zbytočné. Až 90 % spotrebovanej elektriny počas prania je využitých len na zahrievanie vody. A pri praní organickej bavlny na vysokých teplotách hrozí, že sa zrazí. Preto zvoľte radšej kratší cyklus a teploty 30 až 40 °C.
Čo je GOTS certifikát a čo znamená v praxi?

Mierny ekologický prací prášok & rovnaké farby

Ekologické pracie prostriedky sú nielen rovnako účinné ako tie konvenčné, ale sú ohľaduplné voči prírode a zdravšie pre človeka. Tiež pomôžu zachovať kvalitu látky. Rovnako dôležité ako výber správneho pracieho prostriedku je aj pranie s podobnými farbami. Oblečenie vyrobené z organickej bavlny je farbené šetrnejšími a netoxickými farbami. A aj keď sú tieto farby rovnako trvácne ako pri konvenčnej bavlne, ak chcete predĺžiť ich životnosť, oblečenie perte s podobnými odtieňmi.
Ak počas prvého prania pridáte k prášku 1/4 hrnčeka octu, pomôže to farbe sa správne usadiť vo vlákne a predídete tak predčasnému blednutiu. A ako vždy, ak periete oblečenie s potlačou, vždy ho perte prevrátené naruby.
Tričko z organickej bavlny

Nesušiť v sušičke

Sušenie v sušičke je pre látku veľmi namáhavým procesom, a tiež spotrebuje obrovské množstvo energie. Pri sušení tiež riskujete, že sa oblečenie zrazí; preto ho radšej nechajte vysušiť voľne na vzduchu.
To platí aj pri žehlení — najlepšie je oblečenie po vypratí zavesiť na vešiak a nechať ho tak uschnúť, čím predídete krčeniu a následnej potrebe látku žehliť. Ak ale budete potrebovať vec vyžehliť, zvoľte nižšiu teplotu, nech sa materiál a vlákna nepoškodia.
Ak si zapamätáte týchto pár tipov a budete ich dodržiavať, oblečeniu z organickej bavlny sa budete môcť tešiť aj roky.

4 komentáre

 • Jana píše:

  Nevím přesně, jestli takový kousek ve svém šatníku mám, ale vím, že v C&A mívají takové EKO kousky a mám jich doma už celkem dost 🙂 Popravdě já tohle moc neřeším…vím, není to úplně nejlepší přístup, ale já si prostě koupím to, co se mi líbí. Snažím se za oblečení nedávat víc peněz, než je potřeba. Peníze raději investuji do bytu, auta nebo dovolené. Nebo k něčemu, co dopomáhá mé duši a tělu (vstupy do bazénu, wellness, kosmetika) 🙂

 • Smile Thess píše:

  Já peru vše na nižší teploty a sušičku nevedu a dělám to tak u všech složení oblečení 🙂

 • Barborah píše:

  Díky za fajn tipy, většinu z nich už sama dodržuji protože jsem se právě i v poslední době zajímala o správnou péči o oblečení a jak jej šetrně prát. Není to nic složitého, jen si člověk musí chtít sám hledat informace, ale vyplatí se to.

 • LIFE BY PAVLINA píše:

  Z tohoto materiálu sice žádné oblečení nemám, ale jsou to super tipy! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *