Průvodce bezobalovými obchody — Frenštát pod Radhoštěm: Kredenc

Ve Frenštátě pod Radhoštěm najdete bezobalovou prodejnu Kredenc. V ní vám majitelka Silvie ráda vysvětlí, proč by nejvyšší kvalita měla být vždy na prvním místě.

Frenštát pod Radhoštěm: Kredenc

Ráj pro horské turisty i milovníky zimních sportů — to je Frenštát pod Radhoštěm. A pokud sem zavítáte a nebo zde bydlíte, tak nezapomeňte navštívit bezobalovou prodejnu Kredenc. Majitelka Silvie je, v tom nejlepším smyslu slova, “posedlá” tou nejvyšší kvalitou; a proto prodává takové produkty. Záleží jí na zdravém životním stylu a tom, co jíme, a proto ani nedělá kompromisy ohledně svého sortimentu. V Kredenci vždy dostanete jen to nejlepší.
Kredenc najdete prakticky v centru města, kousek od frenštátského náměstí. Nachází se v ulici Horní, v budově hned vedle kostela sv. Jana Křtitele, podle kterého se dobře zorientujete. Jestli jste místní, tak jak bylo psáno, máte Kredenc hned vedle kostela. Pokud nejste a dorazíte vlakem či autobusem, tak z hlavního vlakového a autobusového nádraží je to k obchodu necelých 15 minut chůzí. O něco blíže je pak autobusová zastávka Frenštát pod Radhoštěm, U škol. Z té je to opravdu pár kroků. A když se sem vydáte autem, tak můžete využít některé z místních blízkých větších parkovišť.

Prosvětlená a dostatečně prostorná prodejna — to je Kredenc.

Majitelka Silvie vás vždy ráda přivítá.

Sortiment

Prodejna je pěkná a prostorná, a nabízí velký komfort k nákupu. Od vstupu nalevo najdete drogerii a stoleček s kávou. A už zde začíná dlouhý regál táhnoucí se po celé protější stěně až doprava k pultu obsluhy. Ten je plný sypaného, ale i stáčeného zboží. U pultu obsluhy naleznete pečivo a za ním i chladící box, také stáčené potraviny a nebo třeba poličku s kořením, ke kterému můžete přivonět. Střed prodejny patří často bedýnkám se zeleninou, a to jak dle objednávek majitelky Silvie, tak i jejích zákazníků.
Co je velmi milé, tak že v obchodě naleznete sedačku, na které si můžete promyslet celý nákup a hlavně dětský koutek, kde po dobu nákupu mohou maminky i tatínci zabavit svou ratolest.
Čerstvé potraviny

Nakoupíte zde čerstvé pečivo z místní malé pekárny, objednat si můžete bedýnky s čerstvou zeleninou a nebo si vybrat z aktuální nabídky. Zelenina, samozřejmě, v prvotřídní BIO kvalitě. Chladící box obsahuje mléčné, ale i veganské produkty. A jako bonus v něm najdete sladké dortíky, které i přes sklo vypadají naprosto neodolatelně.

Trvanlivé potraviny

Ohromný výběr kvalitních trvanlivých potravin je velkým lákadlem, proč do Kredence přijít. Koupit si zde můžete vše od luštěnin a těstovin, přes rýži a další obiloviny a jejich zpracované produkty jako jsou mouky. Pro pečení i vaření zde naleznete spoustu přísad, stejně tak i široký výběr koření, solí a cukrů. V sortimentu nechybí ořechy, semínka, stáčené oleje i octy. Na chuť si můžete koupit různé sladkosti nebo krekry. Nechybí zde výběr z několika čajů a káv, ani sušené plody a ovoce.

Kosmetika, drogerie a ostatní

Koutek, přesněji regál s kosmetikou a drogerií není nikterak velký, má to však svůj důvod. Barely se stáčenou drogerií a potřebami do domácnosti jsou mimo hlavní prodejní plochu úmyslně, aby zbylo více místa na dětský koutek a sortiment jídla. Zákazníci si však navykli na systém protáčení obalů, takže není nutné vystavovat velké barely, ale zákazník dostane jen přímo natočené požadované množství ze stáčírny. Regál s tímto zbožím tak obsahuje potom kusová mýdla, šampony, kosmetické potřeby, potřeby do domácnosti a nebo třeba prostředky do domácnosti, které nejsou aktuálně na prodejně stáčené.

Celkově bych sortiment shrnul jako velký a dostatečný. Nejen základní věci zde nakoupíte ve více variantách, ale také vždy v té nejvyšší kvalitě. A kvalita je to, co prostupuje celým sortimentem. Ať už sáhnete po čemkoliv, můžete si být stoprocentně jistí, že se jedná o čisté, lokální a prvotřídní produkty.
V Kredenci také dostanete od paní Silvie ten nejlepší servis co se týká obsluhy. Její znalosti a vědomosti jsou opravdu velké a ráda je přenáší na své zákazníky. Stejně tak její pozitivní prozákaznický přístup ocení všichni, kdo do prodejny vkročí. Má v malíčku všechny detaily ohledně jejího sortimentu a s chutí se o ně podělí. To je v této době neosobních případně online nákupů k nezaplacení.

Na zeleninové bedýnky je Silvie právem hrdá.

Rodiče velmi ocení koutek pro děti, ale i sedačku pro odpočinek.

O obchodu

V těchto místech běžně přináším svůj popis mnou viděného a zažitého z daného bezobalového obchodu. A také pak mnohdy krátkých pár otázek pro majitele. Majitelka Silvie je však nejen ženou činu, ale také ženou slova; a proto jí rád tento prostor přenechám celý, jen netradičně přesunutý na úplný konec článku, a vás si nechám užít její výborné odpovědi, které vám asi nejlépe přiblíží ducha Frenštátského Kredence.
číst dále: Průvodce bezobalovými obchody
Kredenc bez obalu ve Frenštátě pod Radhoštěm je místem, které určitě doporučuji navštívit. Paní Silvie je ženou, která svůj obchod vede srdcem a pro každého, kdo do jejího obchodu vstoupí, má v nabídce jen to nejlepší. Je to, pravda, dost riskantní způsob, protože ne vždy jsou zákazníci zvyklí hledět na kvalitu. Ona si však neochvějně stojí za svým a je to pro ni nejdůležitějším aspektem jejího podnikání.
Druhým úžasným důvodem, proč do Kredence vstoupit, jsou její znalosti a vědomosti. Silvie má v malíčku každý detail o svém zboží, ale i o tom, jak vzniklo a jakým způsobem se dostalo až na její pult a regály. Povídání s ní je proto velmi obohacující a člověk opravdu cítí, že proti němu stojí někdo, kdo věří tomu, co dělá a doopravdy mu jde o to, aby si domů odnesl zboží nejvyšší kvality.

Adresa: Horní 60, Frenštát pod Radhoštěm

Kontakt: kredenc.prodejna@gmail.com

Otevírací doba: Po: 08:30-11:30 a 12:30-16:00; Út: 08:30-11:30 a 12:30-18:00; St: 08:30-14:00; Čt: 08:30-11:30 a 12:30-17:00; Pá: 08:30-11:30 a 12:30-16:00

Sociální sítě: Facebook & Instagram

Rozhovor

Co Vás vlastně přivedlo na myšlenku otevřít si bezobalový obchod?
Psí hovínko. Zní to jako vtip. Ale trávicí potíže naší fenky Dášeňky a jejich téměř zázračné vyřešení změnou krmiva stály na úplném počátku mého povědomí o zdravém jídle a následně o zero waste. Shodou šťastných náhod jsem se seznámila s moudrým člověkem, který k nám do ČR začal dovážet kvalitní psí krmivo. Pan Stein chápal, že prodávat kvalitní produkt samo o sobě nestačí. Věděl, že je nutné zákazníky zároveň vzdělávat a do konce svého života to dělal. Díky němu jsem se naučila správně “číst” složení krmiva pro psy a díky tomu jsem se naučila rozumět složení “krmiva” pro lidi. Připadala jsem si jako Alenka v říši divů. Šokovalo mě zjištění, kolik bezcenných nebo vysloveně škodlivých potravin se u nás se schválením úřadů prodává a jak neuvěřitelně široký rozptyl (ne)kvality se může skrývat pod jedním názvem. Kolik nesmyslného nezničitelného odpadu jejich produkcí vzniká mi začalo docházet až mnohem později. Jeden z prvních aha momentů se týkal uvádění jednotlivých položek ve složení výrobku. Hodně lidí stále neví, že položky musejí být uváděny v sestupném pořadí od té nejvíce zastoupené po nejméně zastoupenou. Už pouhá znalost tohoto faktu nám pomůže snadněji oddělit zrno od plev. Vemte si třeba čokoládu. Která vysokoprocentní čokoláda bude podle vás ve světle výše řečeného kvalitnější? Čokoláda se složením: kakaové boby, kakaové máslo a cukr? Nebo čokoláda se složením: cukr, kakaové boby a kakaové máslo?
Tipl bych si, že ta první. Jak Vaše cesta pokračovala?
Úprava životosprávy celkem brzy začala přinášet své plody. Aniž bych o to nějak usilovala, postupně jsem shodila 10 kilogramů nadváhy. Zmizely trávicí potíže, které jsem považovala za normální stav. Bývám mnohem méně nemocná. Cítím se ve svém těle dobře. Časem jsem začala pracovat v prodejně zdravé výživy. To byla další výborná škola, která mě vybavila cennými potravinářskými znalostmi. Po nějaké době jsem začala cítit potřebu profesní změny ještě zdravějším směrem. Jedna zákaznice někdy v tu dobu nadhodila, jak by bylo fajn mít ve Frenštátě bezobalovou prodejnu zdravé výživy. Tehdy mi představa zero waste prodejny na malém městě připadala nereálná. Život mě nicméně naučil nikdy neříkat nikdy. A tak jsem za několik měsíců díky další shodě šťastných okolností a průkopnickému duchu bezobalových nadšenců v Praze a Ostravě, kteří nám ostatním prošlápli cestu, otevřela svůj Kredenc.
Vašem obchodě dbáte striktně na tu nejvyšší kvalitu. Daří se Vám zákazníky přesvědčit o tom, že ve kvalitě není možné dělat kompromisy?
Kompromis je možný, ale nikdy by neměl být na úkor nabízené kvality. Rozhodně ne ve specializovaných malých prodejnách tohoto typu. Styděla bych se nabízet svým zákazníkům něco nekvalitního jen proto, abych docílila nižších cen. Chci prodávat opravdové jídlo, ne jeho makety. Těch jsou kolem nás plné supermarkety. Všichni teď zažíváme velkou nejistotu a obavy z budoucnosti. Blízko nás zuří válka. To vše se podepisuje na našem rozhodování, na našich možnostech. I bez těchto negativních vlivů si v ČR jen málokdo může dovolit stravovat se 100 % BIO. Ale jak říká klasik: “Nemusí pršet. Stačí když kape.” Stačí udržovat si pár dobrých návyků. Jsem teď v situaci, že musím obracet každou korunu, a nemůžu nakupovat většinu potravin v nejvyšší možné kvalitě? Dobře, zaměřím se na 3-4 v mém jídelníčku nejzásadnější potraviny, a než se věci usadí, ostatní věci zkusím pořešit jinak s ohledem na své možnosti. Uvidím, jak se situace vyvine dál. Tomu říkám zdravý kompromis. Vaše tělo bude pořád dostávat přísun kvalitní výživy, což je obzvlášť při dlouhodobém stresu důležité, a svým pravidelným drobným nákupem zároveň pomůžete udržet při životě svůj oblíbený obchůdek a drobné zemědělce, kteří stojí na začátku procesu.
Nemohl jsem si nevšimnout, že Vám na Vašich dodavatelích záleží. A celkově na drobných pěstitelích. Proč přesně?
Pokud u nich přestaneme nakupovat úplně a necháme je padnout, oni to už možná nerozdýchají. Co nám pak zbude? Velké supermarkety se zahraničním vlastnictvím? Lidé si někdy neuvědomují, že žijeme ve stejném vesmíru jako naši zákazníci, máme úplně stejné životní náklady, úplně stejné starosti. Jako malí prodejci, výrobci, pěstitelé, tvůrci, poskytovatelé služeb zaměstnávající sami sebe, máme oproti lidem pracujícím v zaměstnaneckém poměru jednu obrovskou nevýhodu: absolutní nejistotu pravidelného měsíčního příjmu. Sama pro sebe to nazývám systémový trest za snahu vydělat si na živobytí prací, která má přidanou hodnotu. V našem případě platí nekompromisní rovnice: není odbyt = nebude výplata = nebudou peníze na náklady (nájem, mzdy zaměstnancům, energie, náklady na provoz atd., ale hlavně daně a odvody státu, které stát chce bez ohledu na to, jestli je reálně vyděláte nebo ne). Jsme takoví pomyslní kanárci v dolech. Na krize doplácíme jako první. Přitom by to tak nemuselo být. Stačí nás podpořit drobnými, ale pravidelnými nákupy. Tak prosté to je. A pokud pochybujete o významu drobných zdánlivě nevýznamných konstruktivních činů, zkuste doma týden neuklízet.
Když se vrátím k BIO potravinám. To jsou takoví otloukánci na trhu. Je smutné, že na přirozeně pěstované potraviny se stále nahlíží s despektem a nedůvěrou, zatímco za normu (i pokud jde o ceny) se naopak považuje konvenční intenzivní způsob zemědělství. Přitom právě ono má ve skutečnosti na svědomí vyčerpanou zerodovanou půdu, znečištěnou vodu i vzduch a chronické zdravotní potíže nás samotných. A to je státem dotované! Odkud asi stát získává peníze na dotace? Z našich vlastních daní. Takže ne. Levné potraviny za takzvaně normální cenu nejsou ve skutečnosti vůbec levné. Doplácíme na ně všichni, jen je to z kapsy, o které ani nevíme, že ji máme. Nejde přitom o nic menšího než o naše zdraví a o půdu, u které všechno začíná. Otrávená vyčerpaná půda zdravé jídlo nevyprodukuje. Proto jsem už před otevřením své prodejny věděla, že musím jít cestou BIO a spoluprací s dodavateli, kteří sice certifikaci nemají, ale můžu jim důvěřovat, že používají čisté postupy. Jinak by moje práce neměla smysl. Bezobalový způsob prodeje je skvělá myšlenka, ale smysl bude mít jedině v případě, když jde ruku v ruce se skutečně hodnotným obsahem, a není eko jen na oko. Vysvětlím to na příkladu. Představte si malou místní firmu. Zpracovává na sousedním pozemku ekologicky vypěstovanou plodinu. Zaměstnává místní lidi, dokonce několik hendikepovaných, takže má chvályhodný etický přesah. Ze svých zisků pravidelně dává část na dobročinné účely. Své výrobky prodává bezobalově. Úžasné, že? Ale je tu jedna drobnost. Ta firma vyrábí cigarety. Podobně je to s bezobalovostí. Vždy záleží na kontextu. Bezobalovost je až ta poslední třešinka na dortu. Obsah je král.
Proč tedy myslíte, že jsou BIO produkty stále spíše krajní volbou pro zákazníky?
Důvodem, proč je BIO stále na okraji zájmu, není jen cena. Zjišťuju, že OBROVSKOU roli hrají předsudky, neznalost pojmu BIO a chybějící osobní zkušenost. Lidé BIO často chápou jako jakousi snobskou uměle přilepenou značku, kterou si výrobce koupí, a díky ní si pak může účtovat nehorázně vysoké ceny. Omyl. Certifikace BIO se platí, to ano. Ale nekupuje se. Je to jako s řidičským průkazem. Řidičský kurz si zaplatíte. Ano. Ale koupili jste si ho? Ne. Než řidičák dostanete, musíte před patřičnými autoritami prokázat vědomosti a řidičské schopnosti. Když porušujete pravidla silničního provozu, můžete o něj přijít. Takhle nějak to funguje i u BIO. Na rozdíl od legislativně sice nepodložených, ale marketingově velmi silných a chytlavých výrazů jako farmářský, tradiční, domácí, jako od babičky, poctivý atd., je certifikace BIO jediná zákonem regulovaná, kontrolovaná a vymahatelná reálná hodnota. Neoprávněné označování výrobku jako BIO je trestné. Věděli jste, že potraviny označované jako BIO musí svou kvalitou a (ne)přítomností reziduí pesticidů a herbicidů odpovídat nárokům na kojeneckou stravu? Nebo že BIO chov zvířat zaručuje zvířatům důstojný přirozený život? Povinnosti eko zemědělců, ať už pěstitelů, nebo chovatelů, řeší zákon Zákon č. 242/2000 Sb. a vyhláška č. 16/2006 Sb. BIO potraviny jsou výživné a zdravé. Z vlastní zkušenosti vím, že ačkoli ve srovnání s konvenčně pěstovanými potravinami můžou vycházet dráž (vtipné je, že často ani dráž nevycházejí), ve skutečnosti vycházejí stejně nebo dokonce levněji, protože jich stačí sníst méně.
Stává se Vám často, že se se zákazníky na dlouho zapovídáte?
Ano 🙂 Už jako malá jsem se s druhými ráda dělila o všemožné poznatky a rodičům tím občas způsobovala horké chvilky. Moje fascinace skutečnostmi, které jsou druhým skryté, mi zůstala. Sama mám jako zákazník ráda, když vidím, že prodejce miluje svoji práci a dokáže o ní nadšeně mluvit. Snažím se o totéž. Jestli se mi to daří, musí zhodnotit moji zákazníci, kteří jsou mi často sami inspirací. Za ty roky práce s lidmi mi došla jedna důležitá věc: užitečné informace, které se mým prostřednictvím lidé dozvědí, často nemají možnost dozvědět se nikde jinde. Přesněji řečeno: dozvědět by se mohli, jenže oni nevědí, že je potřebují vědět. Je to logické. Narodíme se do rodiny s nějakým životním nastavením a hodnotami, které přebíráme jako normu, brýle, kterými nahlížíme na svět. Pokud se v rodině považuje za normální jíst 7x týdně maso a uzeniny v domnění, že jinde bílkovinu nenajdeme, budu to považovat za normu. Pokud jako děti na žízeň dostáváme slazenou minerálku místo čisté vody, budeme to považovat za normu. Pokud jsme od dětství zvyklí chodit do obchodu nakupovat potraviny balené v plastových sáčcích, budeme to považovat za normu. Ve škole pak poznáváme jiná životní paradigmata jiných lidí. Ale pokud se v rodině ani ve škole nedozvíme, co dělá jídlo skutečně zdravým, jak se orientovat ve složení potravin a že každý máme osobní odpovědnost za svá každodenní spotřebitelská rozhodnutí, vcházíme do života s velkým hendikepem. V tom podle mě spočívá význam nás, malých specializovaných obchůdků obecně. Ne v samotném prodeji zdravých farmářských lokálních potravin (v případě nás bezobalových prodejen navíc ekologicky bez zbytečných obalů), ale ve vzdělávání zákazníků. A k tomu dochází jen tak mimoděk během nakupování.
Naslouchají Vám lidé z Frenštátu a nechají si poradit?
Pokud zavítají do mého obchodu a mají aspoň trošku otevřenou mysl, pak obvykle ano. Mám vždycky radost, když mi zákazníci spontánně říkají, jak jsou nadšení po vyzkoušení toho či onoho tipu. Tohle mě na mojí práci naplňuje. Že i moje mikro znalosti můžou druhým výrazně zlepšit zdraví a zkvalitnit život. Navíc s vědomím, že se tak neděje pokrytecky na úkor přírody.
Oceňují příchozí maminky dětský koutek?
No jestli! Dětský koutek byla skvělá volba. Stála jsem před rozhodnutím, jestli vzácný volný prodejní prostor zastavět regálem se stáčenou eko drogerií nebo ponechat kousek místa dětem. Vyhrály děti. Svého rozhodnutí nelituju. Pokud maminky s něčím obzvlášť zápasí, je to neustálé zoomování, aby jejich ratolest za jejich zády neprováděla něco nepřístojného nebo si náhodou neublížila. Takhle se můžou uvolnit a lépe se soustředit na nákup. V koutku je i malý gaučík, kde si maminka může udělat pohodlí a nákup odřídit přímo z něj. Tohle je velká výhoda bezobalového nakupování pultového typu. Stačí přinést poznačené nádobky na nákup a zbytek nechat na mně. Herničku jsem vybavila dřevěnými montesorri hračkami od malé ostravské firmy Vavito. Často se stává, že samotné rodiče hračky upoutají natolik, že je dětem pořídí domů. Občas dochází ke komickým situacím, kdy do prodejny vběhne mně neznámé dítě, které přes výlohu vidělo hračky, a začne si hrát, zatímco ho vylekaná maminka hledá.
Kdo je Vaším typickým zákazníkem?
Hmmm, to je složitá otázka. Nakupují tady lidé různého věku, sociálního zázemí, finančního zajištění, potravinářské gramotnosti i životního stylu. Co mají společné, je zájem o zdravé jídlo, vědomí vlastní odpovědnosti vůči životnímu prostředí a otevřená nezaujatá mysl.
Snažíte se zákazníkům nabízet i zajímavé alternativy jako je bedýnková zelenina. Jste zapojeni i do jiných projektů? Oceňují toto Vaši zákazníci?
Zeleninové bedýnky, dokonce v BIO kvalitě, svým zákazníkům nabízím už několik let. Pěstují je houževnatí manželé Vorličtí z Kujav u Fulneka.
Do jiných projektů se neplánuju zapojit. Mnohdy se úplně neztotožňuju s jejich aktuálními obchodními nastaveními a taky proto, že takovou spoluprací bych se zbavila kontroly nad typem sortimentu, který mou prodejnou protéká. Z mého obchůdku by se stalo pouhé výdejní místo. Při otvírání Kredence jsem se také coby vegetarián rozhodla neprodávat žádné masné výrobky, byť farmářské a tomu bych se při tomto způsobu prodeje nevyhnula.
Na který produkt z Vaší nabídky jste nejvíce pyšná?
Další těžká otázka 🙂 Stojím si za vším, co prodávám. Ale mezi moje srdeční záležitosti patří výrobky lidí, které znám osobně a při vyslovení jejich jména se mi vybaví konkrétní milé tváře. Když víte, jakou energii, poctivost a zručnost do své práce vkládají, s čím se přitom osobně nebo pracovně potýkají, vážíte si jejich práce mnohem víc.

Žitný chleba z malého místního pekařství Zdravé pečivo
Paní Růžena Sýkorová a její obětavá a neskutečně energická společnice Martina pečou opravdu tradiční kváskový celozrnný celožitný chléb. Takový, jako dělávaly naše prababičky. Z celozrnné, nikoli chlebové (t.j. napůl bílá, napůl celozrnná mouka) žitné mouky. Moje babička, ročník 1929, po ochutnání tohoto chleba prohlásila: “Takhle chutnal chleba, který dělávala naše maminka.”

Zeleninové bedýnky Ekostatek Vorličtí
Manželé Janka a Zdeněk Vorličtí z Kujav u Fulneka pěstují BIO certifikovanou zeleninu. Neskuteční dříči. Mají můj obdiv za odhodlání, houževnatost a vnitřní sílu, s jakou při své náročné práci čelí nepřízni nevyzpytatelného počasí, technickým problémům, předsudkům a únavě. Občas v legraci říkám, že kdyby žil Komenský, kupoval by zeleninu jen od Vorlických.

Čokoláda MoonChocolate
Díky Zuzce a Michalovi z Budišovic u Opavy jsem pochopila, že čokoláda není sladkost, ale skutečná super-potravina. Jídlo převlečené za sladkost. A když je udělaná řádně a pořádně, i 100% čokoláda, které se lidé trochu bojí, vás chuťově vystřelí do vesmíru 🙂

Zelíííčko
David Holáň, srdcař, který oživuje původní tradici kvašení zeleniny v dubových sudech. Používá moravskou zeleninu a svoji zeleninu nabízí ve vratných skleněných lahvičkách.

Lněný olej Pikant Ostrava
Pikant Ostrava je známý především díky hořčici a octu. Méně se ví, že lisuje skutečně zdravý lněný olej z vybraných odrůd lnu bohatého na omega3 mastné kyseliny. Není len jako len a není lněný olej jako lněný olej.

Máte v plánu v brzké době zařadit do sortimentu nějaké novinky?
Plánuju nějaké novinky, ale jsou ještě v jednání, takže si je zatím nechám pro sebe 🙂