Sprievodca bezobalovými obchodmi — Skalica: Zvážme SI

Svoj bezobal má aj Skalica. Predajňa Zvážme SI ponúka bezobalový sortiment a zdravú výživu, prírodnú kozmetiku a eko výrobky; a my spolu s vami nahliadneme dnu.

Logo predajne predstavuje váhu — ktorá je pre bezobalové obchody kľúčová.

Skalica: Zvážme SI

Návšteva Skalice bola plánovaná-neplánovaná zastávka počas cesty do Zlína zo Slovenska. Tento výlet sme chceli využiť aj pre zmapovanie ďalšieho obchodu a rozšírenie našej bezobalovej mapky o nové mesto.
Dnes by sme vám preto chceli ukázať Zvážme SI — predajňu zdravej výživy s bezobalovým sortimentom. Takéto spojenie nie je v menších mestách ničím nezvyčajným a celkom často sa stretnete s obchodíkmi, kde nakúpite zdravo, lokálne a bezodpadovo.
Zvážme SI sa nachádza na Štefánikovej 12. Ľahko sa sem dostanete, ak sa na kruhovom objazde pri Okresnom úrade vydáte smerom k Námestiu slobody, a odbočíte do prvej uličky naľavo. Predajňu zbadáte len vďaka visiacemu pútaču. Inak vonkajšia stena nevyzerá nijako netradične alebo zaujímavo; čo je možno škoda, pretože by mohla prilákať okoloidúcich. Ak do Zvážme SI budete chcieť prísť autom, len pár metrov odtiaľto je veľké parkovisko. Pokiaľ ale preferujete hromadnú dopravu, neďaleko je zastávka Rázcestie alebo Skalica, rázcestie k železničnej stanici pre diaľkové spoje.

Predajňa je malá, no prehľadne a logicky zorganizovaná.

Sortiment

Výber potravín v takýchto menších bezobaloch je, pochopiteľne, o dosť menší v porovnaní s obchodmi v Prahe. No nás veľmi teší vidieť, že i obyvatelia malých miest chcú nakupovať bez zbytočných plastových obalov. Udržať malú predajňu dnes nie je ani trochu ľahké a je úžasné vidieť, ako majiteľka Evka buduje svoj obchodík a ponúka zákazníkom to najlepšie.
Zvážme SI má približne štvorcový tvar priestorov — po vstupe napravo je bezobalový sortiment, ten potom pokračuje popri ďalšej stene, kde je aj výber potravín zdravej výživy. Oproti vstupu je kozmetika a výrobky do domácnosti; a po ľavej strane je pult obsluhy a chladnička.

Vybrať si môžete zo širokého sortimentu obilnín.

Parmizán na fotke šiel s nami domov — a bol vynikajúci!

Do vlastnej nádoby si môžete nabrať aj koreniny od Davídkovo koření.
Potraviny
Veľké sklenené dózy asi už nemusíme predstavovať. Je to najpoužívanejší spôsob uskladnenia potravín v bezobalových obchodoch. Trošku mätúci je ale ich spôsob označenia — a každá dóza ma inú etiketu. Ale najdôležitejšie asi je, že si môžete prečítať, čo sa v ktorej dóze nachádza, odkiaľ potravina pochádza a koľko stojí.
V Zvážme SI si môžete nasypať napríklad:

 • múky — špaldovú, ryžovú, ražnú a ďalšie;
 • strukoviny — fazuľu, šošovicu;
 • obilniny — quinou, ryžu, kuskus, krúpy, bulgur;
 • rôzne druhy cestovín, aj bezlepkové;
 • vločky, granolu (aj od Plant Cow), krupicu;
 • sušené ovocie a zeleninu, orechy (aj sladké), semienka;
 • kakao, čaje;
 • koreniny, sušené bylinky, cukor, soľ, ocot;
 • sladkosti, lentilky, gumové cukríky, slané tyčinky.
Môžete si tu objednať bedničku so zeleninou vypestovanou neďaleko Senice bez chemických postrekov. V chladničke majú aj široký výber živočíšnych i vegánskych výrobkov — jogurty, mlieko, syry, maslo, mäso z neďalekej farmy, rôzne mäsové výrobky (hovädzí vývar, kačaciu masť alebo paštéty), ale aj tofu, rastlinné nápoje a syry od Plant Cow, vegánske dezerty, Klobane, rastlinné maslo. Majú aj vajíčka.

Tuhé mydlo môžete použiť nielen na umývanie rúk, ale aj celého tela.

Výber produktov od slovenskej značky MUCUMU.
Kozmetika
V sortimente kozmetiky sú najviac zastúpené tri značky — MUCUMU (niekde sa ešte stretnete s názvom Soap Freaks), NAMY a Mydlove. Výber produktov je vzhľadom na veľkosť predajne veľmi dobrý a nájdete tu viac než len hrubý základ. Pre všetky značky je príznačné prírodné zloženie.
Vybrať si môžete:

 • tuhé mydlá, tuhé šampóny a kondicionéry;
 • sprchový gél, telové mlieko a maslo, soľ do kúpeľa na váhu;
 • tuhý dezodorant, tuhý krém, balzam na pery;
 • kvetové vody, odličovací olej, pleťové oleje.

Voskové obaly hravo nahradia alobal i potravinovú fóliu.

Rolované voskové sviečky vyzerajú veľmi pekne; a v pozadí môžete vidieť celulózové hubky.
Ekologické výrobky do domácnosti
Priestor regálu s kozmetikou zdieľajú aj rôzne ekologické alternatívy do domácnosti. Zaradenie aj tohto sortimentu do Zvážme SI je skvelým krokom, pretože i zákazníci, ktorých účel nákupu bolo doplnenie zásob alebo ochutnanie nových produktov, môžu siahnuť po výrobku, ktorý im doma pomôže žiť viac udržateľne a vytvárať menej odpadu.
V skratke tu majú:

 • voskové obrúsky od Včelobal, sieťové a látkové vrecká;
 • lufu, kefy na riad, celulózové hubky;
 • drevené kefy na vlasy, nerezové prenosky, konjak hubky;
 • menštruačné nohavičky, drevené maľovanky;
 • esenciálne oleje, sójové a voskové sviečky.

V Zvážme SI nájdete aj mnoho potravín zdravej výživy.

Nakupovanie do vlastných obalov neprodukuje žiaden zbytočný odpad.
Ak bývate v Skalici, podporte Zvážme SI. Nemusíte sem prísť na veľký rodinný nákup (i keď aj to by bolo super). Úplne stačí, ak si zoberiete dve-tri látkové vrecká a naberiete si dve porcie cestovín alebo oriešky v čokoláde. Vybrať si môžete aj z mnohých balených potravín, ktorých značné množstvo je v skle alebo konzerve. Menšie pravidelné nákupy sú pre bezobalové obchody oveľa dôležitejšie ako veľké a občasné.

Adresa: Štefánikova 12, Skalica

Kontakt: zvazmesi@gmail.com

Web:

Otváracia doba: Po, Ut, Št, Pia: 10.00-16.00; St: 10.00-17.00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Ako často nakupujete v bezobalovom obchode?