Ovesné (ne)sušenky s vlašskými ořechy a rozinkami

Říjen nás těší krásnými slunečními dny, a tak jsem se rozhodla opět se s vámi podělit o jednoduchý sezonní receptík. Tektrokrát se však od slaných jídel přesuneme ke sladkým dobrůtkám. Sušenky z ovesných vloček a sušených plodů se však hodí nejen jako podzimní občerstvení v prosluněném parku. Oceníte je například při cestování — jsou malé a výživné. Také je můžete zabalit dětem či sobě, do školy nebo si je dát ke snídani.
Proč jsou tyto sušenky (ne)sušenky? To proto, že mají sice se sušenkami mnoho společného, chybí jim však hlavní vlastnost — a tou je ta “suchost”. Voda a rozinky dodávají (ne)sušenkám vlačnost. Ze začátku jsou možná ovesné (ne)sušenky sušší, po chvíli však změknou.
Celý recept vznikl tak, že jsem si chtěla udělat ovesné sušenky, našla jsem recept, ale něco mi nevyšlo a vznikly mi z toho místo křupavých sušenek sušenky nekřupavé. Z počátku jsem byla trochu zklamaná, ale pak mi taková podoba sušenek zachutnala; a od té doby už se nesnažím o křupavost, ale dolaďuji recept tak, aby byl pokaždé lépe chuťově vyvážený.
Kombinaci ořechů a rozinek jsem si však oblíbila nejvíc, protože ořechy vám zajístí něco, co se musí delší dobu žvýkat a rozinky zase spestří hořkou chuť kakaa o sladkost.
A pozor, někdy je lepší připravit si nějakou porci a zbytek schovat, jinak si ani nevšimnete, jak všechny (ne)sušenky zmizí.

Ovesné (ne)sušenky

10 minut 20-30 minut 2-4 porce

Mezi surovinami, které snadno seženeme nejen na podzim, ale po celý rok (rozinky, ořechy, ovesné vločky, kakao), se objevuje také vanilková Hraška. Pokud o ní slyšíte poprve, určitě si přeštěte náš srpnový článek, který je věnovám tomuto tématu. Najdete tam nejen základní popis, ale i nápady na další použití Hrašky ve vaření i pečení.

Ingredience
 • 100 g hrubých ovesných vloček
 • 75 g jemných ovesných vloček
 • 500 ml horké vody
 • 40 g cukru
 • 25 g vanilkové Hrašky
 • 30 g kakaa
 • 25 g slunečnicového oleje
 • 80 g vlašských ořechů
 • 50 g rozinek
 • špetka soli
Postup
 1. Nejprve namočíme na 30 minut rozinky. Pokud spěcháte, stačí je jen opláchnout, ale chuťově jsou sušenky lepší s namočenými rozinkami.
 2. Do mísy nasypeme oba druhy ovesných vloček, přidáme špetku soli a zalijeme horkou vodou.
 3. Tuto směs necháme 2 minuty nabobtnat, poté přidáme cukr, vanilkovou Hrašku a kakao.
 4. Vše promícháme a přidáme slunečnicový olej, najemno nasekané vlašské ořechy a rozinky. Opět pořádně promícháme, aby byly všechny přísady v každém “koutku” těsta a dostaly se pak do každé sušenky.
 5. Plech vyložíme pečícím papírem a poté na něj pomocí malé lžičky daváme těsto (čím menší, tím chutnější). Sušenky se během pečení výrazně nezvětší ani nijak jinak nezmění podobu, takže můžete předem určit, jak velké je chcete. Já osobně dělám sušenky o průměru cca 4 cm. Nejvíc se mi na nich libí, že nemají pravidelný tvar, nemusíte se tak trápit s přesným vyměřováním.
 6. Sušenky pečeme v předehřáté horkovzdušné troubě při 180 °C cca 20-30 minut.
Tip: Sušenky chutnají skvěle například v kombinaci s jogurtem či datlovým sirupem.

Hrubé ovesné vločky zajistí vlákninu, ty jemné zase spojení všech surovin.

Těsto rozložíme tak, aby se (ne)sušenky navzájem nedotýkaly.

Ani se nenadějete, a už jsou upečené.
Více jednoduchých sladkých dezertů naleznete v našem receptáři.
Zdieľaj článok