Testujeme vegánske alternatívy — hotové jedlá od LUNTER

Slovenská značka Lunter vyrába tofu, párky a nátierky, ale aj hotové jedlá, ktoré stačí už len ohriať. My sme otestovali tri z nich — a povieme vám o nich viac.

Čerstvé, chutné a rýchlo hotové.
V poslednej dobe sme vám ukázali naše obľúbené vegánske syry, rastlinné náhrady mäsa od Vegetarian Butcher a v rámci projektu PREDSTAVUJEME sme sa venovali aj produktom od značky Šufan. Zo zahraničia sa ale tentoraz presunieme na Slovensko. A priestor dostane značka, o ktorej mnohí netušia, že pochádza z Banskej Bystrice a jej história sa začala písať už v roku 1980.
Lunter je známe pre svoje tofu, ale to nie je to jediné, čo majú v sortimente. Za ochutnávku stoja aj párky alebo nátierky, či dokonca hummus. Nie je to ale tak dávno, čo značka na trh predstavila hotové jedlá. Stačí ich len ohriať a výdatný obed máte na stole. Nám v SimplyBerenica hneď padli do oka; a ak ste ich nikdy nechutnali, predstavíme vám tri z nich — Rastlinnú praženicu, Koložvársku kapustu a Fašírkovú zmes.

Dôkaz toho, že aj rastlinné jedlá sú vynikajúce.

O značke Lunter

Tieto vynikajúce rastlinné produkty nesú meno po svojom zakladateľovi Jánovi Lunterovi. K výrobe tofu sa dostal už v roku 1980. Ako firma postupne rástla, rozširoval sa ich sortiment i krajiny, do ktorých svoje produkty dovážajú. Ich cieľom nie je spraviť z ľudí vegetariánov, ale ukázať im, že aj rastlinná strava je chutná, zdravá a vyvážená. Dôležitá je pre nich kvalita, otvorenosť, zodpovednosť a tímovosť.
Lunter je významnou značkou — a pre vegánov obzvlášť. Vo vegánskom jedálničku má tofu dôležité miesto, pretože je zdrojom bielkovín, zasýti a v kuchyni má široké využitie. No Lunter sa nesústredí len na čisté biele tofu; a všetkým, ktorých zaujíma rastlinná strava, ponúka desiatky možností. A to chutne, rýchlo a za dostupnú cenu.

Tofu praženica obsahuje vysoký podiel bielkovín, ktoré vás zasýtia.

Rýchla príprava znamená, že budete mať viac času vychutnať si dokonalé raňajky.

Rastlinná praženica s cibuľkou

praženica z tofu s cibuľou a korením
Pri chutnaní tejto praženice sme boli trochu skeptickí. A to i napriek tomu, že sami pomerne často pripravujeme tofu scramble, čo je v podstate tiež praženica vytvorená z bieleho tofu, upražená na cibuľke a dochutená koreninami. No ako dobrá môže byť už vopred pripravená tofu zmes na praženicu?
Odpoveď je, že veľmi dobrá. Tofu praženica, rovnako ako aj všetky produkty, ktoré sme otestovali, je balená v črievku — takto neprichádza do kontaktu so vzduchom a vydrží dlhšie čerstvá, a je to malé a kompaktné balenie vhodné i na dovolenku. Čo nás ale prekvapilo najviac je chuť. Pochopiteľne, vajíčkam sa žiadne tofu úplne nevyrovná, ale i tak je táto tofu praženica veľmi dobrá. Dokonale dokorenená a cibuľka jej dodáva výraznú arómu. Zaujímavá je konzistencia, ktorá je zo začiatku mierne mokrá vďaka vyššiemu obsahu vody, no výhodou je, že pri príprave na panvici si tak môžete už sami regulovať, či chcete praženicu jemnejšiu a krémovejšiu alebo máte radšej zlatisté a chrumkavé kúsky ako my.
Za nás je táto praženica jedno veľké plus. A vrelo ju odporúčame. Príjemne nás prekvapila svojou chuťou, a i keď sme ju zatiaľ skúšali len s pečivom a zeleninou, tak určite ju zakomponujeme aj do wrapu alebo sendviča.

ZLOŽENIE

tofu (voda, sójové bôby), cibuľa, repkový olej, okara (voda, sójové bôby), sušené potravinárske droždie, soľ, zmes korenín

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia: 721 kJ/173 kcal Tuky: 13 g Sacharidy: 4.6 g Bielkoviny: 9.5 g

NAŠE HODNOTENIE

Chuť:

Konzistencia:

Podobnosť:

ORIENTAČNÁ CENA

1.69 € / Chcem kúpiť

Niekto ju miluje, niekto ju nejedol od základnej. Ale túto verziu si zamiluje každý.

Dokonalá kombinácia kyslej kapusty, krúpov a tofu.

Rastlinná koložvárska

koložvárska kapusta s tofu a krúpami
Typické jedlo školských jedální. Niektorí naň majú dobré spomienky, iní sa ho nedotkli odkedy opustili školské lavice. Ak nie ste obľúbencami koložvárskej kapusty, tak skúste tejto verzii od Lunter dať aj napriek tomu šancu.
Základom tohto hotového jedla je kvasená kapusta, ktorá je veľmi jemná a má výrazne kyslú, no zároveň mierne sladkú chuť. Dopĺňajú ju krúpy, vďaka ktorým je jedlo sýte, a nesmie chýbať ani tofu, cibuľa a koreniny. Neobsahuje žiadne konzervačné látky, a chutí veľmi čerstvo. Stačí ho už len krátko ohriať na panvici. A za nás je veľkým plusom, že v jedle vidíte všetky jeho zložky a nie je to jedna nehmotná zmes, z ktorej ani neviete vyčítať, čo vôbec jete.
Všetky chute sú dokonalo vyvážené a musíme uznať, že aj toto jedlo nás príjemne prekvapilo. A ak máte averziu voči koložvárskej kapuste ešte z detských čias, táto hotovka od Lunter to možno zmení.

ZLOŽENIE

kvasená kapusta (kapusta, soľ, koreniny), jačmenné krúpy, sójová ochutená zložka (voda, pšeničná bielkovina, sójové bôby, repkový olej, fermentovaná ryža, zmes korenín, sušený cesnak, sušené potravinárske droždie, soľ), repkový olej, voda, cibuľa, kukuričný škrob, cesnakový prášok, soľ, sušené potravinárske droždie, čili korenie

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia: 619 kJ/148 kcal Tuky: 8.0 g Sacharidy: 14 g Bielkoviny: 5.0 g

NAŠE HODNOTENIE

Chuť:

Konzistencia:

Podobnosť:

ORIENTAČNÁ CENA

1.79 € / Chcem kúpiť

Jedlo neobsahuje žiadne živočíšne zložky, ale ani konzervanty.

Z fašírkovej zmesi môžete vytvarovať akékoľvek tvary — placky, guľky,…

Rastlinná fašírková zmes

pripravená zmes na fašírky s tofu
Od posledného hotového jedla sme ale veľmi nevedeli, čo očakávať. Pod názvom “fašírková zmes” sa totiž môže skrývať čokoľvek. Faktom ale je, že podľa produktových fotiek to vyzeralo celkom dobre.
Základ tvorí tofu, pšeničná bielkovina, cibuľa a koreniny. Opäť žiadne konzervanty, živočíšne produkty alebo cholesterol. Jedlo obsahuje vysoký podiel bielkovín — jedlo balenie má až 64 % dennej dávky bielkovín pre dospelého človeka. Čo sa vône a konzistencie týka, spočiatku sa zmes zdá byť trošku zvláštna. Na rozdiel od predošlých dvoch jedál, ktoré z črievka stačí len vytlačiť a opražiť, fašírkovú zmes v rukách vytvarujete na placky, guľky alebo nepravidelné kúsky, a až tak ich dáte na panvicu. Nám sa pri pražení ale trochu rozpadali a až tak pekne nedržali tvar. Chuťovo sú ale fašírky veľmi dobré a sú dobre dokorenené. Plusom je aj to, že zo zmesi môžete vytvoriť čokoľvek od veľkých placiek na burger cez falafel až po zmes pripomínajúcu mleté mäso.
Spomedzi všetkých troch ochutnaných jedál nám síce fašírková zmes chutila najmenej, no i tak bola chutná a dobrá. Určite ju chceme vyskúšať ako falafel do wrapu a pripraviť fašírky spolu s pridanou zeleninou. Zatiaľ čo praženica a koložvárska kapusta sú už úplne hotové jedlá, fašírkovú zmes si môžete hravo prispôsobiť a vyčariť z nej zakaždým nové jedlo.

ZLOŽENIE

tofu (voda, sójové bôby), okara (voda, sójové bôby), pšeničná bielkovina, voda, smažená cibuľa (cibuľa, repkový olej, pšeničná múka, soľ), repkový olej, sušený cesnak, zmes korenín a bylín, soľ

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia: 807 kJ/193 kcal Tuky: 11 g Sacharidy: 7.5 g Bielkoviny: 16 g

NAŠE HODNOTENIE

Chuť:

Konzistencia:

Podobnosť:

ORIENTAČNÁ CENA

1.79 € / Chcem kúpiť

Lunter pomáha robiť vegánsky jedálniček dostupnejším.
Všetky tieto testované jedlá majú tri hlavné výhody — okrem ohriatia nevyžadujú už žiadnu ďalšiu prípravu, majú vynikajúcu chuť a od rozbalenia sú na tanieri do piatich minút. Každé črievko obsahuje približne jednu porciu; u praženice je to skôr jeden a pol menších porcí. Ale samozrejme, záleží, či hotovky budete jesť len so zeleninovým šalátikom alebo si k fašírkam pripravíte aj zemiaky, dresing a polievku, a teda bude jedlo sýtejšie.
Hotovými jedlami od Lunter sme boli veľmi príjemne prekvapení. Našim jednoznačným favoritom je Rastlinná praženica s cibuľkou, ktorá určite zachutí aj nevegánom. V sortimente majú aj Tofu bolonskú omáčku a Rastlinnú jaternicu — a oboje tiež vyzerajú veľmi dobre!