Moja zero waste starostlivosť o pleť

I’ve seen dozens of different skin care routines, and I’ve always had the impression that I don’t use enough products. All the girls had three types of creams, many masks, gels, amazing massage brushes (including a discount code, of course) and so on, therefore after each video I had a feeling that I also have to buy similar products to make my skin care correct.
I’m not saying skin care can’t mean using fifteen products every night. Of course it can. But it didn’t work for me. Firstly because a few years ago I definitely didn’t have the money to buy fancy masks shown in videos, I also never made time to find similar more affordable alternatives that would suit my skin; but in particular I have found that with me it is clear that less is more.
And over the last couple of months, I’ve managed to find the perfect skin care routine for me – which is short and quick, but it contains everything my skin needs right now, consists of simple steps and creates the smallest amount of waste possible.
I didn’t know whether I should include this step here or not because it’s not really a part of a skin care and I only do it in the evening, but I can’t leave it out because the list wouldn’t be complete.
I’m talking about coconut oil that I use to remove my eye make-up. I have tried several milk or micellar waters, but the coconut oil suits me most – you need a small amount of it, it removes the mascara in a second and it doesn’t burn the eyes. Of course, it doesn’t contain any chemicals and nourishes the lashes. I use virgin, cold-pressed coconut oil that is available in regular drugstore in large packaging that lasts a lifetime can be recycled or reused. And I strongly recommend using coconut oil as a remover,  because even if I wouldn’t care about zero waste, I wouldn’t return to “classic” products.
To remove my face make-up I use carbon soap from Mylo. It is beautifully gentle and truly cleanses the skin deeply. A more detailed review can be found in this article, but I will say that not only can I compare it with the cleansing foams or gels I have used before, but it is even a couple of times better. One bar lasted me for four months – and I use it in the morning and the evening, and in the evening even twice. For the first time to remove all the makeup, the second time to thoroughly cleanse and wash out the last dirt.
Last year I replaced moisturizing creams that I never were in love anyways, with a facial serum (also) from Mylo and I fell in love with it after the first use. You can find a review on it under this link. Thanks to the fact that the serum is made up of several oils, it gives the skin not only the necessary moisturizing after cleaning it with a soap, but the oil slows down and reduces the formation of the natural skin sebum that produces in the skin – so the skin feels it has enough “grease” and doesn’t exclude it. However, the serum doesn’t leave the skin greasy, it absorbs quickly and I can’t say anything but the fact that I adore it.
Here my daily skin care routine ends. So far, I don’t feel the need to use more other products – my skin is clean, hydrated and looks much better than during other years.
From time to time, I also use a lip scrub and a facial mask that I made myself, therefore I love using them even more.
The lip scrub consists of only two main ingredients you can surely find at home – brown sugar and coconut oil – in a ratio of 4:1; ie to four teaspoons of sugar, add one tablespoon of oil. You can also add 7-10 drops of orange essential oil to the mixture to give it a wonderful scent. Coconut oil also hydrates the lips; and lip scrub is also a perfect help in removing stubborn lipstick.
The face mask is even easier – it’s only a paste from bicarbonate soda and water and doesn’t require any long preparation or storage. After cleansing the skin, I put a little bit of soda into my palm and add a couple of drops of water until it forms a smooth, not too thick, not too watery mass. I put it on my skin and after ten minutes I wash it off with warm water, since by this time it should be hardened; and then I apply serum. Bicarbonate soda helps reduce acne, removes excess sebum and even eases out black heads.
And that is all! As I already mentioned, my skin doesn’t need more at the moemt. Before I used to use a lot more products, but the result was the opposite of today.
I wonder what your skincare looks like – what products do you use?
Videla som už desiatky rôznych rutín starostlivosti o pleť a vždy vo mne zanechali dojem, že nepoužívam dostatok prípravkov. Všetky dievčatá mali tri druhy krémov, kadejaké masky, gély, úžasné masážne kefy (ku ktorým bol aj kód na zľavu, samozrejme) a podobne, preto som mala po každom videu pocit, že si aj ja musím zaobstarať podobné výrobky, aby bola moja starostlivosť správna.
Nehovorím, že starostlivosť o pleť nemôže znamenať používanie pätnástich produktov každý večer. Jasné, že môže. U mňa sa to však neuchytilo. Jednak preto, že som pred pár rokmi určite nemala peniaze na to kupovať si fancy masky ukázané vo videách, tiež sa mi nikdy nechcelo vyhľadávať podobné dostupnejšie alternatívy, ktoré by vyhovovali mojej pleti; no najmä som zistila, že u mňa jednoznačne platí, že menej je viac.
A v priebehu posledných pár mesiacov sa mi podarilo nájsť pre mňa perfektnú rutinu starostlivosti o pleť – ktorá je krátka a rýchla, ale obsahuje všetko, čo moja pokožka momentálne potrebuje, pozostáva len z jednoduchých krokov a spôsobuje úplne najmenšie možné množstvo odpadu.
Najprv som veľmi nevedela, či tu mám tento krok zaradiť alebo nie, keďže sa úplne nejedná o starostlivosť o pleť a týka sa iba večera, ale asi ho nemôžem úplne vynechať, lebo bez toho by zoznam nebol kompletný.
Hovorím o kokosovom oleji, ktorý používam na odlíčenie očí. Vyskúšala som už viacero mliek či micelárnych vôd, no kokosový olej mi vyhovuje najviac – stačí skutočne len drobné množstvo, maskaru odstráni behom sekundy a neštípe v očiach. Pochopiteľne neobsahuje žiadne chemikálie a vyživuje riasy. Používam panenský, za studena lisovaný kokosový olej, ktorý je dostupný v bežnej drogérii vo veľkých baleniach, ktoré vydržia celú večnosť, a je možné ich recyklovať alebo opätovne využívať. A používanie kokosového oleja ako odličovadla odporúčam všetkými desiatimi, lebo aj keby mi nezáležalo na zero waste, už by som sa ku “klasickým” produktom nevrátila.
Na odlíčenie pleti používam uhlíkové mydlo od Mylo. Je nádherne jemné a skutočne čistí pleť do hĺbky. Detailnejšiu recenziu nájdete v tomto článku, no tu poviem len toľko, že nielenže ho môžem porovnať s čistiacimi penami alebo gélmi, ktoré som donedávna používala, ale je dokonca niekoľkonásobne lepšie. Jedno mydielko mi vydržalo štyri mesiace – a to ho používam ráno i večer, a večer dokonca dvakrát. Prvýkrát na to, aby odstránilo všetok make-up, druhýkrát na dôkladné prečistenie a umytie aj posledných nečistôt.
Hydratačné krémy, ktoré som aj tak nikdy nemala v láske, som minulý rok nahradila pleťovým sérom (taktiež) od Mylo a zamilovala som sa doň už po prvom použití. Recenziu nájdete na tomto odkaze. Vďaka tomu, že sérum pozostáva z viacerých olejov, dodáva pokožke nielen potrebnú hydratáciu po čistení s mydlom, no olej spomaľuje a znižuje tvorbu prirodzeného kožného mazu, ktorý pleť produkuje – pokožka teda cíti, že má dostatok “mastnoty” a ďalšiu nevylučuje. No aj napriek tomu sérum nezanecháva pokožku mastnú, rýchlo sa vstrebáva a neviem povedať nič iné, iba to, že ho zbožňujem.
Tu sa moja každodenná starostlivosť o pleť končí. Zatiaľ necítim potrebu používať iné produkty alebo zvýšiť ich počet – moja pleť je čistá, hydratovaná a vyzerá oveľa lepšie ako po iné roky.
Z času na čas ale využívam aj lip scrub a pleťovú masku, ktoré som si vyrobila sama a o to viac sa z nich teším.
Lip scrub (prosím, ak viete slovenský ekvivalent, napíšte mi ho do komentárov, lebo ani za svet si neviem spomenúť) pozostáva len z dvoch hlavných zložiek, ktoré doma určite nájdete – trstinový cukor a kokosový olej – v pomere 4:1; teda k štyrom čajovým lyžiciam cukru pridáte jednu lyžicu oleja. Do zmesi môžete pridať aj 7-10 kvapiek pomarančového esenciálneho oleja, ktorý mu dodá nádhernú vôňu. Kokosový olej zároveň pery nádherne hydratuje; a lip scrub je aj perfektným pomocníkom pri odstraňovaní tvrdohlavého rúžu.
Pleťová maska je ešte jednoduchšia – je to iba pasta zo sódy bikarbóny a vody a nevyžaduje žiadnu dlhú prípravu alebo skladovanie. Po prečistení pleti nasypem do dlane trošku sódy a po kvapkách pridávam vodu dovtedy, pokiaľ nevznikne jemná, ani nie tuhá, ani nie príliš tekutá hmota. Tú nanesiem na pokožku a po desiatich minútach zmyjem teplou vodou, to by už maska mala byť stuhnutá; a až potom aplikujem sérum. Sóda bikarbóna pomáha redukovať akné, odstraňuje prebytočný kožný maz a dokonca uvoľňuje aj čierne bodky.
A to je všetko! Ako som už spomínala, viac mojej pleti netreba. Kedysi som používala oveľa viac produktov, výsledok bol však protikladom od dnešku.
Zaujíma ma, ako vyzerá vaša starostlivosť o pleť – aké produkty používate?

11 komentárov

 • Johanka píše:

  Poslední dobou mám taky pocit, že se musím oprostit od přemýšlení "víc je pro pleť lepší". I když kamarádka studující medicínu mi říkala, že pleť klidně 5 vrstev různých produktů vydrží, myslím, že čím je pleť jemnější, tím jemněji se s ní musí zacházet.
  A je super, že jsi našla kosmetiku, která ti pomáhá a funguje. Mně to zatím ještě trvá, ale snad už jsem na dbré cestě :).

 • berenica píše:

  Ďakujem krásne! ❤

 • Sabi píše:

  Jéj, dosť dobré tipy. 😉 A ako vždy odpadávam z tvojich krásnych fotiek. 🙂

  Sabi z blogu Beautiful savage

 • berenica píše:

  Ďakujem krásne ❤️❤️
  A hej – odličujem sa iba mydlom. Zo začiatku som bola trochu skepická, či fakt všetko dobre odlíči, takže som si ešte čistila pleť aj micelárnou vodou, ale tampónik bol vždy úplne čistý 😅 Ale ako som aj spomínala, čistím si pleť na dvakrát – pre istotu presne preto, aby moja pleť bola naozaj čistá 😊

 • Tak tento článok určite spomeniem v najbližších favourites na mojom blogu! Toľko skvelých nápadov na jednom mieste jednoducho musím zdieľať <3 Pri mojom odličovaní mám neustále problém s maskarou a ani tie najlepšie micelárne vody nepomáhajú… takže kokosový olej radím do svojej number one! A čo sa týka lip scrub (fakt netuším, aký na to je slovenský ekvivalent…) a pleťovej masky, všetko som si pekne krásne zapísala na papierik a hneď teraz ich pôjdem vyskúšať <3
  Veľký palec hore Bee <3
  btw. ešte by som mala na teba jednu otázočku 🙂 ak máš na sebe make-up celý deň, odličuješ ho len Mylo mydlom? Pretože pri mne mám pocit, že mi len čistá voda a mydlo nepomôžu dôklade vyčistiť pleť :/ Ďakujem <3
  S láskou Nora <3
  NORALIC

 • berenica píše:

  Už je v procese prípravy 😊

 • Anonymous píše:

  Skvele napady! Mohla by si prosim napisat aj clanok aku dekorativnu kozmetiku pouzivas?

 • excessivemind píše:

  Juu, to jsou skvělé produkty a hlavně to na té fotce vypadá fakt krásně a minimalisticky. 😀 No já upřímně taky necítím potřebu mít hodně věcí na starost. Mám krém s vratným obalem, už rok mám přírodní odličovač, který ale také budu měnit za kokosák, no a masku se tam, peeling na obličej si dělám z jemného cukru, který nasypu do dlaně a krému na obličej, který mám a využívám ho. Super článek!

 • Dária píše:

  "sóda bikarbóna pomáha redukovať akné." – žeby som sa pokúsila vyskúšať ju na moju pleť? 😀

 • Lea píše:

  Juuuuj, tento článok ma tak veľmi zaujal! Na tie Mylo produkty sa nesmierne teším a tvoje domáce recepty určite tiež vyskúšam 🙂 Ďakujem veľmi moc!

  THE EFFLORESCENCE GIRL

 • Natália píše:

  Ten lip scrub by mal byť podľa toho zloženia klasický peeling na tvár, iné názvy nepoznám 🙂 A čo sa týka mojej starostlivosti o pleť je ešte jednoduchšia, nakoľko sa vôbec nelíčim a mám suchú pleť, tak mi stačí slnečnicový olej a bavlnený tamponik a to je všetko. Troška slnečnicového oleja, ktorý si čapujem do vlastnej nádobky v bezobalovom obchode, mi odstráni maličké nečistoty čo sa mi nazbierali počas dňa a úplne premastí tú moju suchú tvár a teda už nemusím používať žiaden krém. Dôvod prečo používam slnečnicový je ten, že pre mňa nie je vhodný na konzumáciu (mám nejaké zdravotné problémy a je lepšie sa mu vyhýbať) a tak ho teda využívam na tvár, keďže je z tých lacnejších a lokálnych 🙂 Ráno si tvár oplachujem iba vodou a nakremujem si ju krémom čo mám ešte v zásobe, čo som dostala ako darčeky. Mám ich veľa a asi mi vystačia ešte na 10 rokov, lebo sa asi celá rodina na Vianoce ešte pred 5 rokmi dohodli, že každý mi dá nejaké kozmetické balíčky a všade bol krém 😀 Tak asi toľko k mojej starostlivosti o pleť a som vďačná, že nepotrebujem sa líčiť ani nemám problematickú pleť a tým pádom mi stačí takáto minimalistická starostlivosť v podobe oleja, vody a krému. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *