Ako predĺžiť životnosť oblečenia

Je kľúčové, aby sme sa o svoje oblečenie začali opäť správne starať — vďaka tomu nám vydrží dlhšie. V článku sme si pripravili zopár tipov, ako to docieliť.
Ako spoločnosť sme si príliš prirýchlo zvykli na to, že oblečenie spadá do kategórie tovaru a výrobkov, ktoré sa rýchlo zničí. Ešte naši starí rodičia majú v skrini kúsky, ktoré majú niekoľko desiatok rokov, vždy, keď sa na nohaviciach objavila diera, dostali záplatu, a nakupovanie nového oblečenia bola posledná krajná možnosť, keď sa veci už nedali ani opraviť, a ani nebol nikto, po kom by sa dali zdediť.
Tak funguje rýchla móda. Kupujeme lacné oblečenie vo výhodných zľavách, a keďže sú z nekvalitných materiálov, po pár noseniach sa látka začne párať, kaziť, stratí svoju farbu alebo tvar, a vec putuje rovno do koša, pretože nemá cenu hľadať možnosti, ako oblečenie zachrániť, keď si za pár eur môžeme kúpiť nové, krajšie, zaujímavejšie. No tým podporujeme hromadné znečisťovanie životného prostredia a vykorisťovanie ľudí v rozvojových krajinách, ktorí niekoľko hodín denne pracujú na bavlníkových plantážach alebo v starých a nevetraných továrňach.
Preto je kľúčové, aby sme sa o svoje oblečenie začali opäť správne starať — vďaka tomu nám vydrží dlhšie. A v dnešnom článku som si pripravila zopár tipov, ako to docieliť.

Správne pranie a sušenie

Hneď prvý bod sa zdá byť celkom jasný a niektorí by hneď povedali, že to tu ani nemusím písať. No kedy naposledy ste pred praním dôkladne zvážili, či všetky kúsky môžu byť spolu na rovnakom cykle? Štítky, ktoré sú z vnútornej strany oblečenia, tam nie sú len tak; a hoci ich asi všetci doma hneď odstrihneme, ešte predtým si prečítajte, či údržba nevyžaduje nejaké špeciálne zaobchádzanie — či tričko nemusí byť počas prania obrátené alebo či sa nohavice nemusia prať iba na tridsiatke. Zaberie vám to pár sekúnd, no pokyny a ich dodržiavanie vám môže zachrániť oblečenie a v konečnom dôsledku aj pár eur. A ani nehovoriac o tom, ako ušetríte prírodu.
S týmto súvisí aj používanie správnych pracích prostriedkov, kupovanie a podpora značiek, ktoré nepoužívajú toxické a nebezpečné látky a sú založené na prírodných zložkách. A aj vo všeobecnosti používame viac pracieho prášku ako je potrebné — môže sa síce zdať, že polovica odmerky nemôže vyprať takú kopu oblečenia, ale verte mi, že to stačí.
čítaj ďalej: 4 Slow Fashion Influencerky na Instagrame
Sušenie je tiež rovnako dôležité. V posledných rokoch sa svojej popularite veľmi tešia sušičky, bez ktorých si už mnohé domácnosti nevedia predstaviť svoj chod. V teoretickej rovine vyzerajú úžasne — hodíte do nich oblečenie rovno z práčky a o pár hodín je už krásne suché, mäkké a teplé. No sušičky vyžaduj obrovské množstvo energie a pre vlákno látky sú záťažou. Pokiaľ to počasie dovoľuje, klasický sušiak je pre oblečenie najlepšia možnosť.
A čo sa ešte prania ako takého týka, neperte viac ako je to potrebné. Nikto nehovorí o tom, že máte nosiť oblečenie, ktoré je viditeľne špinavé; ale tričká znesú aj dve či tri použitia predtým, než musia ísť do práčky, a napríklad rifle ani zďaleka nemusíte prať často.

Skladovanie

Mnohí to absolútne neriešia — veď záleží na tom, ako je tričko poskladané alebo či je na poličke alebo na vešiaku? Záleží. Napríklad svetrom sa darí najlepšie, keď sú poskladané, pretože keď visia, ich vlastná váha začne rozťahovať jednotlivé očká. Oblečenie by malo byť vždy na suchom a chladom mieste, a určite by nemali byť kúsky natlačené jeden vedľa druhého.
A kúpte si lepšie vešiaky. Tie lacné tenké kovové spravia viac škody ako úžitku.

Investujte do kvality

Prvý krok k tomu, ako zabezpečiť to, aby oblečenie vydržalo dlhšie, je kupovať kvalitné kúsky. Tie sú, pochopiteľne drahšie, ale v konečnom dôsledku sa vám viac oplatí kúpiť si tričko za päťdesiat eur, ktoré vám vydrží aj desať rokov, ako kupovať jedno za päť eur každú sezónu. Zároveň tým budete podporovať výrobcov, ktorí adekvátne platia svojim zamestnancom, a sústredia sa aj na ekologické hľadisko. Viac o takýchto značkách si môžete prečítať v článku Kde kupovať etické oblečenie.