Myšlenky hodné šíření — TED Talks

Způsobů, jak si zpříjemnit chvíle relaxu a klidu, může být spousta. Třeba sledováním TED Talks. Vystoupení, kde zajímavé osobnosti mluví o ještě zajímavějších tématech.
text: PAVEL — fotografie: UNSPLASH.com
Poprvé jsem se o existenci TED Talks dověděl na lekci v kurzu angličtiny před pár lety. Jako člověk co miluje fakta a zajímavosti skoro ze všech oborů jsem těmito vystoupeními byl úplně uchvácen. Během pár dnů jsem jich viděl desítky. Mám rád, když lidé mluví se zaujetím o něčem, čemu rozumí. Ale dost osobních dojmů a pojďme si říct co to vlastně TED Talks je. TED je nezisková organizace zaměřená na šíření myšlenek, obvykle ve formě krátkých vystoupení. Začala v roce 1984 jako konference a dnes pokrývá téměř všechna témata – od vědy přes obchod až po globální problémy – ve více než 100 jazycích.
Nejznámějším výstupem TEDu jsou tzv. TED Talks, záznamy z vystoupení, ve kterých se objevují hosté z různorodých oblastí vědy, techniky, umění, politiky, vzdělání, byznysu, ale i lidé, jejichž životní příběh může ostatní inspirovat. Podstatou vystoupení je neformálnost, časový limit (maximálně 18 minut, většinou méně) a srozumitelnost pro posluchače z jiných oborů. Jednotlivá vystoupení následují v těsném sledu po sobě, diskuse pak probíhá neformálně v kuloárech. Pro tento článek jsem vybral 4 vystoupení, které souvisí s tématy, kterým se i my věnujeme a to MINIMALISMUS, VEGANSTVÍ, ZERO WASTE a UDRŽITELNOST.
Ačkoliv je většina vystoupení v angličtině, tak všechny mají minimálně anglické titulky. Velké množství originálních TED vystoupení je však otitulkováno i česky. Pár jich je i TEDx, ale to je spíše sporadické. Pro upřesnění, TED je vyloženě hlavní originální konference. TEDx jsou lokální konference postavené na principech a licenci originálu.

Christine Platt: You Can Be a Minimalist. Yes, You!

[AUDIO: ENG; TITULKY: ENG]
Spisovatelka Christine Platt sama o sobě mluví jako o afrominimalistce. Je to založeno na jejím pohledu na minimalismus a velmi pěkně o tom hovoří ve svém vystoupení. Popisuje její cestu k minimalismu, to jak se vypořádala s otázkami, které potkají asi každého, kdo chce žít minimalisticky. A také i to, jak si v něm našla svůj styl. Styl který reflektuje její osobnost, její kulturu a její povahu.

Ed Winters: Every Argument Against Veganism

[AUDIO: ENG; TITULKY: ENG]
Ed Winters který si v překladu říká Pozemšťan Ed (Earthling Ed). Dalo by se říct, že je vyslancem veganské komunity. Zakladatel neziskové organizace Surge, pedagog, organizátor pochodů za práva zvířat. A skvělý řečník. Ve svém vystoupení nazývá veganství volbou každého člověka a mluví o její obhajitelnosti oproti volbě konzumace masa. V druhé polovině rozebírá nejčastější argumenty a otázky, které při debatách vegan – nevegan zaznívají.
číst dále: 4 tipy na podcasty pre duševné zdravie

Bea Johnson: Zero waste is not recycling more but less


[AUDIO: ENG; TITULKY: CZ]
Velmi poutavou a vtipnou formou mluví Bea Johnson o tom proč se vlastně zaujetí pro recyklovaní neslučuje s filozofií Zero waste. Bea praktikuje Zero waste od roku 2008. V roce 2013 vydala na základě svých zkušeností knihu, která byla přeložena i do češtiny pod názvem Domácnost bez odpadu. Vede vlastní blog a po celém světě na toto téma přednáší.

Leyla Acaroglu: Paper beats plastic? How to rethink environmental folklore

[AUDIO: ENG; TITULKY: CZ]
Australská designérka a inovátorka Leyla Acaroglu hovoří ve svém vystoupení o tom, jak design jako obor může být hnacím motorem udržitelnosti. Zároveň zmiňuje pár příkladů, kdy se naše chování pouze tváří jako udržitelné. Mezi její hlavní aktivity patří upozorňování na otázky ohledně skrytých dopadů běžných materiálů na životní prostředí nebo třeba osvěta ohledně uzavřeného životního cyklu výrobků.
Znáte TED talk? Máte nějaký svůj oblíbený?